Parket met FSC-keurmerk, de waarborg voor verantwoord geteeld hard- en ander hout, is verkrijgbaar bij Praxis. Het gaat dan hout dat afkomstig is van gekapte rubber plantages in Zuidoost Azië. Inpa Parket in Bergen op Zoom levert vloeren met het FSC-keurmerk uit een eigen fabriek in Zuid-Amerika. De prijs is vergelijkbaar met andere vloeren. Het is de bedoeling dat er een ruimer aanbod komt in FSC-parket. De grote boosdoener bij de productie van vinyl is het chloor uit de PVC (poly-vinyl- chloride). Na gebruik leidt PVC tot het vrij komen van dioxines bij de vuilverbranding. Bij laminaat en grindtapijt worden schade lijke kunstharsen gebruikt en laminaat blijkt niet erg slijtvast te zijn. In een studie van Milieudefensie komt par ket als beste uit de bus, gevolgd door lino leum. Tegels worden als matig beoordeeld, en vinyl en laminaat kunnen beter niet aan geschaft worden. Zacht Dan de 'zachte' vloerbedekking: tapijt van wol, katoen of polyamide. Daarnaast ken nen we de wat alternatiever vloerbedekking van biezen, sisal en kokos. Aan wol komen bestrijdingsmiddelen te pas om de schapen vrij van parasieten te hou den, op katoen wordt vreselijk veel gespo ten, synthetische vezels dragen bij aan de uitputting van fossiele grondstoffen en wor den ook al niet schoon geproduceerd en tenslotte brengt de bewerking van plantaar dige vezels als jute en kokos ook een behoorlijke watervervuiling met zich mee, die de visstand, mosselstand en de volksge zondheid ter (tropische) plaatse in gevaar brengt. Kortom aan alle soorten zachte vloerbedekking zitten nadelen; het is dus zaak om zorgvuldig met vloerbedekking om te gaan. In de eerder genoemde studie van Milieudefensie komen bie zen tegels als meest milieu vriendelijk uit de bus (maar die hebben niet zo'n lange levensduur), daarna wollen tapijt met jute rug. Tapijt van wol, katoen of kunstve zel met een foam rug staan samen op de derde plaats. Wie zachte vloerbedekking wil kopen kan niet afgaan op een milieukeurmerk. Internationaal is er het GUT-keurmerk, maar dat stelt vrij minimale milieueisen. Naast milieubezwaren heeft zachte vloerbe dekking ook nog bezwaren voor mensen met allergie. TIP Wollen en katoenen vloerbedekking krijgen meestal een 'Scotch Guard' behandeling. Dit is een (milieuonvriendelijk) procédé, dat zorgt dat het tapijt niet snel vuil wordt. Na algehele reiniging is het tapijt eerst wel even schoon, maar wordt daarna veel sneller vuil, omdat de beschermende laag afgevoerd is. Dit geldt vooral voor synthetisch tapijt. Probeer zo'n schoon maakbeurt dus te vermijden, bijvoorbeeld door storende vlekken apart te behandelen met 1 deel huishoudazijn op 5 delen gekookt water. TIP Het is voor het milieu het beste als vloer bedekking niet wordt gelijmd maar wordt gespannen op spijkerlatjes. Dan kan het later eventueel verhuisd worden. D@pf een ftugmcsrk- tapijt te kopen draagt u bij aan kinderarbeid Duurzaam geprodu ceerd parket Foto: Inpa Geert kinderarbeid Een heel ander type keur merk is het 'Rugmark'. Hiermee komen we bij de Oosterse tapijten, die er prachtig uitzien, maar waarin heel wat ellende 'verknoopt' kan zijn: de kinderarbeid, de slechte arbeidsomstandigheden, de lage lonen. Aan kleden met het Rugmark-etiket hebben geen kinderen gewerkt die jonger zijn dan 14 jaar (behalve als ze wer ken in familieverband en daarnaast naar school gaan)en de knopers verdienen ten minste het wettelijk minimumloon. Een en ander wordt stevig gecontroleerd, onder andere Novib en Unicef steunen het Rugmark. Van de importwaarde van de tapijten wordt 1% afgedragen aan een fonds waaruit opvang, scholing en voorlich ting worden gefinancierd. Rugmark-tapijten worden vooralsnog alleen bij Carpetland verkocht, maar het kan geen kwaad om er ook in andere winkels naar te vragen. Een ander initiatief om de omstandigheden van de tapijtknopende kinderen te verbete ren is 'Care Fair'. Volgens de heer Fatemizadeh, eigenaar van de Goese winkel in Oosterse tapijten Sarouk, en deelnemer aan dit initiatief, storten ook hier de deel nemende importeurs 1% van de inkoop- waarde van de geïmporteerde tapijten in een fonds, evenals de exporteurs. Hiermee worden projecten gefinancierd waardoor de knopende kinderen betere vooruitzich ten moeten krijgen. Het gaat dan vooral om scholing, en ook om medische voorzienin gen. De tapijten in deelnemende winkels hebben geen keurmerk, maar er hangt een 'Care Fair' bord in de winkel. Om te illu streren dat hij niet veel belang hecht aan een etiket op een tapijt laat de heer Fatemizadeh een etiket zien, met als opschrift 'niet gemaakt door kinderarbeid'. Zo'n etiket is snel gemaakt en zegt dus helemaal niets. Tot slot nog even een sommetje: in één nr tapijt zitten al gauw meer dan 100.000 knopen een goede knoper legt 80 knopen per uur een m2 kost in de winkel zo n 1000,— (kan minder of meer zijn) de knoper verdient hooguit een kwart van de winkelwaarde Dat levert dan een uurloon op van onge veer 20 cent! De fabriek De nieuwe aanplant 2 Vouwblad Wantij december '98

Wantij | 1998 | | pagina 12