c ouwblad Wat te doen bij plannen met uw woonomgeving? Informatie Maart 1999 Informatie Samenspraak Lobbyen Onderhandelen Procedureweg Voor meer informatie Jan-Eelco Dijk/BMF U heeft het vast wel eens meegemaakt. Er komt een nieuw bedrijf tegenover u, de bomen bij u in de straat dreigen te worden gekapt of er zijn plannen voor een weg door een nabijgelegen natuurgebied. Kortom: in uw directe omge ving vinden ontwikkelingen plaats waar u het niet (hele maal) mee eens bent. U hoeft zich hier niet bij neer te leg gen en kunt op verschillende manieren uw. invloed laten Niet iedereen is steeds goed geïnformeerd over wat er in zijn buurt allemaal gaat gebeuren. Sommige zaken staan aangekon digd op de gemeentepagina in uw huis-aan- huisblad. Als u geluk heeft hoort u nog wel eens iets via het geruchtencircuit of komen de buren u gewoon vertellen wat ze van plan zijn. Het zou correct zijn als de over heid u of de buurt in een vroeg stadium zou inlichten over toekomstige plannen. Maar het komt nogal eens voor dat u pas op de hoogte raakt van kwesties wanneer het als nieuws in de krant komt of wanneer u geconfronteerd wordt met een knetteren de motorzaag of uitgezette landmeterpaal tjes. Kortom, wanneer de uitvoering begint. Dan zijn de beslissingen meestal al geno men. En dan bent u vaak al te laat om nog (procedurele) stappen te ondernemen. Hoe kunt u weten wat er gaat gebeuren en of dat allemaal kan? Publicaties In Nederland mag vrijwel niets zonder ver gunning en plan. Je mag bijvoorbeeld niet zomaar een bedrijf uitbreiden of een zand weg verharden. Omdat vergunningen en plannen vaak gevolgen met zich meebren gen voor u als omwonende bijvoorbeeld, kan men in veel gevallen bezwaar maken. De vergunningen en plannen worden meestal gepubliceerd op de gemeentelijke informatiepagina in een plaatselijk huis- aan-huisblad, in een regionaal dagblad en soms ook op de gemeentelijke publicatie borden. In deze bekendmakingen staat wat waar gaat gebeuren en waar u informatie kunt krijgen. Maar let op: deze publicaties staan nogal eens op onopvallende plaatsen, verscholen tussen de advertenties. Tip 1: De gemeentelijke infopagina Kijk elke week de gemeentelijke infopagina van het plaatselijk huis-aan-huisblad door. Binnen een wettelijk vastgestelde termijn na de datum van publicatie moeten uw schriftelijke bezwaren bij de gemeente bin nen zijn. Bij de meeste procedures geldt een termijn van 6 weken, in sommige geval len moet binnen 4 weken worden gere ageerd en in een enkel geval zelfs al bin nen 2 weken. Kijk ook bij thuiskomst na de vakantie de (oude) weekbladen na: als u te laat op een besluit reageert worden uw bezwaren niet meer in behandeling geno men. Informatie verzamelen Voordat u actie onderneemt, moet u zich eerst goed op de hoogte stellen. De eerst aangewezen ingang is in bijna alle gevallen de gemeente. U moet weten welke afdeling en ambtenaar en welke wethouder direct betrokken zijn bij de plannen. Met hen moet u contact opnemen. Daar vraagt u naar de plannen en hoe ver het ermee staat. Het maakt uit voor de mogelijke stra tegiekeuze of plannen in het prilste stadi um van voorbereiding zijn of dat de besluit vorming bijna of helemaal rond is. Overigens kost het vaak heel wat tijd om u zelf van informatie te voorzien. Tip 2: Welke info heb ik nodig? U moét weten wat er precies gaat gebeu ren, dus vraag: wat en waarom men iets van plan is, of er plannen (in ontwikkeling) zijn en hoe ver men ermee is, wanneer en wat u tegen de plannen kunt doen, of en zo ja welke vergunningen nodig zijn, of de aanvragen voor die vergunning al bij de gemeente zijn ingediend, of er al ontwerp-vergunningen zijn opge steld en wanneer deze ter inzage worden gelegd, of er informatie is over de geldende (bestemmings)plannen en de nu nog geldende vergunning, naar de provinciale en rijksplannen (met name het provinciale streekplan). Het kan nuttig zijn om de informatie te kopiëren en steeds een kort verslag van uw informatiezoektocht te maken. Wat doet u met de infor matie? Vervolgens is het goed om van tevoren te bepalen wat u wilt bereiken en welke weg u gaat bewandelen. Elke weg kent voor- en nadelen. Met lobbyen of onderhandelen, voorafgaand aan een besluit, kunt u veel bereiken. U kunt ongewenste ontwikkelin gen ombuigen in de gewenste richting. Anderzijds loopt u met lobbyen het risico dat er informele toezeggingen worden gedaan die later niet waargemaakt worden. Het voeren van een procedure maakt u niet populair bij bijvoorbeeld uw buren als u tegen hun vergunning procedeert. Bovendien levert het winnen van een pro cedure niet altijd het gewenste resultaat op. 1 Vouwblad Wantij maart '99

Wantij | 1999 | | pagina 11