Waterkwaliteit moet volgende eeuw beter Bert van der Hoef Iedereen weet zo langzamerhand dat de normen voor meststoffen en bestrijdingsmiddelen in het oppervlakte water sterk worden overschreden. Om daar verandering in te brengen treedt vanaf 2000 het Lozingsbesluit Open Teelt en Veehouderij in werking. Het is een ingewikkeld en gedetailleerd besluit dat de landbouw aan veel strengere regels bindt. Handhaving van besluit kan de waterkwali teit in de volgende eeuw sterk verbeteren. In dit artikel staan enkele voorbeelden van activiteiten die in het vol gende millennium niet meer mogen plaatsvinden. Kantdoppen moeten vergiftiging van de slootkant en het slootwater voorkomen. Foto: Jaap Wolterbeek. Iedereen weet zo langzamerhand dat 1de normen voor meststoffen en be strijdingsmiddelen in het oppervlakte water sterk worden overschreden. Om daar verandering in te brengen treedt vanaf 2000 het Lozingsbesluit Open Teelt en Vee houderij in werking. Het is een ingewikkeld en gedetailleerd besluit dat de landbouw aan veel strengere regels bindt. Handhaving van besluit kan de waterkwaliteit in de vol gende eeuw sterk verbeteren. In dit artikel staan enkele voorbeelden van activiteiten die in het volgende millennium niet meer mogen plaatsvinden. Boeren mogen bijvoorbeeld geen spuitap paratuur meer schoonspoelen met opper vlaktewater, zelfs het vullen van de spuitap paratuur met slootwater is in de meeste gevallen verboden. Ook het schoonspuiten van werktuigen, waarbij het spoelwater naar de sloot stroomt, zal niet meer toege staan zijn. Als de verharding van het erf niet "bezemschoon" is en vervuild is met mest, compost of kuilvoer, dan mag het regenwa ter niet meer afstromen naar het oppervlak tewater. Dit soort activiteiten komt gelukkig nu al minder voor. Steeds meer boeren hebben een schone bedrijfsvoering. Ingrijpender De maatregelen die erop gericht zijn om de zogenaamde 'diffuse lozingen' tegen te gaan, zijn veel ingrijpender. Het mee bemesten of meespuiten van sloten zal moeten stoppen. Ook het verwaaien van bestrijdingsmiddelen moet minder worden. Dit hoopt men te bereiken door het ver plicht stellen van speciale doppen op de spuitarmen van machines. Ook mag er niet meer gespoten worden bij wind die harder waait dan 5 meter per seconde. Voor kunstmest moeten de boeren apparatuur gaan gebruiken die de kanten van de vel den ontziet. Het meest ingrijpend zal echter de invoe ring van een teeltvrije zone zijn. Boeren mogen in veel gevallen, bijvoorbeeld bij de aardappelteelt, uienteelt en fruitteelt, een strook van 1,5 meter langs de rand niet bemesten, bespuiten en er ook geen gewas op laten groeien. En dan wordt het besluit ingewikkeld. Want bij sommige teelten, bijvoorbeeld bij de bietenteelt, is er geen teeltvrije zone en bij bepaalde spuitapparatuur mag de strook weer smaller zijn. Ook bij droogstaande sloten en greppels geldt geen teeltvrije zone. De boer zal dus een hele administra tie moeten gaan bijhouden. Hij moet elk jaar beschrijven op welk perceel hij welk gewas gaat telen. Per perceel zal er langs de randen een niet overal even brede teeltvrije zone gelden. Dat wordt lastig voor de boer, maar nog veel lastiger voor het waterschap. Want die moet zeer waarschijnlijk het toe zicht houden. Handhaven Het handhaven van de Regeling Open Teelt en Veehouderij wordt een hele klus. Toch is dat geen reden om deze regeling maar in de la te laten liggen, want helemaal geen regeling is veel erger voor de waterkwali teit. Op grond van deze regeling kan de overheid echt zware overtreders in ieder geval aanpakken. Bij het lezen van de regeling moest ik echter terugdenken aan een discussie die in 1996 in het Waterschap Zeeuwse Eilanden gevoerd is. Tegen een spuitvrije zone van 50 cm (waarop nog wel geteeld en gemest mocht wor den!) was toen veel 'boerenver- zet'. De boeren zullen nu mis schien ook terugdenken aan de eenvoud van die maatregel, die helaas nooit door kon gaan omdat de landbouworganisaties in beroep gingen. De landelijke landbouworganisaties zijn echter wel akkoord gegaan met de nieu we Regeling Open Teelt en Vee houderij. Bert van der Hoef is waarnemend dijkgraaf van het waterschap Zeeuwse Eilanden. 16 WANTIJ maart'99

Wantij | 1999 | | pagina 20