Zeeland is 'leeg' en dat moeten we zo houden! Richard van Bremen Hoe de ruimte van een gebied wordt ingerichthangt mede af van de bevolkingsgroei. Een bevolking groeit, sta biliseert of verkleint door twee factoren: de natuurlijke aanwas en het migratiesaldo. Hoe zal de Zeeuwse bevol king zich begin volgende eeuw ontwikkelen en welke gevolgen kan dat hebben voor de inrichting van de pro vincie? Bedreiging? De beperkte bevolkingstoename voor Zeeland, waarbij er in delen van Zeeland nu al sprake is van een bevolkingsafname, wordt vooral bestuurlijk gezien als een bedreiging. Zeeland dient te groeien, in werkgelegenheid, in bevolkingsaantallen, in aantal te bouwen woningen, in bedrijvig heid! Het is alles groei wat de klok slaat, voor gemeenten, voor regio's, voor de pro vincie. Mijn stelling is dat hoewel de min dere bevolkingsgroei c.q. bevolkingsafname voor sommigen negatief lijkt, het voor Zeeland mogelijkheden geeft op de langere termijn: kansen voor een 'lege ruimte' bin nen een ruimer verstedelijkt gebied. Wat is daar dan zo gunstig aan? Ik zet de moge lijkheden op een rij: Wat de natuurlijke bevolkings groei betreft heeft Zeeland in zekere zin een voorsprong van tien jaar op de rest van Neder land. Zeeland kent een vergrijzing die Nederland pas over tien jaar bereikt. De natuurlijke aanwas (geboorte min sterfte) is lager dan in de rest van Nederland. De natuurlijke aanwas wordt in 2010 al nega tief, terwijl de rest van Nederland daarop moet wachten tot 2020. Voor wat betreft de binnenlandse migratie verlaten jongeren Zeeland omdat hier hoger onderwijs (delen van het HBO en universiteit) ontbreken. Pensioenmigranten komen in onvoldoende mate naar Zeeland om dit vertrek van jongeren te compense ren. De buitenlandse migratie tot slot is per saldo positief. De laatste tien jaar is de belangrijkste reden voor die positieve balans de komst van asielzoekers/statushou ders (naast een positief saldo van Belgen die zich voornamelijk in Zeeuws- Vlaanderen vestigen). Hoe de buitenlandse migratie zich op de langere termijn zal ont wikkelen is vooral met betrekking tot de asielzoekers/statushouders zeer onzeker. Bovendien verlaat een groot aantal van hen (30% tot 40%) binnen één jaar weer de pro vincie. Werkgelegenheid Houden we met al deze bovenstaande fac toren rekening dan zal Zeeland in de toe komst een lagere bevolkingstoename ken nen dan de rest van Nederland. Dit bete kent dat Nederland relatief als geheel de komende dertig jaar een bevolkingstoena nat aanwas M— buitenlands saldo binnenlands saldo me kent die minstens twee maal zo groot is als in Zeeland, waarbij ik me baseer op het meest 'ruime' scenario voor Zeeland!' Deze beperkte bevolkingsgroei is beleids matig minder sterk te beïnvloeden dan bestuurders wensen, óók niet door het sterk stimuleren van de werkgelegenheid voor zover dat ooit mogelijk is. Waarom niet? Door een toenemende arbeidspartici patie van vrouwen, meer tijdelijk werk, meer uitzendwerk en de mogelijkheid om te blijven pendelen wordt de groei van de werkgelegenheid grotendeels opgevangen door de al aanwezige potentiële beroepsbe volking. 1 Provinciale bevolkingsprognose 1997, migratie variant. De toename van het ruimtebeslag van wonen wordt beperkt Door een toenemende vergrijzing en indivi dualisering neemt het gemiddeld aantal personen per gezin af en neemt het ruimte beslag van wonen relatief toe. Kortom: meer woningen zijn nodig bij eenzelfde hoeveelheid mensen. Daarnaast willen mensen zelf ook steeds ruimer en kwalita tief beter wonen. Redenen waarom het ruimtebeslag van wonen toeneemt, óók bij een beperkte bevolkingstoename. Bestuurlijk wordt getracht het ruimtebeslag van wonen zoveel mogelijk te beperken. Om het open gebied open te houden wordt zuinig ruimtegebruik bevorderd. Zo krijgt het bouwen binnen bestaand stede lijk gebied de voorkeur boven bouwen in het buitengebied. Een geringere bevolkingsgroei tot een bevolkingsafname biedt kansen, juist om 4 WANTIJ maart '99

Wantij | 1999 | | pagina 4