Zeeuwse p in stiksto nenwater Melissa Ernst De stikstofvervuiling van de Zeeuwse binnenwateren heeft een historisch dieptepunt bereikt. In 97% van de Zeeuwse binnenwateren zit te veel stikstof. De voor Nederland, maar ook internationaal gezien, unieke natuur van de brakke wateren staat hierdoor zwaar onder druk. Tijd voor de Zeeuwse Milieufederatie om de noodklok te luiden. Op vier veldsymposia voor de 0 bestuurders van de landbouw, waterschappen, politiek en de aan gesloten organisaties stelde de milieufederatie op locatie de vermesting van het oppervlaktewater ter discussie. Met eigen ogen kon men zien wat er in de brak ke binnenwateren van Den Inkel te Kruiningen leeft en wat de schadelijke eco logische gevolgen van de overbemesting op het watermilieu zijn. N-Bron ren waar een gezonde populatie schelpdie ren voorkomt. Ook de brakwaterplanten, zoals de ruppia en de waterranonkel, gaan zeer sterk achteruit. Bron Zoals de tabel aangeeft, is de landbouw de grootste stikstofbron. Via de bemesting is hij voor 85% verantwoordelijk voor de stik stofuitspoeling. Met name de najaarsbemes ting met dierlijke mest draagt hieraan bij. De stikstof uit de mest hecht zich immers slecht aan bodemdeeltjes, waardoor zij met de regens in de herfst en de winter makke lijk uitspoelt naar de sloot. Slechts 20 van de stikstof uit de drijfmest komt vol gend voorjaar beschikbaar voor het gewas. Jaarlijkse stikstofaanvoer (ton N/jaar) Groene soep In Zeeland zijn de meeste binnenwateren brak ofwel zoutig. Dit heeft tot gevolg dat de hoeveelheid stikstof (N) bepalend is voor het optreden van algengroei. Algengroei is het gevolg van overbemesting. In zoete wateren speelt de meststof fosfaat die rol. Een overvloed aan stikstof, zorgt in het water voor vertroebeling doordat algen en sommige wieren gaan domineren. In de volksmond wordt het ook wel groene soep genoemd. Hierdoor dringt er minder licht door tot op de bodem. Daardoor verdrin gen de algen andere planten die onder water leven. Bovendien neemt door de ster ke groei en vervolgens de massale sterfte van algen (rottende eierenlucht) de hoe veelheid zuurstof in het water af.. Dat kan Uitspoeling landbouwgronden 2830 -6680 Kwel 141-717 Atmosferische depositie 314 Lozingen niet gedoleerde bebouwing 68 Tabel Jaarlijkse aanvoer van stikstof naar het binnendijkse oppervlaktewater in Zeeland Bron: basisnotitie provinciaal stappenplan veehouderij, 1997 leiden tot sterfte van bodemdieren en vis sen. Zo hebben schelpdieren, zoals de brakwa terkokkel en de mossel, het zeer moeilijk in een door mest belast watersysteem. Zij fil treren hun voedsel uit vrij helder water. Als het water te troebel wordt, kunnen de schelpdieren verstikken door een tekort aan geschikt voedsel en door zuurstofge brek. Er zijn nog maar weinig brakke wate- Met als gevolg dat de boer in het voorjaar de stikstofvoorraad nogmaals flink moet aanvullen met (kunst)mest. Mesthoop Niet alleen het tijdstip (najaarsbemesting) stelt de ZMF ter discussie, ze zet ook vraag tekens bij de hoeveelheid mest die de Zeeuwse boeren op het land brengen. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de 7 WANTIJ december '98

Wantij | 1998 | | pagina 7