Geen reden sluitings regime kering te herzien gebruikt om het overtollige water naar af te leiden. Dat is onder andere gebeurd in de kreken van Ouwerkerk en de Schelphoek. Het is de vraag of dat een gelukkige keuze is, omdat met dat water ook allerlei voe dingsstoffen (zie blz. 7 en 8) meekomen en wie weet allerlei gifstoffen, zoals uitge spoelde bestrijdingsmiddelen. Er is door Staatsbosbeheer aan het waterschap gevraagd om dit punt ook bij de evaluatie te betrekken. Integraal Nog beter is dat de problematiek van de wateroverlast wordt meegenomen in een integrale studie naar het toekomstig water beheer van de polders. Want er zijn nog wel meer problemen die een aanpassing van het waterbeheer vragen, zoals de water vervuiling door het uitspoelen van mest stoffen en de problematiek van de verdro ging van de natuur- en landbouwgebieden. Het ligt voor de hand op zoek te gaan naar een waterbeheer dat recht doet aan al deze problemen. Er zijn bijvoorbeeld combina ties denkbaar als een boezemgebied met helofytenfïlters (zie blz. 12 en 13) die een deel van de meststoffen uit het water filte ren. Natuurschade De deskundigen van Rijkswaterstaat schat ten in dat de natuurschade door de sluiting van de kering beperkt is geweest. Het ging per slot van rekening alleen over het aftop pen van het hoge water. Terugkijkend op de situatie in september kunnen we dat standpunt wel beamen. Maar het blijft een gegeven dat gebruik van de stormvloedke ring schadelijk voor de natuur kan zijn, al is dat misschien niet direct zichtbaar. Hoe groot de schade is, hangt af van verschillen de zaken, zoals het seizoen, de frequentie en de tijdsduur van sluiten. Wat de gevol gen voor de natuur zijn, is altijd moeilijk te achterhalen in zo'n complex en dynamisch ecosysteem als de Oosterschelde. De beste Zwaardweg op Schouwen tijdens de wateroverlast. Foto: P de Koeijer kering in de Oosterschelde uitbleef. 4 uur is 1/6 van een dag, zodat een simpele rekensom uitwijst dat het gebruik van de kering 1/6 van 9% van 11 mm 0,16 mm van de regenval extra wegwerkt. Op de meer dan de 100 mm regen die is gevallen is dat niet bar veel. Waarschijnlijk valt er op zo'n berekening wel wat af te dingen, maar het rechtvaardigt op z'n minst de vraag om bij de evaluatie van de wateroverlast het nut van de kering aan de orde te stellen. We wachten die eva luatie op dit punt met spanning af. Maar als de conclusie luidt dat het gebruik van de kering nauwelijks of niet helpt, dan moet men ook de durf hebben om te zeggen: "Dan maar niet". garantie voor het beperken van de natuur schade is nog steeds de kering zo weinig mogelijk gebruiken. Per slot van rekening is de Oosterschelde een van de belangrijkste natuurgebieden van Nederland. Zinvol Wat heeft het gebruik van de kering gehol pen? Op basis van informatie die door medewerkers van het waterschap werd ver strekt, hebben we een poging gewaagd om dat in beeld te krijgen. De gemalen hebben een capaciteit om 11 mm regenval per dag weg te werken. Het gebruik van de storm vloedkering heeft die capaciteit met onge veer 9% vergroot gedurende de 4 uur dat de vloed als gevolg van het gebruik van de Maatregelen In dit licht bezien is het voor het water schap veel interessanter om te kijken of er aanleiding bestaat om het waterbeheer van de polders aan te passen. De sloten, kreken en kanalen hebben gezamenlijk een buffer capaciteit van meer dan 50 mm regenval. Dat is duidelijk van een andere orde dan de 0,16 mm extra bij het gebruik van de kering. De buffercapaciteit kan verder ver groot worden. Bijvoorbeeld bij de aanleg van natuurvriendelijke oevers, door het inrichten van speciale boezems of door het aanwijzen van gebieden die onder mogen lopen omdat de schade daar toch beperkt blijft (graslandgebieden bijvoorbeeld). In september werden soms natuurgebieden Momenteel vindt de evaluatie van het provinciale waterhuishou dingsplan plaats. Dit plan is het kader waarin de waterschappen moeten opereren: een uitgelezen moment om de lessen van de wateroverlast voor het waterbe heer in de polders daarbij te betrekken. Thijs Kramer is hoofd Groene Ruimte van de Zeeuwse Milieufederatie. 6 WANTIJ december'98

Wantij | 1998 | | pagina 6