i Werf een lid Berichten In Memoriam Frans Jansen Op 9 oktober jl. overleed Frans Jansen, 79 jaar oud. Frans behoorde tot de Zeeuwse natuurbeschermers van het eer ste uur. Zoals bij zo velen bleef de liefde voor de natuur, opge daan in de NJN (Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie), een belangrijke plaats innemen in zijn verdere leven. Wat dat betreft had Frans een indruk wekkende staat van dienst. Bij alle grote natuurorganisaties (Zeeuws Landschap, Natuur monumenten, Vogelbescher ming) was Frans wel op de een of andere manier bestuurlijk betrokken. Dat geldt ook voor het Zeeuws Coördinatieorgaan voor Natuur-, Landschaps- en Milieubescherming, een van de voorlopers van de ZMF. Frans Jansen was hiervan bestuurslid. Maar eerst en vooral was Frans Jansen de man van het eiland. John Beijersbergen memoreer de dat in zijn rede op de begra fenis. 21 jaar lang is Frans voor zitter geweest van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland. In die periode wer den vele gevechten geleverd met de gemeentebesturen om vooral de explosieve recreatieve ontwikkelingen op Schouwen Nieuwe medewerkers Op 1 oktober 1998 is Marja van der Lubbe als stafmedewer ker 'Milieu en economie' in dienst getreden van de Milieufederatie. Marja vult de plaats in die door het vertrek van Henk de Groote ontstond. Marja heeft gestudeerd aan de Hogere Economische School in Den Haag. Hierna volgde ze een opleiding economie aan de Landbouwuniversiteit Wageningen. Daarna, in 1996, ging zij aan het werk bij ETC in een halt toe te roepen. 'Eerst beschouwde men ons als onge vaarlijke gekken, later als gevaarlijke gekken en uiteinde lijk werd onze deskundige inbreng geaccepteerd'. Zo keek Frans terug op die periode in een interview in Wantij van oktober 1997. Wat niet onbesproken mag blij ven, is de bijdrage die Frans Jansen heeft geleverd aan het open houden van de Oosterschelde. Omdat Frans werkzaam was in de garnalen- sector kon hij een brugfunctie vervullen in het bij elkaar bren gen van de natuur- en visserij sector eind jaren zestig. Nu de natuurbescherming brede maatschappelijke steun geniet, is het nauwelijks voor te stellen hoe de pioniers hun eenzame strijd leverden tegen de geest van die tijd in. Wat dat betreft zijn wij onze voorlopers veel dank verschuldigd. Frans Jansen behoorde tot het selecte gezelschap van de Zeeuwse natuurbeschermers van het eer ste uur. Betrokken, bescheiden en diplomatiek heeft hij een buitengewoon belangrijke bij drage geleverd aan de Zeeuwse natuurbescherming. Dat zullen wij nooit vergeten, (tk) rTi m Marja van der Lubbe Leusden, een internationaal adviesbureau voor duurzame ontwikkeling. Daar deed zij bij voorbeeld onderzoek naar 'milieukosten en -baten' en naar 'kansen voor fair trade'. Marja neemt bij de ZMF het brede terrein van milieu en economie onder haar hoede. Dat wil zeggen dat ze zich niet alleen met individuele bedrij ven bezig houdt, maar dat ze zich onder andere ook verdiept in het provinciaal sociaal eco nomisch beleid. Conny Buijs Vanaf 1 januari 1999 start Conny Buijs met haar werk zaamheden bij de ZMF. Conny vervangt Erik Ottens. Conny doorliep aan de Erasmus Universiteit een groot aantal milieuvakken, behaalde op het Prof. van Hall Instituut te Groningen haar certificaat voor milieubeleid en volgde met suc ces aan de Universiteit Nijmegen de modules recht en ruimtelijk beleid. In Ommen, Groesbeek en Alkmaar heeft ze tot nu toe als milieuambtenaar gewerkt. Nu maakt ze dus de overstap van een gemeente naar de milieufederatie. Het ligt voor de hand dat Conny bij de ZMF gemeentelijk milieubeleid zal gaan behartigen. Andere thema's waar ze verantwoorde lijk voor wordt: mobiliteit, duurzaam bouwen en groepen- ondersteuning. Wij wensen beiden veel succes in hun werk toe. (tvm) Biologische producten in de supermarkt Biologisch geteelde producten in supermarkten, u vindt ze er gelukkig steeds meer. Zo hoort het ook! Ze zijn gezond, lekker en worden met zorg voor natuur, milieu en dierenwelzijn geproduceerd. U kunt ze her kennen aan het EKO-keurmerk. Biologische aardappelen, uien, wortelen en zuurkool zijn tegenwoordig in de meeste supermarkten te koop. Maar ook brood, zuivel en kruide nierswaren. Helaas nog geen biologisch vlees. Dit is vlees van dieren die kunnen wroeten, grazen of scharrelen en gehuis vest zijn in een ruime lichte stal, voorzien van veel stro. Vlees waar bovendien geen res ten van pesticiden, antibiotica en geneesmiddelen in voor komt. Afgezien van de supermarkten 'Konmar' en 'A&P' en enkele filialen van 'Albert Heijn' (waar sinds kort biologische rook worst te koop is), is biologisch vlees niet te verkrijgen. Wil de consument het niet? Of komt het door de slechte verkrijg baarheid? Weten supermarkten niet dat er vraag naar is? Nu is het zo dat een aantal supermarkten zich momenteel beraadt of ze hun assortiment biologische producten met vlees zullen uitbreiden. Als con sument kunt u ze natuurlijk een handje helpen bij deze beslissing. Dus als u graag wilt dat er biologisch vlees in de schappen van de supermarkt komt te liggen, kunt u bellen met de servicelijnen van Albert Heijn (0800 0305), Super de Boer (0528 222222) en C1000 (0800 0230363). Of u kunt er naar vragen bij de afdelingschef van uw eigen supermarkt. Geef aan dat u graag in hun winkel biologisch vlees wilt kopen en vraag of ze biologisch vlees, zoals biologische ham, paté, gehakt, worst e.d. in hun assor timent willen opnemen. Bellen dus. Bedankt! (me) N. b.Biologisch vlees is al wel verkrijgbaar via de' "rijdende" slager OQ. Zie de advertentie op blz. 19. De ZMF heet van harte nieuwe leden welkom! Gun uw vrienden of kennissen ook een abonnement op Wantij. Geef hun een lid maatschap van de ZMF cadeau. Vul de bon van het vouwblad in of bel 0113 - 230075. 9 WANTIJ december '98

Wantij | 1998 | | pagina 9