In Zeeland is nog rust en ruimte. Foto: Jaap Wolterbeek. het open gebied ook open te houden. Het beperken van het ruimtebeslag van het wonen, dat een gevolg is van deze bevol kingsontwikkeling, draagt daartoe bij. Aan de vraag naar natuur kan in Zeeland ruimschoots worden voldaan Zeeland bestaat uit veel zee en relatief dun- bevolkt land. Zeeland is een 'waterprovin cie'. Dit biedt kansen om aan natuuront wikkeling en -behoud te doen. Natuur wordt in de vorm van recreatie- groen en reservaatgebied een van de groot ste ruimtevragers. Dit gaat voornamelijk ten koste van het landbouwgebied. Daar Zeeland bij uitstek een landbouwprovincie is, liggen er in Zeeland volop kansen op het gebied van natuurontwikkeling. Zeeland en Groningen lijken binnen Nederland de enige provincies die vrij gemakkelijk aan de realisering van de Ecologische Hoofdstructuur kunnen voldoen. Een geringere bevolkingsgroei tot een bevolkingsafname biedt kansen om het open gebied ook open te houden. Het open gebied kan deels door de natuur wor den ingevuld. De recreatieve druk op Zeeland neemt in de toekomst toe Een beperkte toename van de Zeeuwse bevolking betekent tevens een toename van de recreatieve druk. De recreatie in en om de woning zal aan belang toenemen, zeker in relatie tot de vergrijzing van de bevol king. De directe woonomgeving wordt steeds belangrijker. Het betekent óók een druk op de aanwezige dagrecreatieve voor zieningen. Van alle dagtochtjes binnen Zeeland worden er 80% door de Zeeuwen zelf gemaakt. De sterkere bevolkingstoename in de aan grenzende provincies Zuid-Holland, de West-Brabantse stedenrij en de steden in Vlaanderen) leidt eveneens tot een toena me van de recreatieve druk op Zeeland. Vanuit deze optiek is het belangrijk om rekening te houden met de functie van Zeeland als groenblauwe oase. Een functie die bepalend is voor de aantrekkelijkheid van onze provincie als oase van rust, ruimte en groen. Open ruimte wordt in de toe komst steeds schaarser en daar mee waardevoller Open ruimte wordt in de toekomst schaar ser. De vraag naar meer ruimte neemt toe. Méér ruimte voor wonen, voor verplaatsen, voor bedrijfsterreinen, voor recreatie. Al deze activiteiten vinden plaats binnen een steeds schaarser wordende open ruimte. Schaarsheid die de open ruimte steeds waardevoller maakt. Een geringere bevolkingsgroei tot een bevolkingsafname biedt kansen om de open ruimte in stand te houden. Oase tussen verstedelijking Als je kijkt naar Zeeland op een hoger schaalniveau (binnen Nederland, binnen de Rijn - Schelde Delta), dan bestaan er volop kansen voor Zeeland om zich te profileren als groenblauwe oase binnen een steeds sterker verstedelijkt omringend gebied. Zeeland is anno 1999 veel minder verste delijkt dan het huidige Groene Hart van Nederland. Door onder andere de minder sterke bevolkingsgroei binnen Zeeland zul len de verschillen met Nederland voor wat betreft de verstedelijking alleen nog maar toenemen. Dat wat een bedreiging lijkt op de korte termijn (mindere bevolkingsgroei tot een bevolkingsafname) zal op de lange termijn juist kansen bieden. Over 30 jaar zullen er binnen Nederland en de Rijn -Schelde Delta nog nauwelijks plaatsen zijn die groen, natuurlijk en open zijn. Dit betekent natuurlijk wel keuzen maken, óók op de korte termijn. Een keuze voor kwaliteit, voor kwaliteit van wonen én woonomge ving (inclusief een architectonische en land schappelijke kwaliteit), voor kwaliteit met betrekking tot een duurzame economische groei en met betrekking tot een optimale afstemming tussen natuur en recreatie. Illustratief in deze context is het onderzoek van de rijksdienst voor monumentenzorg 'cultuurhistori sche verkenning Zeeuwsch- Vlaanderen'. Omdat in de afgelo pen decennia een groot aantal dorpen in Zeeuws -Vlaanderen nauwelijks gegroeid is, hebben verscheidene dorpen een nog min of meer traditionele ruimtelijke relatie met het buitengebied en een gaaf silhouet behouden. Een mooi voorbeeld van hoe een beperkte bevolkingsgroei heeft bijgedragen aan de cultuurhistori sche kwaliteit van de woonomge ving Richard van Bremen is demograaf hij de provincie Zeeland. Dit artikel is op persoonlijke titel geschreven. 5 WANTIJ maart'99

Wantij | 1999 | | pagina 5