Zuiveringsrendement behandeling huishoudelijk afvalwater zuurstof bindende stoffen stikstof fosfaat awzi 95% 70-80% 75-85% septictank 30% 10% 15% helofytenfilter 90-95% 40% 40% als bij Blankers f 20.000,- tot f 30.000,- kost (afhankelijk van de zelfwerkzaamheid) en naar verwachting 20 tot 30 jaar meegaat. Hergebruik en zuiveren van water is meer dan een centenkwestie. Natuur en milieu zijn ermee ge diend. Reden genoeg voor de overheid om de aanleg van rietfil- ters voor bedrijven en huishou dens door een bijdrage in de kos ten te stimuleren. Werking Een paar keer per dag wordt het afvalwater, dat eerst een vetfilter en een bezinkput pas seert, in het rietfïlter gepompt. Experimenten elders hebben aangetoond dat het filter optimaal werkt wanneer hef afvalwater er zo geleidelijk mogelijk inloopt. Rondom de rietwortels leven de zuurstofminnende bacteriën. Op de minder zuurstofrijke plaatsen in het filter doen andere bacteriën hun werk. Juist die combi natie zorgt ervoor dat de afvalstoffen in het water zeer efficiënt worden afgebroken. Riet is zeer goed bestand tegen zware, zelfs chemische vervuiling. Grappig genoeg werkt riet in de winter, wanneer van de planten bovengronds weinig meer te zien is, vrijwel net zo goed als 's zomers. Eiwit, ammonium en nitraat worden voor een groot deel omgezet in stikstof dat het onschadelijke gas in de lucht doet verdwij nen. Fosfaten worden in de bodem o.a. aan het ijzervijlsel gebonden. Na ongeveer 25 jaar is het filter verzadigd. Dan kan het fos- faathoudende grint/zand mengsel goed als meststof gebruikt worden. Rendement Cees Steur, die de werking van het filter onderzoekt, is dik tevreden. Uit zijn onder zoek blijkt dat het filter meer dan 90% van de zuurstofbindende stoffen verwijdert. Verder haalt het filter uit het afvalwater ruim 40 van de stikstof en de fosfaten (zie de tabel)Ook boer Blankers is tevre den. Het met riet gezuiverde water werd in het eerste jaar alleen hergebruikt om de melkstal te reinigen, in 1997 bleek het gezuiverde water zo goed dat het, ver mengd met leidingwater, drinkwater werd voor zijn koeien. Daardoor nam zijn water verbruik in 1997 af met 1000 liter per dag. Dat mes snijdt aan twee kanten. Niet alleen zijn waterrekening gaat fors omlaag, nu hij niet meer loost betaalt hij ook geen veront reinigingsheffing meer. Alleen dat laatste scheelt al een kleine duizend gulden per jaar. Bedenk daarbij wel dat een installatie (G)een sprookje Er was eens een bedrijf dat met 36 hectare witlof gemiddeld 18 m3 afvalwater per week produceerde. Met dat water spoel den ook heel wat, niet door het witlof opgenomen, meststoffen weg. Op dat bedrijf werd een rietfilter aangelegd waar door zeker 30% van het gezuiverde water kon worden hergebruikt en het verlies aan meststoffen tot nul werd teruggebracht. Het was een rendabele investering omdat hier maar liefst drie kostenposten omlaag gingen: de kunstmestrekening, de waterre kening en de aanslag van het waterschap. Symbiose Nog mooier is het verhaal van de symbiose tussen een witlofkweker en een fruitteler. De witlofkweker heeft per hectare zo'n 20 m3 water nodig. Een witlofkweker zit opgescheept met stikstofrijk afvalwater. Dat kan hij sinds kort, met toestemming van het waterschap, kwijt aan zijn buur man die fruitteler is. Die moet normaal gesproken, juist in de zomer, tientallen kubieke meters leidingwater afnemen om zijn bomen van het nodige water te kun nen voorzien. Beiden hebben baat bij de samenwerking. De witlofkweker omdat hij minder verontreinigingsheffing betaalt en de fruitteler omdat hij bespaart op zijn waterrekening. Nu nog de consument die merkt dat de witlof en appels een paar cent goedkoper worden! Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 13 WANTIJ december'98

Wantij | 1998 | | pagina 17