_oa de wene^ u een VOO fSpoed\d Biologische landbouw in de lift Rond de jaarwisseling gaat het waarschijnlijk gebeuren, de 1000ste boer die in Nederland start met een. biologische bedrijfsvoering. Momenteel, in november 1998, tellen wij er al 962. Dat is 200 meer dan in 1997. Dit is een ongekende groei; voorafgaande jaren groeide het aantal bedrijven maar met 60 gemiddeld per jaar. De stijging is vooral te danken aan een groot aantal melkveebedrijven dat in het laatste jaar is omge schakeld. (me) Cursus planologie in Zeeland Naar aanleiding van een vraag vanuit Vogelbescherming Nederland om de wetlandwach- ten meer wegwijs te maken in de wereld van de planologie, loopt er momenteel een cursus planologie in Zeeland. Aan de orde komen onder meer de volgende zaken. Hoe verhouden de beleidsplannen en juridische instrumenten zich tot elkaar, natuurbeschermings wet, flora- en faunawet, struc tuurschema's, natuurbeleids plan. streekplan, bestemmings plannen. Verder staan beleids beïnvloeding en het maken van strategische keuzen op het programma. Bezwarenprocedures, termij nen, het werken met netwer ken, worden ook uiteengezet. Wij overwegen een nieuwe cur sus te starten bij voldoende belangstelling. Degenen die geïnteresseerd zijn, kunnen zich melden bij de ZMF (Geertje v.d. Krogt). Als er vol doende vraag is, organiseren wij volgend jaar opnieuw een cursus planologie in Zeeland, (gvdk) Een Groen Manifest voor Zeeland Tijdens de jaarlijkse gezamenlij ke thema-avond van de Zeeuwse natuurorganisaties op 16 november jl. werd het 'Groen Manifest voor Zeeland' gepresenteerd. Het manifest zet de wensen op een rij die de natuurbescherming heeft voor de volgende eeuw. De wensen zijn samengebracht in een tien- punten-programma. De tien punten behelzen onder meer: de wens om de Delta als een blauw hart in het ruimtelijk beleid van de rijksoverheid opgenomen te zien, extra geld voor een kwaliteitsimpuls van het NBR een integraler water beleid, een sterke vermindering van de negatieve milieu-invloed op de natuurgebieden, en spe ciaal beleid voor de zeldzame Zeeuwse plant- en diersoorten. Het manifest is als concept gepresenteerd met de bedoe ling de reacties van de avond in een definitieve versie te verwer ken. Politiek Op de avond waren ook verte genwoordigers van de Zeeuwse politiek uitgenodigd. Gert de Kok, gedeputeerde van natuur en landschap, zette de toon door op te merken dat de wen sen van de natuurbescherming erg in de lijn liggen van het provinciale beleid. Hij vond dat overigens niet opmerkelijk, omdat er de laatste jaren veel ten goede was veranderd. Alleen, waar kwam dat nu door? "Is de politiek opgescho ven in de richting van de natuurbescherming of de natuurbescherming in de rich ting van de politiek?", zo vroeg hij zich af. Ook de vertegenwoordigers van de verschillende politieke par tijen konden weinig grote kri tiekpunten onderscheiden, wat sommigen verbaasde. Het mocht wel wat meer uitdagends hebben, dat manifest. Nu is het natuurlijk de vraag of de natuurbescherming persé met punten moet komen die controverses op roepen. Het beleid is zoveel opgeschoven in de richting van de natuurbe scherming dat de wensen zich vooral richten op minder spec taculaire zaken zoals voldoende geld voor de uitvoering en flan kerend milieubeleid. Blijkbaar verwacht de politiek van de natuurorganisaties een meer actiegerichte of visionaire opstelling dan de natuurbe scherming zelf nodig vindt. Discussie Overigens merkte Marten Wiersma (Groen Links/Delta Anders) terecht op, dat de tien punten in zijn algemeenheid weinig discussie opleveren, maar dat die discussie er bij het maken van keuzen zeker wel zal zijn. Op het moment dat er echt keuzes gemaakt moeten worden tussen natuur en ande re belangen, is het namelijk de vraag of die politieke consensus nog aanwezig is. Desalniettemin zal de kritiek ter harte worden genomen. Het ligt in de bedoeling het Groen Manifest in februari in zijn definitieve vorm te presenteren, zodat het gebruikt kan worden in de campagne voor de verkie zingen van Provinciale Staten en het opstellen van een Provinciaal Regeeraccoord. In een volgende Wantij zullen we uitgebreid aandacht besteden aan de inhoud van het Groen Manifest voor Zeeland, (tk) Fietsbeleid in Zeeland rijdt lekke band De ZMF is niet tevreden over het Zeeuws fietsbeleid. Van het 'Actieplan Fiets' dat in 1996 door de provincie is gestart, is amper wat terechtgekomen. Het bleef bij een cursus 'fietsen voor Duitsers'. Ook het fiets- coördinatiepunt heeft tot nu toe niets voorgesteld. Verschillende ambtenaren wis selden er elkaar af en soms bleef het coördinatiepunt lan gere tijd onbemenst. Eind dit jaar dreigt er zelfs een punt achter te worden gezet. Onverteerbaar. Fietsbeleid hoort een volwaardig beleid te zijn ten opzichte van het beleid voor auto en openbaar vervoer. In een tijd dat de fiets en ande re vormen van milieuvriendelijk vervoer alle ruimte verdienen, moet het beleid daarop toege sneden worden. Er dient dan ook een provinciale visie op het fietsbeleid te komen dat het lange termijnbeleid schetst en met een actieplan de urgente zaken aanpakt. Het coördinatie punt zal moeten worden gecon tinueerd, versterkt en verbreed. Dat coördinatiepunt zal het werkbureau voor de uitvoering van het nieuwe Actieplan Fiets' moeten worden. Ook zullen de investeringen voor de fietsin- frastructuur fors moeten wor den verhoogd. Momenteel wordt minder dan 4% van de beschikbare middelen voor de verkeersinfrastructuur ingezet voor de fiets. De eenzijdige nadruk op voorzieningen voor de auto gaat ten koste van een effectief stimuleringsbeleid voor fietsen. Het huidige provinciale beleid is als een fietsband met veel lekken. Het is de hoogste tijd dat die vernieuwd wordt, (tvm). 10 WANTIJ december'98

Wantij | 1998 | | pagina 10