ouwblad Woninginrichting en milieu Vloerbedekking Levensduur en samen stelling u December 1998 Levensduur en samenstelling Vloerbedekking Gordijnen en jaloezieën Meubels Woonwinkels Milieukeur Afval Voor meer informatie Gertla Spaander Bij het kopen van vloerbedekking, gordijnen en meubels denkt niet iedereen meteen aan het milieu. De spullen moeten allereerst mooi zijn en passen bij je huis, huis houden en portemonnee. Een bed moet lekker liggen, een stoel moet goed zitten, vloerbedekking moet gemakkelijk schoon te maken te zijn, of misschien juist liever kamer breed zacht en warm zijn. Al die spullen, waarmee vele hectares meubel- en tapijt hallen vol staan, hebben hun eigen milieuverhaal. In dit vouwblad gaan we in op de vragen die naar boven komen als je je huis mooi en ook 'schoonin wilt richten. vervelen. Accenten kunnen dan gelegd wor den met kleinere accessoires als kussens, vazen en lampen. Hard Harde vloerbedekkingen als parket, lino leum en vinyl worden steeds populairder. Dat is gunstig, want hoe langer de vloerbe dekking meegaat, hoe beter het is voor het milieu - al wordt het niet zelden de deur uitgedaan voor het versleten is. Linoleum gaat minstens 25 jaar mee, maar de feitelij ke gebruiksduur is zo'n 10 jaar korter. Vinyl is 10 tot 15 jaar te gebruiken, maar wordt na gemiddeld 8 jaar weggedaan. Linoleum wordt grotendeels gemaakt uit vlas, hout- of kurkstof en is daarmee uit milieuoogpunt een goede vloerbedekking, De gevolgen van het inrichten van wonin gen voor het milieu, hebben allereerst te maken met de materialen die verwerkt zijn in de stoelen, de gordijnen, de matrassen e.d. Daarnaast is het van groot belang hoe lang de spullen meegaan. Woninginrichting is weliswaar niet zo modegevoelig als kle ding, maar er is wel sprake van trends. Als er opvallende modieuze meubels en stoffe ring worden gekocht is de kans groot dat men er op uitgekeken is lang vóór ze ver sleten zijn. Het donkerbruin-beige van 15 jaar geleden, het zakelijke wit met grijs van die ook erg lang meegaat. Hetzelfde geldt voor parket van Europees hout en van kurk. Doe-het-zelvers kunnen bij sloopbedrijven tweedehands vloerdelen kopen, voor zo'n 25 per m2. Na schuren en lakken (met milieuvriendelijke lak) kan dat een heel mooie vloer opleveren. De harde vloerbedekking met de meeste milieubezwaren zijn parket van tropisch hardhout, vinyl, laminaat en grindtapijt. daarna; het roept allemaal z'n reactie op. Vloerbedekking blijft tegenwoordig gemid deld ruim 6 jaar liggen, en dat is inclusief parket en tegels, die veel langer meegaan. Overigens wordt 40% van de vloerbedek king aangeschaft in verband met een ver huizing - verhuizen kost heel wat bedstro én milieu! Na 9 jaar is 70 van de bankstellen alweer de deur uit, 65 van de eettafels plus stoe len en 61 van de tweepersoonsbedden. Al worden meubels tegenwoordig meestal niet gemaakt om tientallen jaren mee te gaan, het is duidelijk dat ze na de genoem de 9 jaar nog lang niet allemaal rijp zijn voor de sloop. Wie milieubewust wil wonen is daarom niet al te wispelturig met zijn huisraad. Het is verstandig wat betreft het grote werk als vloerbedekking, gordijnen en bankstellen niet impulsief te werk te gaan. Koop enigs zins neutrale spullen, die niet snel gaan 1 Vouwblad Wantij december '98

Wantij | 1998 | | pagina 11