Statistiek blijkt dat de Zeeuwse boer in 1996 in totaal 1300 ton mest meer gaf dan wat planten nodig hebben voor de groei. Het vermoeden bestaat dat met strengere normen in het vooruitzicht de boeren een bodemvoorraad fosfaat (spoelt weinig uit) hebben willen opbouwen. Er was mest genoeg uit Brabant! Bovendien blijkt uit onderzoek van het Praktijkonderzoek voor de Akkerbouw en Vollegrondsgroenteteelt (PAV) dat bijvoorbeeld de aardappels in Zeeland 50% meer stikstof krijgen dan in vergelijkbare zeekleigebieden van Nederland. Dierlijke mest Het provinciaal beleid heeft hierop geen antwoord. Volgens de provinciale evaluatie nota Waterhuishoudingsplan is er ten Zwemmen in het kroos. Foto: Stichting Reinwater. Actie De stikstofverontreiniging van de Zeeuwse wateren is dus een jarenlang onderschat, maar zeer ernstig Zeeuws milieuprobleem. Dit noodzaakt tot actie. Volgens de ZMF vraagt de hoeveelheid en het tijdstip van bemesting met dierlijke mest om verandering. De ZMF pleit voor evenwichtsbemesting en het gebruik van bewerkte/gecomposteerde mest in plaats van drijfmest. Tevens zal de toediening van 1988 1989 1990 1991 1992 1993 Fig. Mestproductie en -import in Zeeland, 1988-1996 Bron: Regionale watersysteemrapportage, 1997 opzichte van 1985 sprake van "kwaliteitsver mindering van de wateren en worden de doelstellingen bij lange na niet gehaald. En dat ondanks de projecten ter bevordering van minder mestgebruik, voorjaarsbemes ting en betere rioolwaterzuivering. Deze positieve effecten worden tenietgedaan door het sterk toegenomen gebruik van dierlijke mest in onbewerkte vorm in het najaar. Ter vergelijking: de toename van de stikstofuitspoeling de laatste tien jaar is grofweg gelijk aan de totale hoeveelheid stikstof die door alle waterzuiveringsinstal laties in Zeeland uit het afvalwater wordt gehaald en waarvoor waterschappen tiental len miljoenen hebben geïnvesteerd. Een historisch dieptepunt voor de Zeeuwse bin nenwateren en onze portemonnee. 1995 1996 cle mest zoveel mogelijk in het voorjaar moeten plaatsvinden. De stikstofbenutting is dan 2 tot 4 keer hoger. Hoewel de boer door het uitrijden van de mest in het voor jaar het risico loopt op verdichting van de grond, is het mogelijk. Dit blijkt wel uit feit dat de boeren van de Zeeuwse Vlegel al jaren hun tarwe in het voorjaar bemesten. Ook het omschakelen naar en vestigen van biologische landbouw ziet de ZMF als oplossing. Biologische bedrijven kennen een klein verlies aan stikstof. Mineralen op Scherp In het project Mineralen op Scherp, uitge voerd door het Nutriënten Management Instituut (NMI), blijkt dat het Zeeuwse bio logische akkerbouwbedrijf van Frans Haverbeke en Paula Peters met een gemid deld stikstof overschot van 35 kgN/ha ruim onder de N-verliesnorm van 100 kgN/ha per jaar (streefnorm voor 2008) zit. Zij gebruiken alleen organische mest. Bijsturen met kunstmest in de biologische landbouw is niet mogelijk, dus is een goede planning vooraf noodzakelijk. Zij houden met klaver en mosterdzaad de stikstof vast. Het mosterdzaad wordt in het najaar als groenbemester ingezaaid. Op die manier hoeven Haverbeke en Peters minder bij te mesten. Ook de voorjaarsbe mesting zorgt voor minder uitspoeling. Toepassing in het voorjaar vraagt om een goede afstemming tussen loonwerker en boer. Dat levert voordelen op. Een driewie ler met een zo laag mogelijk bandenspan ning, om de grond zo min mogelijk te ver dichten, heeft bij hen het beste resultaat opgeleverd. Hoewel aanpak aan de bron de voorkeur heeft, kan ook via het spoor van natuurlijke zuivering de hoeveelheid stikstof in het water worden teruggedrongen. Natuurlijke waterzuivering legt stikstof vast, zet het om en verwijdert het. Dit natuurlijke proces kan door het inrichten van zuiveringsmoe rassen (zie artikel blz. 12 en 13) en het aan leggen van draspias bermen met riet (een soort natuurlijke oever) langs sloten en kre ken versterkt worden. Bovendien creëer je op deze manier een plek waar het goed toeven is voor het brakwaterleven. Leg je de zuiveringsmoerassen aan in de lage delen van de polder, dan kunnen zij boven dien zorgen voor een (tijdelijke) opslag van water. En dat kunnen we goed gebruiken gezien de zware regens van dit najaar! Meer informatie: De ZMF heeft over de problema tiek van de stikstofvervuiling een folder uitgebracht: 'Stikstofvervuiling van de Zeeuwse binnenwateren een his torische dieptepunt'. Deze bro chure is aan te vragen bij het secretariaat van de ZMF. Melissa Ernst is projectmedewerkster duurzame land bouw van de Zeeuwse Milieu Federatie. 8 WANTIJ december '98

Wantij | 1998 | | pagina 8