Gordijnen en jaloezieën Meubels Woonwinkels 's Avonds gaan de gordijnen natuurlijk dicht voor de energiebesparing. Als die gor dijnen dan ook nog van milieuvriendelijke materialen zijn gemaakt, zit het helemaal goed. Wol, linnen, biologisch geteelde katoen of zijde is de beste keus. Minder aan te bevelen zijn de synthetische gordijnen of die van 'gewone' katoen. Overigens gaan veel synthetische gordijnen wel langer mee dan die van natuurlijke herkomst - voor zover ze niet worden vervangen voor ze versleten zijn. Velours gordijnen zijn zwaar en leveren daarmee meer milieubelasting op (maar ze isoleren daardoor beter dan dunnere stof). Een curiositeit die niet bepaald voor het Milieukeur in aanmerking komt is de 'ausbrenner', iets tussen vitrage en gordijn in. Eerst wordt de stof gefabri ceerd, vervolgens wordt een deel er met een onfris zuur weer afgebrand! Jaloezieën en lamellen zijn er van textiel, aluminium, kunststof en hout. Aluminium en PVC zijn hierbij de minst verkieslijke materialen. Gordijnrails zijn in volgorde van milieu- voorkeur die van hout (tenzij tropisch), staal, aluminium en pvc. Het chemisch reinigen van gordijnen gebeurt meestal met behulp van (schadelij ke) chloorverbindingen. Voor zover moge lijk is zelf wassen daarom beter. Bankstellen, kasten, eettafels en stoelen, bedden: een deel van de materialen die hierin verwerkt worden zijn al de revue gepasseerd bij de vloerbedekking en de gordijnen. Materialen die speciaal in meu bels worden verwerkt zijn de diverse soor ten platen en de vulling. Alom bekend en berucht is spaanplaat. Enerzijds is spaan plaat deels een soort afvalverwerking, en dat is mooi meegenomen. Anderzijds komt er uit de lijm waarmee de houtspaanders bij elkaar gehouden worden formaldehyde vrij, dat ogen en luchtwegen kan irriteren. Foto: Natuur in Vorm Breda Tegenwoordig zijn er normen voor de hoe veelheid formaldehyde, maar die gelden alleen voor het plaatmateriaal op zich. Er bestaan 'emissie-arme' platen, die in Nederland zijn te herkennen aan het Komo- keur. Maar ook dat is weer niet op de meu belen te vinden. Verder is spaanplaat slecht opnieuw te gebruiken. Het nieuwere mate riaal MDF (Medium Density Fibreboard) bestaat uit veel fijnere stukjes hout dan spaanplaat, en is daardoor een steviger materiaal wat beter te repareren is en lan ger meegaat. Het is goed om ervoor te zor gen dat de totale hoeveelheid spaanplaat en MDF in een vertrek niet te groot is (per m3 woonruimte niet meer dan 3/4 m2 en de ruimte geventileerd kan worden.. De vulling van stoelbekleding bestaat meestal uit polyether (schuimplastic). Tot 1994 werd die vaak nog geblazen met CFK, maar nu zijn daar minder schadelijke methodes voor ontwikkeld. Desalniettemin is de fabricage van deze kunststof niet echt milieuvriendelijk. Betere vulling, maar wei nig gangbaar, is die van stro, kokos en natuurlatex. Veren geven niet veel vervui ling, maar zijn niet al te diervriendelijk geproduceerd en roepen bij sommige men sen allergische reacties op. Leren bekleding is wel van natuurlijke oor sprong, maar kan uit de bio-industrie afkomstig zijn. Verder wordt er bij het leer- looien chroom gebruikt, wat bij de produc tie en in de afvalfase veel vervuiling geeft. Eén meubelstuk verdient aparte aandacht: het waterbed. Dat is een prettig bed voor mensen die daardoor hun rug-, gewrichts- en spierklachten zien verminderen, maar verder is het een trend waar het milieu wei nig baat bij heeft. In een grote zak van PVC zit ongeveer 600 liter water (bij een bed van 1.80 m breed). Vroeger was er meer dan 1000 kilowattuur (kWh) per jaar nodig om deze plas warm te houden, de nieuwe modellen hebben genoeg aan 400 tot 600 kWh. Toch nog altijd heel wat voor een acti viteit, die in principe geen energie hoeft te kosten. Intern energiegebruik Bij energiegebruik denken we doorgaans aan wat op onze gas- en elektriciteitsmeter te zien is: het directe energiegebruik. Maar daarnaast consumeren we met het kopen van artikelen ook veel zogenaamde indirec te energie: jaarlijks nog iets meer dan de gemiddelde hoeveelheid gas, elektriciteit en benzine samen. Om een idee te geven hoe dat zit bij een drie-zits bank: als de bank gemaakt is van spaanplaat en synthetische bekleding heeft de productie als het ware 110 kWh gekost, een bank van spaanplaat, veren en katoen kost 88 kWh, en een bank van beu kenhout, kokos of natuurlatex en linnen is de kampioen met 40 kWh. Aluminium zal in meubels niet veel voorkomen, maar is het materiaal met het hoogste indirecte energiegebruik, zelfs wanneer het voor de helft bestaat uit gerecycled aluminium. Voor echt milieuvriendelijke woninginrich ting moet je niet in de bekende meubel- en tapijthallen zijn. Daar strekt de milieuzorg zich voornamelijk uit tot bedrijfsinterne zaken, en niet tot de aard van de producten die worden verkocht. Vijf winkels die zich speciaal hebben toege legd op het milieuvriendelijke wonen heb ben zich verenigd in De Bundel. Zeeuwen vinden de dichtstbijzijnde winkels in Breda en Rotterdam. Aandacht voor het milieu wordt in deze winkels gecombineerd met aandacht voor de gezondheid. Wie over nieuwe vloerbe dekking denkt, krijgt bijvoorbeeld allereerst de vraag hoe het zit met de vloerisolatie. 3 Vouwblad Wantij december '98

Wantij | 1998 | | pagina 13