Twaalf punten voor de toekomst Delta Blauwe Hart van Nederland Thijs Kramer Ook de natuurbeschermingsorganisaties willen een bij drage leveren aan de discussie over de toekomst van Zeeland. Ze hebben hun wensen in een Groen Manifest op een rij gezet. hHet natuurbeleid heeft in Zeeland de laatste jaren een forse impuls gekregen. Elk jaar worden miljoe nen guldens geïnvesteerd in de aankoop van gronden om die tot natuur te bestemmen. Toch is dit niet genoeg om de natuur veilig te stellen. Het natuurbeleid richt Zich momenteel op het realiseren van voldoende ruimte voor de natuur. Zeeland behoort tot de kop groep wat betreft het verwerven van gron den. Maar met de kwaliteit van de natuur, de soortenrijkdom, gaat het nog steeds niet goed. Sinds 1990 is van 49% van de soorten het aantal afgenomen. Daarbij valt op dat de teruggang vooral de zeldzame, kwetsbar re soorten raakt, terwijl het met de meer algemene soorten beter gaat. De meeuwen, spreeuwen en margrieten doen het goed, maar de roerdomp, velduil, orchidee en salamander zijn nog niet uit het dal. Het tempo van achteruitgang neemt weliswaar af, maar een ommekeer ten goede heeft niet plaatsgevonden. Dat komt vooral door milieuverontreiniging (vermesting, verzu ring) en door het waterbeleid (verdroging). Daardoor gaat ondanks de winst in opper vlakte, de natuur toch in kwaliteit achteruit. Een doel van het natuurbeleidsplan is het realiseren van een netwerk van natuurge bieden: de ecologische hoofdstructuur (EHS)Dit komt niet uit de verf. De trend is dat bestaande natuurgebieden worden ver groot. Maar het aaneensluiten van bestaan de natuurgebieden tot grotere eenheden van 1000 ha of meer, komt nergens tot stand. Tot nu toe wordt in Zeeland alleen langs de zuidkust van Schouwen een groot aaneengesloten natuurgebied gerealiseerd als onderdeel van het Plan Tureluur. Maatschappelijke doelstelling Het natuurbeleid kent ook een maatschap pelijke doelstelling. Er bestaat steeds meer behoefte aan rust, ruimte en recreatie in de natuur. Deze behoefte kan maar voor een deel in de ecologische hoofdstructuur gere aliseerd worden. Daarom moet de natuur ook in het landelijk gebied versterkt wor den, bij voorkeur op plaatsen waar de behoefte het grootst is: bij de steden en recreatiegebieden. Op basis van deze overwegingen kwamen de twaalf punten van het Groen Manifest voor Zeeland tot stand. 1. Blauwe Hart Om de natuur in het Deltagebied voor de toekomst te behouden en verder te ont wikkelen is een ruimtelijk beleid nodig dat de natuur beschermt en dat op nationaal niveau verankerd is. In de 5e nota ruimte lijke ordening moet het Deltagebied de status krijgen van het Blauwe Hart van Nederland. Het Blauwe Hart kan de zuid westelijke tegenhanger worden van het Groene Hart van de Randstad. 2. Deltawateren De Deltawateren zijn de levensaders van het Blauwe Hart. De Westerschelde is het enige echte estuarium dat nog in volle omvang aanwezig is. De kwaliteit van dit estuarium hoort in de lange termijnvisie, die de minister bij de verdiepingsplannen heeft toegezegd, recht te worden gedaan. Verdere verdieping van de vaarweg is dan uitgesloten. Er zijn projecten denkbaar om de kwaliteit van de Delta als estuarium te vergroten door Oosterschelde, Wester schelde en Veerse Meer weer met elkaar in verbinding te brengen. 3. Waterbeheer Verdroging en wateroverlast zijn twee kan ten van dezelfde medaille. Een waterregi me dat meer fluctuaties toestaat biedt de garantie dat extremen kunnen worden opgevangen. Daarvoor moeten gebieden gereserveerd worden. Daarnaast verdient 7 WANTJJ maart'99 de slechte kwaliteit van het oppervlakte water (stikstof) en de verdroging van natuurgebieden een integrale aanpak. 4. Vifaal platteland Een integrale benadering van alle proble men die in het landelijk gebied spelen, zal ook voor de natuur rendement opleveren. Sommige gebieden, zoals Walcheren, lenen zich voor een ingrijpende aanpak. Voor andere gebieden staat het behoud van de cultuurhistorische kwaliteiten voor op, bijvoorbeeld in de Zak. In weer andere gebieden kunnen agrarische ontwikkelin gen de ruimte krijgen. 5.JDuinen De duinen staan tweede op de lijst van internationaal belangrijke natuurgebieden in Zeeland. Versnipperde stukken natuur met elkaar verbinden en verhoging van de grondwaterstand dragen enorm bij aan het vergroten van de kwaliteit. Ook de duinen bieden kansen voor het terugbrengen van een natuurlijke dyna miek. Processen als verstuiving in de dui nen toelaten, zorgt voor een natuurlijke

Wantij | 1999 | | pagina 7