Sluiting van de stormvloedkering in de Oosterschelde kan schadelijk voor de natuur zijn. Foto: J. Wolterbeek. Er is nog nooit in Zeeland zoveel regen uit de lucht komen vallen als dit najaar. En dat hebben we geweten ook. De stormvloedkering werd gebruikt, niet om het zeewater tegen te houden, maar om het overtollige regenwater zo snel mogelijk naar zee te loodsen. Kritische kanttekenin gen bij het gebruik van de kering werden misverstaan en uitgelegd alsof de Zeeuivse Milieufederatie (ZMF) de natuur boven de ellende van de getroffen boeren en bur gers liet gaan. Daar hebben we veel van geleerd wat betreft de communicatie met de samenleving. Maar het heeft ook een discussie opgeroepen over het beheer van de stormvloedkering en het waterbeheer in de polders. Met name dijkgraaf Gosselaar mvan waterschap Zeeuwse Eilanden stelt voor om het sluitingsregime van de storm vloedkering aan te passen. Hij herhaalde dat pleidooi nog eens op de ledenvergade ring van de ZMF, die aan de lessen van de wateroverlast was gewijd. Het huidige beleid is dat de kering alleen gebruikt mag worden in geval van een gevaarlijke storm of een dijkval en als er een milieuramp dreigt, bijvoorbeeld een olievlek voor de kust Dijkgraaf Gosselaar stelt voor om aan de twee genoemde aan leidingen een derde toe te voegen, name lijk hevige regenval. Onvoorzien Naar de mening van de Zeeuwse Milieufederatie is daar geen aanleiding toe. Het gebruik van de kering behoort geen structureel middel te zijn in het kader van het waterbeheer van de waterschappen. De ervaring van dit najaar leert dat in geval van een uitzonderlijke situatie, een onvoor ziene omstandigheid, er de mogelijkheid bestaat om de kering te gebruiken. Dan kan Rijkswaterstaat na raadpleging van ver schillende instanties alsnog besluiten de kering te sluiten. Voor alle duidelijkheid: ook de ZMF kan zich vinden in het uitgangspunt dat in geval van een calamiteit de stormvloedkering kan worden gebruikt, mits er redelijkerwijs geen natuurschade in de Oosterschelde. wordt verwacht en uiteraard alleen als het gebruik van de kering zinvol is. Dit uitgangspunt behoeft op drie punten nadere detaillering: wat is een calamiteit, wat is aanvaardbare natuurschade en wat verstaan we onder 'zinvol'? Aan de hand van de ervaringen met de wateroverlast in september kunnen we deze drie punten nader bezien. Calamiteit Fr is in Zeeland nog nooit zoveel regenval, meer dan 100 mm, in zo'n korte tijd geme ten, aldus Jos Broeke, de provinciale weer man van Omroep Zeeland. De regenval wordt sinds half de vorige eeuw bijgehou den. Daarover kunnen we dus kort zijn. het was inderdaad een uitzonderlijke situatie. 5 WANTIJ december '98

Wantij | 1998 | | pagina 5