Ruimte voor water Water Onbedoeld werd 1998 het jaar van het water. De hemelsluizen stonden wijd open en Zeeland kreeg zijn deel. Water speelt in alle sectoren van onze samenleving een rol: in het huishouden, de landbouw, de industrie en de natuur. Waterbeleid is daarom een zaak van ons allemaal. Daar wil de Zeeuwse Milieufederatie bij betrokken zijn. Daarom de keuze om het laatste nummer van Wantij in 1998 in zijn geheel aan het thema "water" te wijden. Tjeu van Mierlo Eindelijk krijgt het thema water een hogere plek op de politieke agenda. Het komende jaar zullen Zeeuws bestuur en samenleving een nieuw waterhuishoudings plan opzetten. Een plan dat gezonde watersystemen en een duurzaam gebruik van water waarborgt. In dit arti kel doet de Zeeuwse Milieufederatie daar een aantal aan bevelingen voor. Water en dan met name zoet W water hoort bij ons dagelijks leven. We maken er drinkwater en voedsel van. We gebruiken het om goederen over te vervoeren. We recreë ren in en op het water. Water en natuur gaan nauw samen. En als water bedreigend wordt hebben we dijken die op Delta hoogte zijn gebracht. Niets aan de hand dus, zou je zeggen. Maar de wateroverlast van de voorbije maanden maakt duidelijk dat gebruik en beheer van water niet altijd probleemloos verlopen. Ook de evaluatie van het provinciale waterhuishoudingsplan heeft laten zien dat de uitvoering van het Zeeuwse waterbeleid niet van een leien dakje gaat. Meststoffen, zware metalen en bestrijdingsmiddelen vervuilen het water. Verdroging wordt niet structureel aange pakt. En waterbesparing werpt nog onvol doende vruchten af. Samenhang Een centraal motto voor het beleid van de komende jaren kan zijn "water in zijn samenhang". Want watersystemen en waterketens vragen om optimale afstem ming. Watersystemen zijn de stelsels van grond- en oppervlaktewater inclusief oevers, waterbodem en technische infra structuur. Waterketens vormen een verza melterm voor alle gebruik van water. Het gaat dan om onttrekken van water, lozen op water, zwemmen, vissen, varen. De waterketen is niet gesloten. Zo wordt water aan het watersysteem ontrokken en kan verdroging optreden. Rioolwaterzuiveringsinstallaties lozen mest stoffen, bestrijdingsmiddelen en zware metalen op het oppervlaktewater. Overstorten, de grote uitlaatkleppen van de riolering, zijn nadelig voor de kwaliteit van het polderwater. Lekkende riolen vervuilen het grondwater. Lozingen van niet aange sloten panden, zo'n 6000 in Zeeland, zijn slecht voor water en bodem. De recreatie vaart belast met anti-foulings en vuil water de Zeeuwse wateren. Volop lekken dus met vaak negatieve invloed op het watersys teem. Die lekken zullen we de komende jaren moeten dichten. Neerslag Daarnaast is speciale aandacht voor de neerslag op zijn plaats. Als onderdeel van de hydrologische kringloop is neerslag een belangrijke bron van het watersysteem. Het vult watervoorraden aan. Nu nog wordt dit relatief schone water grotendeels via de rioolbuizen naar de waterzuivering ver voerd. In toekomst kunnen we dit water beter naar het oppervlaktewater leiden of in de bodem infiltreren om zo de verdro ging aan te pakken. Wel moeten we er op letten dat niet alle water dat van het verhar de oppervlak afstroomt, van het riool wordt afgekoppeld. Je kunt je voorstellen dat water van intensief gebruikte parkeerplaat sen vervuild is. Daarom laat tie ZMF op dit ogenblik ook een onderzoek uitvoeren naar de milieuhygiënische risico's van het afkop pelen van water. Diffuse bronnen Als we niet oppassen creëren we met onverantwoord afkoppelen een nieuwe dif fuse verontreiniging. De totale waterveront reiniging door allerlei kleine, verspreide bronnen is al groot. Stikstof uit de land bouw is er de oorzaak van dat vrijwel ner gens in Zeeland het oppervlaktewater de gewenste kwaliteit heeft. En het huidige beleid garandeert geen enkele verbetering. Een ander diffuus probleem vormen de bestrijdingsmiddelen. Die belasten het milieu in oppervlakte-, grond- en regenwa ter. In de periode '94 tot "96 zijn volgens een recent verschenen provinciaal rapport 64 middelen in het Zeeuwse oppervlakte water aangetroffen. Van deze stoffen over schrijden 22 het maximaal toelaatbaar risi co. Naast de landbouw zorgen de bouw, huishoudens, verkeer en scheepvaart voor diffuse verontreiniging. De komende jaren zal vooral werk moeten worden gemaakt van het structureel oplossen van deze pro blemen. Dat betekent ruimte voor schone landbouw, duurzaam bouwen en milieu vriendelijk vervoer. Te veel en te weinig In het verleden is in Zeeland gewerkt aan een uitgekiende waterhuishouding. Het water is tussen dijken geperst, en binnen de dijken werd een systeem van ontwate ring gerealiseerd: met, naar nu blijkt, onge- 3 WANTIJ december'98

Wantij | 1998 | | pagina 3