reguliere veehouderij drlnkweterwlnnlng wttertcheldlng Perspectief voor een nieuwe ruimtelijke ordening van Walcheren gebaseerd op water als leidend principe. Kaart: Bureau De Hoog/ OntwerpOnderzoek. wenste gevolgen. Daar waar de grondwater stand landbouwkundig verlaagd was, ver droogde de natuur. En toen de voorbije maanden het water met bakken uit de hemel viel, bleek er voor dat water geen ruimte meer. We missen in de Zeeuwse pol ders de bergingsstelsels om water op te vangen en vast te houden, zoals in een aan tal polders van Noord-en Zuid-Holland gepraktiseerd wordt. Water zelf vraagt ook ruimte. Leefruimte voor plant en dier. Ruimte om het diepere grondwater aan te vullen. Die ruimte ont breekt nu. Waterbeheerders zullen de komende jaren dan ook die voor water noodzakelijke ruimte moeten creëren. Met die extra ruimte zijn meer belangen gediend. Passend ingerichte natte gebieden kunnen als een filter werken en bemest water zuiveren Wanneer we plassen laten vervenen, kunnen we zorgen voor het vast leggen van C02. En de recreant kan van waterrijke natuur genieten. Natte natuurgebieden kunnen we bijvoor beeld realiseren door de laagst gelegen landbouwgebieden om te vormen tot natte natuurgebieden, vooral op Walcheren zijn daar mogelijkheden voor. De landbouw krijgt dan een betere plek op hoger gelegen gebied met een betere waterhuishouding. Het kan betekenen dat natuurgebieden die nu op de hogere delen van de Ecologische Hoofdstructuur liggen, worden ingeruild voor lager gelegen landbouwgronden. Vasthouden Het in boezems opgeslagen water kan in tij den van watertekort worden gebruikt. Nu moeten we het in drogere perioden van elders halen, zoals uit de Biesbosch en het Haringvliet. Water vasthouden in singels of grote plassen levert niet alleen winst op door vergroting van de beschikbaarheid van water en de vermindering van waterover last. het is ook winst voor de natuur en de leefomgeving. Vasthouden van water kan eveneens voor een voorraad zoet water in de bodem zor gen. In Zeeland komt er dan een dikke, zoete bel boven op het zoute grondwater. Daardoor verzilten de sloten minder en is het niet zo vaak meer nodig om deze door te spoelen. Omdat tot nu toe het terug dringen van de verzilting in het ondiepe Zeeuwse grondwater met peilbeheer niet gelukt is. dient zich hier voor de toekomst een aanvullende mogelijkheid aan. Verdroging Met voorraadvorming bestrijden we ook de verdroging. Verdroging van natuurgebieden blijft ook de komende jaren een belangrijk aandachtspunt. Ook hier heeft peilverho- ging gefaald. Hoewel in het provinciale waterhuishoudingsplan is opgenomen dat het aanpassen van peilen betekent dat die in beginsel moeten worden verhoogd, heb ben de waterschappen daar tot nu toe zel den naar gehandeld. Maar ook de provincie treft enige blaam. Zij heeft de waterschap pen op dit punt in de voorbije jaren niet willen corrigeren. Basis Water heeft zo zijn eigen gedrag. Het kwelt achter de dijken en in de laag gelegen pol ders. De neerslag zoekt zijn weg naar laag gelegen plekken. Water kent zijn eigen stro mingspatronen. Bij het maken van ruimte lijk beleid is daar tot nu toe weinig reke ning mee gehouden. Want we probeerden steeds water met alle beschikbare technie ken naar onze hand te zetten. Lage polder- peilen op de laagste plekken waar land bouw wordt bedreven, nieuwbouwwijken in laag gelegen gebieden. Verdroging van de natuur en wateroverlast in de wijk was het gevolg. Alle redenen om in de komende jaren ruimtelijk te plannen door rekening te houden met water. Eerder is er op basis van dit principe een studie verricht naar een vernieuwde inrichting voor Walcheren (Wantij december 1995). Waterspoor In de evaluatienota van de provincie lezen we dat het gebruik van drink- en industrie water nog steeds toeneemt, terwijl water van deze kwaliteit een schaars goed is. Zuinig omgaan met water moet niet alleen een oproep zijn. daar kunnen financiële prikkels bij helpen. Een belangrijke optie die de voorbije jaren onvoldoende steun heeft gekregen, is Waterspoor. Waterspoor koppelt de zuiveringsheffing, het rioolrecht en het drinkwatertarief aan het waterver bruik. Er dient de komende jaren" echt een proefproject van de grond te komen. Waterbeleid vraagt om een nieu we aanpak, een integrale aanpak, een aanpak met ambitie. Natuurlijk kunnen we niet alles tegelijk. Maar bet is duidelijk dat het bestaande waterbeleid plaats zal moeten maken voor een bena dering waarbij het water centraal staat en de belangen van de mens worden afgestemd op de moge lijkheden die het water biedt. Tjeu van Mierlo is coördinator van de Zeeuwse Milieufederatie. 4 WANTIJ december '98

Wantij | 1998 | | pagina 4