Paling uit Herengracht blijft verdacht Waterschap doet geen onderzoek Jan Moekotte In het juninummer van Wantij werd verslag gedaan van een onderzoek naar de kwaliteit van waterbodems in Zeeland. De Herengracht in Middelburg kwam uit dat onderzoek naar voren als een van de meest vervuilde plekken. In die gracht wordt veel gevist. Het is de vraag of de vis uit dat water wel voor consumptie geschikt is. Wan tij bezorgde een paling bij de dijkgraaf van het water schap Zeeuwse Eilanden, met het verzoek om te onder zoeken of de aal zonder gevaar voor de gezondheid gege ten kon worden. d Dijkgraaf Gosselink nam het dier tje vriendelijk in ontvangst, Omroep Zeeland en de PZC deden er braaf verslag van. De dijkgraaf maakte van de gelegenheid gebruik om te pleiten voor meer geld voor sanering van waterbodems, maar wilde de paling niet onderzoeken. Het waterschap vond de cij fers blijkbaar niet alarmerend genoeg. Wantij was benieuwd hoe het Rijksinstituut Voor Visserij Onderzoek (RIVO) op de cij fers zou reageren. Het RTVO doet sinds 1975 onderzoek naar de kwaliteit en de eetbaarheid van paling. Het waarschuwde de consument ook dit jaar weer voor paling die een teveel aan PCB 's bevat. Wantij stuurde de 'papieren viezigheid' uit de Herengracht naar het RTVO met het verzoek om commentaar. Drs. H. Pieters bestudeerde de gegevens en vond dat: "de aangetroffen hoeveelheden PAK's, PCB's en zware metalen beslist van grote invloed zijn op het ecosysteem ter plekke. Dat is schadelijk voor de paling, die heeft het daar niet best. Het is op grond van de cijfers echter niet zonder meer vast te stellen dat de paling, bij consumptie, ook voor de mens schadelijk is. Daarvoor moet ik de paling zelf onderzoeken". Pieters zou dan met name kijken naar de hoeveelheden PCB's en PAK's in het vet van Dijkgraaf Gosselaar van Zeeuwse Eilanden nam de paling in ontvangst, maar wilde geen onderzoek doen. Foto: ZMF de paling. Maar ook naar lood want "paling kan dat, gebonden aan eiwit, ook opslaan". Omdat paling in de wintermaanden niet trekt, adviseert hij paling die onderzocht moet worden, in april of mei te vangen. "Je kunt er dan zo goed als zeker van zijn dat de aal daar de hele winter heeft doorge bracht." Risico Onderzoeker Pieters kan op grond van deze cijfers dus geen harde uitspraak doen over de risico van palingconsumptie uit de Herengracht. Maar hij wil wel kwijt dat hij de Middelburgse paling beslist niet zou eten: "Ik weet wel betere plekken om paling vandaan te halen". Hij vindt het overigens ook - diplomatiek uitgedrukt- bijzonder vreemd dat de gemeente Middelburg, in de wetenschap dat de bodem van de Herengracht ernstig vervuild is, onderhandelt met een plaatselij ke visclub over de pacht van juist dat viswa ter. Dat is in zijn ogen op zijn minst onzorgvuldig. Hij vindt zonder meer dat dan die paling eerst onderzocht moet wor den. Daarnaast raadt hij onderzoek aan waarbij de driehoeksmossel als 'bio-moni- tor' wordt uitgezet. Daarmee wordt, vol gens Pieters, zeer zinnige informatie verkre gen. Volgens dhr. R. Beenhouwer, voorzitter van de visclub uit Middelburg, heeft de gemeente in de onderhandelingen over het pachtcontract het onderzoek naar de kwaliteit van de Herengracht nimmer ter sprake gebracht. Wantij heeft hem inmiddels gewaarschuwd voor 'verborgen gebreken' 0 Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 11 WANTIJ december '98

Wantij | 1998 | | pagina 15