POSTCODE hebben de organisaties vastge legd dat zij hun activiteiten bin nen het estuarium van de Schelde gezamenlijk en in goede afstemming met elkaar willen uitvoeren om waterver ontreiniging en natuurontwik keling aan te pakken. Er is een Estuariumwerkgroep opgericht die onderdeel vormt van Grenzeloze Schelde, het inter nationale samenwerkingsver band van Nederlandse, Belgische en Franse natuur- en milieuorganisaties. De werk groep heeft besloten een coör dinator aan te trekken. Dat is recentelijk gebeurd. Binnenkort gaat Birgit Dauwe aan de slag. Ze krijgt onderdak bij de ZMF. Birgit is biologe en heeft onder zoek gedaan naar kwaliteit van sedimenten in mariene syste men. Van haar wordt verwacht dat ze de beleidsontwikkelingen rond het estuarium volgt en de inbreng van natuur- en milieu organisaties in dat beleid behar tigt. De lange termijnvisie voor het estuarium krijgt daarbij alle aandacht. Ook zullen goede contacten met de organisaties binnen het samenwerkingsver band van het Verdrag van Saeftinghe worden onderhou den. De eerste activiteit die zij zal organiseren is de derde Scheldedag. Die vindt plaats op 15 zaterdag 17 april 1999 in het bezoekerscentrum te Saeftinghe. We wensen Birgit i veel succes. (TvM) 5e landelijke voetpaden- dagen In september 1999 organiseert Nemo, de vereniging van wan delaars, voor de vijfde keer de Vöetpadendagen. Het evene ment presenteert regionale wandelroutes over onbekende voetpaden. Omdat het de bedoeling is dat routes worden uitgezet en aangeboden door regionale en plaatselijke organi saties, roept Nemo belangstel lende organisaties op mee te doen. Neem daartoe contact op met Nemo, Westerpark 2, 1013 RR Amsterdam, telefoon/fax: 020-6817013. E-mail: nemo@pz.nl. Met de wandeldagen wil Nemo bijdragen aan de waardering van natuur en landschap in de eigen regio. Ook wil men de toegankelijkheid van voetpaden bevorderen en behouden. Er wordt gezocht naar samenwer king met zowel recreatieve, agrarische, cultuurhistorische als natuur- en landschapsorga nisaties. (TvM) Verdere verdieping van de Westerschelde? Onlangs werd in de PZC mel ding gemaakt van een akkoord tussen Nederland en Vlaan deren over de privatisering van het loodswezen. Dit is een voor Vlaanderen gevoelige materie omdat de. kosten van het (ver plichte) gebruik van loodsen op de Westerschelde een onder deel is van de concurrentie strijd tussen de havens van Antwerpen en Rotterdam. In de berichtgeving over dit akkoord werd gemeld dat Vlaanderen als tegemoetkoming de toezegging had gekregen dat op korte ter mijn een verdere verdieping van de Westerschelde tot de mogelijkheden behoort. Dit bericht leidde meteen tot de nodige ongerustheid in natuurbeschermingskringen. Was het niet zo dat de vorige verdieping van de Westerschel de door de Nederlandse rege ring is gebruikt als wisselgeld voor een akkoord over het tracé van dé HSL tussen Antwerpen en Rotterdam? De geschiedenis lijkt zich te herha len, de natuurwaarden van de Westerschelde verkwanseld op het schaakbord van de diploma tie tussen Nederland en Vlaan deren. Gelukkig leerde nadere informatie dat er geen sprake is van overeenstemming over een verdere verdieping. De twee landen hebben alleen afgespro ken dat er meer vaart gezet zal worden achter de Lange Ter mijnvisie voor het hele estuari um. In deze visie worden de verschillende aspecten zoals vaarwegbeheer, veiligheid tegen, overstromingen en het ecolo gisch herstel bij elkaar ge bracht. Op basis van deze inte grale visie zal de vraag beant woord moeten worden of een verdere verdieping inderdaad mogelijk is. De PZC baseerde de berichtgeving op éen voor verschillende uitleg vatbaar persbericht. Desalniettemin is het bericht niet bevorderlijk voor het ver trouwen in het besluitvormings proces rond de verdere verdie ping van de Westerschelde. Er staan grote economische belan gen op het spel en de Vlamin gen zijn meesters in het tactisch manoeuvreren. Rijkswaterstaat doet er goed aan de nodige zorgvuldigheid te betrachten in de communicatie rond dit gevoelige onderwerp. De ver dieping van de Westerschelde heeft al genoeg schade opgele verd. (TK) Gifbollen in Zeeuws- Vlaanderen De landbouw is op zoek naar alternatieve teelten. Dit vindt de ZMF een goede zaak. Tenminste als de teelt ook milieuwinst oplevert. Kies je echter voor bollen, dan kies je niet voor het milieu. Op don derdag 25 februari woonden ongeveer 100 boeren een voor lichtingsbijeenkomst bij over de mogelijkheden van de bollen teelt in Zeeuws-Vlaanderen. Volgens de organisator ligt er gezien het milde klimaat in Zeeuws-Vlaanderen, een lucra tieve markt voor tulpen en lelies, die jaarlijks 10% kan groeien. Wat de bollenteelt voor nadelige gevolgen heeft voor milieu, natuur en land schap, heeft men begrijpelijker wijs niet genoemd. Het probleem met bollen is dat het om een arbeids- en kapi taalintensieve teelt gaat. Met een aantal hectaren kan er dus goed geld verdiend worden, tenminste als de bollen niet door ziekten of een plaag wor den aangetast. De boer zal er dus alles aan doen om dit te voorkomen ofwel zal regelmatig naar de spuit grijpen om elk risico uit te sluiten. Twaalf keer per jaar zal wekelijks gespoten moeten worden. Het gebruik ligt naar schatting rond de 60- 80 kg gif per hectare, wat vele malen hoger ligt dan in de aardappelteelt. En deze teelt kent al een hoog bestrijdings- middelengebruik! De grondont- smettingsmiddelen, ook zo'n 30 kg per hectare, heb je dan nog niet meegerekend. Hoewel ontsmetting momenteel nog niet nodig is, de grond is aal- tjesvrij, is de vraag wel reëel hoe lang dit vol te houden is? Als meerdere telers jaar in jaar uit bollen telen en de vraag naar een "steriel product" van uit bijvoorbeeld Japan steeds luider wordt, is grondontsmet- ting dan wel te vermijden? Het bestrijdingsmiddelenge- bruik is echter niet het enige milieuprobleem, de bollenteelt vraagt ook om een zware bemesting, een zeer goede ont watering en grondwateronttrek king voor beregening. Met als gevolg dat het halen van de waterkwaliteitsnormen van de binnenwateren verder onder druk wordt gezet en de verdro ging van de natuur extra in de hand wordt gewerkt. Het enige positieve is dat tulpen een fleu rig (maar niet Zeeuws) accent aan het landschap geven. Maar dit is niet voor lang. Want wil een boer goede bollen voor de markt afleveren, dan zullen de tulpenhóofdjes snel moeten rollen. Uit het voorgaande valt niks anders te concluderen dan dat de bollenteelt in strijd is met duurzame ontwikkeling in de landbouw en met het provinci aal beleid! Aan de provincie en de waterkwaliteitsbeheerder, het waterschap Zeeuws- Vlaanderen, de taak om deze ontwikkeling in goede banen te leiden. En voor de boeren mis schien aanleiding om zich eens te oriënteren op de biologische bollenteelt? (ME) NATIONALE LOTERIJ! Nationale postcode loterij steunt Zeeuwse Milieu federatie De Zeeuwse Milieufederatie is één van de ideële organisaties die in 1998 geld hebben ont vangen van de Nationale post code loterij. Andere zijn: Stichting Natuur en Milieu, Natuurmonumenten, de provin ciale landschappen, Green peace, Milieudefensie, Novib, Vluchtelingen-werk Nederland, Wereldnatuurfonds, Artsen zon der Grenzen en Unicef. Ook voor 1999 heeft de Postco de loterij geld toegezegd. De Zeeuwse Milieufederatie kan een tweetal projecten met de bijdrage van de Nationale postcode loterij gedeeltelijk Financieren. Het ene project is 'gemeentelijke planologie', een project dat gericht is op o.a. het nauwgezet volgen van het loka le beleid voor bestemmings plannen en het ondersteunen van planologiewerkgroepen. Het andere project is het pro ject 'duurzame landbouw'. (TvM) 10 WANTIJ maart'99

Wantij | 1999 | | pagina 10