Het kruipend gedierte des aardbodems Help ze een handje! Stichting Boomkikkerfonds Doel: instandhouding en herstel van het leefgebied van amfibieën en de boomkikker in het bijzonder, middels - voorlichting - educatie - onderzoek in hel (Zeeuws) Vlaamse Banknr. 147812968 t.n.v. Boomkikkerfonds Tet. 0117 492780 Theo Aemoudts Zullen er in de volgende eeuw in Nederland nog boom kikkers leven? Dat zal onder meer afbangen van het suc ces van het Boomkikkerfonds dat in Zeeuws Vlaanderen werd opgericht. Schrijver en beeldend kunstenaar Jan Wolkers heeft een speciale band met dit "kruipend gedier te des aardbodems Een verslag uit Aardenburg. Op zaterdag 12 december 1998 0 bezocht Wolkers voor de tweede keer 'kikkerstad' Aardenburg. Hij kwam -als supporter van de nog resterende boomkikkers in Nederland - graag vanuit het verre Texel om in het stadskantoor zijn boekje "Het kruipend gedierte des aardbodems" aan te bieden aan waarnemend dijkgraaf H. Eversdijk. Eerder, namelijk op zaterdag 13 juni 1998, was Wolkers in Aardenburg om door zijn aanwezigheid te onderstrepen, dat het van groot belang is ervoor te zorgen dat de boomkikker niet uit Nederland verdwijnt. Enkele van de laatste boomkikkerpopula ties van Nederland bevinden zich in de lan delijke wallengebieden van Aardenburg en Retranchement. Jan Wolkers heeft de boomkikker letterlijk en figuurlijk omarmd en na zijn bezoek aan Aardenburg in de zomer van '98 kwamen allerlei activiteiten in een stroomversnel ling. Zo werd het Boomkikkerfonds opge richt en verscheen in boekvorm "Het krui pend gedierte des aardbodems", de voor dracht die Wolkers speciaal geschreven had voor het amfibieënsymposium. Tijdens cle presentatie van het boekje werd een dringend beroep op het waterschap gedaan om ervoor te zorgen dat het grond waterpeil voldoende hoog blijft zodat bestaande en nieuw gegraven poelen ook 's zomers water houden om de voortplanting van amfibieën mogelijk te maken. Eversdijk zei dat het besef langzaam door dringt dat een waterschap er niet alleen is om mensen droge voeten te bezorgen. Een bredere kijk is nodig, want er zijn diverse belangen, het voortbestaan van de boom kikker bijvoorbeeld. "Het kruipend gedierte des aardbodems" bevat de voordracht van Jan Wolkers als basis en is aangevuld niet prettig lezende informatie over de boomkikker in Nederland van Peter Maas, een kleurrijke fotoreportage door Peter Verdurmen en verfijnde tekeningen van Arie de Zwart. Het is een luxe uitgave, mooi vorm gegeven en voorzien van een harde kaft. Het boekje bestaat uit 36 pagina's, waarvan 11 pagina's kleurenfoto's. Prijs f 19 90 (ex'cl. verzendkosten). Het boekje is te bestellen door f 23,50 over te maken op bankrekening 147812968 t.n.v. St. Boom-kikkerfonds, o.v.v. kikkerboekje. Zodra het geld ontvangen is, zal het boekje worden toe gezonden. Verder is het boekje bij de boekhandel te bestellen (ISBN 90-9612321-0). De oplaag is beperkt tot 2000 exemplaren en de gehele opbrengst gaat naar het Boomkik ker fonds. Inmiddels zijn cr 1600 exemplaren verkocht. Aan diegenen die een donatie doen aan het "Boömkikkerfonds" van f 100,- of meer, wordt het boekje gratis toegezonden, zolang de voor raad strekt! Theo Aemoudts is medewerker van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Wolkers en echtgenote op zoek naar boomkikkers. Foto: Peter Verdurmen. 17 WANTIJ maart '99

Wantij | 1999 | | pagina 21