Afvalwater schoon door riet Jan Moekotte We zetten allemaal wel eens koffie. Je giet schoon water in een filter en er komt bruin water uit. Een rietfilter werkt net omgekeerd. Je laat er vuil water instromen en het komt er gezuiverd weer uit. Rietfilters worden door des kundigen gezien als een schone manier om afvalwater te zuiveren op plekken waar geen riolering ligt. bedrijf een helofytenfilter aan om.de wer king daarvan te onderzoeken. Met de omvang van zijn bedrijf had hij een riet- bed van zestig m2 nodig. Aanleg Benieuwd naar het 'recept' van zo'n filter? Reken per persoon op drie vierkante meter. Graaf een rechthoekige kuil van ongeveer een meter diep. Bekleed dat grote gat met een speciaal soort folie. Stort op de bodem van de bak dertig tot veertig centimeter d Diezelfde deskundigen hebben overigens ook meteen het begrij pelijke en heldere woord riet ver vangen door een troebel jargon: helofyten (waarmee ze niets meer en niets minder dan moerasplanten bedoelen). Sietze Leeflang doet in het blad de Twaalf Ambachten al jarenlang enthousiast en des kundig verslag van experimenten met riet- filters om water te zuiveren. In 1996 startte ook het waterschap Zeeuwse Eilanden een proef met zuivering van afvalwater door middel van helofytenfilters en liet weten: "Helofytenfilter zuivert als de beste". Naar nul Anno 1998 wordt in Zeeland nog op onge veer zesduizend plaatsen geloosd op het oppervlaktewater. Dat aantal moet terugge bracht worden vindt de Rijksoverheid. "In beginsel naar nul", vindt Cees Steur van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Maar hij realiseert zich dat de aanleg van riolering in afgelegen gebieden veel geld kost en soms niet opweegt tegen de baten. Het water schap berekende een 'omslagpunt'. Wanneer de aansluiting op het riool meer dan f 24.000,- kost, behoudt de lozer een vergunning om met behulp van, in over- heidsjargon, een IBA te lozen (individuele behandeling van afvalwater). De meeste mensen die niet op het riool zijn aangeslo-. ten, zuiveren nu nog met behulp van een septic tank. Het reinigend vermogen van rietfilters is echter vele malen groter (zie de tabel). De overheid stelt tegenwoordig strengere eisen aan het met gebruik van een IBA lozen van afvalwater. Dus staan velen voor de keus hun septic tank te ver groten (tot de minimaal 6 m3 die de over- Helofyten- filter zuivert afvalwater. Foto: Rudy Visser. l*#* i J'-1-K i- v w V heid verplicht stelt) of een rietfilter aan te laten leggen. Voor bedrijven met melkvee en minicampings, die op grond van hun waterverbruik worden aangeslagen, is zui vering en hergebruik van het gezuiverde water financieel aantrekkelijk geworden. Bij boer Blankers in Grijpskerke bijvoor beeld. Hij houdt ruim zestig melkkoeien. Het waterschap legde eind 1995 op zijn grint. Leg daarin de drainagebuis die het gezuiverde water zal afvoeren. Op het grint komt een mengsel van fijn zand en kalk. Bij melkveehouder Blankers is daaraan dui zend kilo ijzervijlsel toegevoegd om extra fosfaat aan het filter te kunnen binden. Op het zand komt een tweede laag grint waar in het bevloeiingssysteem -een netwerk van buizen- ligt. Beplant dan het veld met riet. 12 WANTIJ december'98

Wantij | 1998 | | pagina 16