antij I I 3 5 7 9 11 15de jaargang, nr. 4, december 1998 Column Water Hans Bannink Ruimte voor water Tjeu van Mierlo Lessen van de wateroverlast Thijs Kramer Zeeuwse binnenwateren stikken in stikstof Melissa Ernst Berichten Paling uit Herengracht blijft verdacht Jan Moekotte 12 Afvalwater schoon door riet Jan Moekotte 14 Onder de leden "Liever zorg dan voorzorg" Willem de Weert 15 Water Waterschap wil meer Anton van Haperen 16 Handhaving Het juiste bezwaar bij de juiste wet Jan-Eelco Dijk 17 Landschap Aanleg van een drinkput Frank Hamelink 18 Kijken naar Lepelaars Richard Struijk 19 Advertenties 20 Agenda Winter Elly Geelhoed Vouwblad Woninginrichting en milieu Gerda Spaander Water Column BEW. EX. •^pDELBV^^ Schoon, zoet water wordt een steeds schaarser goed en daarmee een toenemend wereldprobleem. Hoewel de meeste landen nog mogelijkhe den hebben om over schoon water te beschikken, zal een voortgaande uitputting van bronnen, verkwistend gebruik en waterverontreiniging in de nabije toekomst deze beschikbaarheid snel doen afnemen. Schoon water is al lang een schaars goed in de landen van Noord- en Oost-Afrika en de Arabische wereld. Per hoofd van de wereldbevolking is het zoetwaterverbruik (m.u.v. van opgevangen regenwater) vast te stellen op 4300 m3 per jaar. Niet te vergeten bij dit alles is dat de bevolking iedere dag toeneemt met meer dan 230.000 mensen (in 1998: 84 miljoen). Nu ontwikkelingslanden in Afrika, Azië en Zuid-Amerika hun economie zien groeien zal daar de belangenstrijd over schoon water tussen de landbouw en industrie toe nemen, waardoor de prijs voor schoon water omhoog zal gaan. Doordat meer dan 1/3 deel van de voedsel- oogst op de wereld van bevloeide land bouwgronden komt kan een prijzenoorlog over schoon water ook de voedselvoorzie ning duurder maken. Nu al gebruikt de moderne landbouw 70 a 80 méér water dan de traditionele. Van al dat zoetwatergebruik in de wereld komt de helft voor rekening van de land bouw. Zo'n 30 gaat naar de industrie met daarbij de kanttekening dat Noord- Amerika en Europa verreweg het leeuwen deel hiervan verbruiken. De overige 20 gaat op aan huishoudelijk gebruik, waarvan wat meer dan de helft alleen al door de bewoners van het werelddeel Oceanie (Indonesië, Australië e.o.). Willen we op de lange duur over betaalbaar schoon, zoet water kunnen blijven beschik ken dan is het hoog tijd -zeker voor de landbouw en industrie- om er een efficiën ter én schoner gebruik van te maken (bron: National Geographic, oktober 1998). Hans Bannink 2 WANTIJ december'98

Wantij | 1998 | | pagina 2