Liever zorg dan voorzorg Onder de leden Sportvissers vertegenwoordigd in Zeeuwse Milieufederatie n ii Willem de Weert Foto: J. Wolterbeek. Bij de Zeeuwse Milieufederatie zijn 26 organisaties aan gesloten. Een daarvan is de Delta Federatie, een koepel van honderd visverenigingen die de belangen van 30.000 sportvissers in Zeeland en West-Brabant behartigt. Waarom zijn sportvissers lid van de milieufederatie? We vroegen het aan Ben WBiondina, secretaris van de Delta Federatie. Hij is regelmatig langs de waterkant te vinden, vist graag in het zoete water van de Brabantse rivieren, maar ook in de zoute Ooster- schelde. Vliegvissen, spinvissen, fuiken zet ten, hij kent het alle maal. Daarnaast zet hij zich in voor de belan gen van de sportvissers o.a. als lid van de vis standbeheerscommis sie voor het Veerse Meer en Grevelingen en als secretaris van het Breed Overleg Deltawateren. Hij was ook bestuurslid van het voormalige waterschap Noord- en Zuid- Beveland. Betrokken bij water dus. Oosterschelde Voor de vraag over het lidmaatschap gaat hij terug in de geschiedenis. Naar de tijd dat vissers en natuurbeschermers elkaar vonden in het verzet tegen de afsluiting van de Oosterschelde. We zagen hoe het Veerse Meer en Grevelingen door de dam men in dood water veranderden. Hebben 30 jaar later vissers en natuurbe schermers nog steeds iets gemeen? Jagers en vissers worden door natuurliefhebbers vaak tot het andere kamp gerekend. De dis cussie of de mens de natuur moet beheren en of vissen pijn lijden, laten we maar ach terwege. Waarover zijn we het eens? Zoet en zout Biondina onderscheidt zoet- en zoutwater vissers. "Zoetwatervissers nemen bijna niks mee. Zij onthaken de karper, voorn of bra sem en zetten hem weer terug. Bij zoetwa tervissers vind je veel begrip voor de natuur. Een evenwichtige visstand en hel der water liggen hen aan het hart. In onze cursussen voor de jeugd neemt de natuur een grote plaats in. Zoutwatervissers heb ben meer de jagersmentaliteit. Bot, schar, schol en kabeljauw zijn voor de pan. Toch groeit ook bij hen het inzicht dat het water als ecosysteem bedreigd wordt. Vangsten op de Oosterschelde zijn sterk achteruitge gaan, ook de onderwaterwereld. Het is toch dieptreurig hoe de eurokotters het bodem leven en hun eigen toekomst verwoesten, want de Oosterschelde is toch de kraamka mer voor de Noordzee. Doorlaatmiddelen Schoon en zout water, dat willen we toch allemaal? Biondina heeft begrip voor grote re doorlaatmiddelen omdat Grevelingen en Veerse Meer dan schoner en zouter wor den. Maar volgens hem moeten de belan gen van de vissers ook meewegen. Hoe schoon water moet zijn, blijft voor hem een vraag. Vis gedijt beter in voedselrijk dan in voedselarm water. Het water hoeft voor hem niet schoner dan vroeger te wor den. De Federatie vindt ook dat om schieraal in het Grevelingen te houden, in het najaar - de trektijd - de sluizen dicht moeten. "Die hoeveelheid aal valt op wereldschaal toch in het niet". Wat het Veerse Meer betreft stopt de Delta Federatie bij een open verbinding met het uitzetten van forellen. "En dat zou heel jammer zijn van onze investering in vorige jaren. Een Veerse Meer zonder forellen trekt veel min der vistoeristen." Lood Volgens schattingen van de provincie komen er door het verlies van loodjes bij het hengelen duizenden kilogrammen lood in het milieu terecht. De overheid zint op maatregelen. "Typisch weer dat ivoren toren beleid", repliceert Biondina. "Waarom wordt onze medewerking niet gevraagd? We hebben al een keer aangeboden met dui kers een opruimactie te houden op plaat sen waar veel gevist wordt. Dat is mis schien ook een idee voor de ZMF, meedoen met onze acties tegen zwerfafval." Volgens de secretaris van de Delta Federatie zouden zijn organisatie en de ZMF vaker om de tafel moe ten. "De plannen om delen van de Voordelta op voorhand af te sluiten, wekken bij de sportvis sers ergernis op. Wij willen niet overal verbodsborden, maar een verstandig gebruik van kwetsbare gebieden. Over het gebruik van de trailerhelling bij de Schelp- hoek en plaatsen voor het pieren steken, zijn we het ook eens kunnen worden. Ons standpunt is: liever zorg dan voorzorg." Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. 14 WANTIJ december '98

Wantij | 1998 | | pagina 18