De Delta als Blauwe Hart verdient dezelfde status als het Groene Hart van de Randstad. Foto: Jaap Wolterbeek. herstel. Ook slufters dragen daartoe bij, met name op Schouwen is hiervoor een goede mogelijkheid. Op Schouwen levert verplaatsing van cam ping de Prinsenhoeve winst op om natte duinvalleien terug te krijgen. Ook de cam pings bij Oranjezon op Walcheren komen voor verplaatsing in aanmerking omdat ze grote mogelijkheden tot natuurontwikke ling in de weg staan. 6. Extra geld Binnendijkse natuurontwikkeling veronder stelt vaak heel wat graaf- en spitwerk. Dat kost veel geld. Voor Plan Tureluur is Rijkswaterstaat bijgesprongen. Het Herstelplan Westerschelde biedt de moge lijkheid daar ook een soort Plan Tureluur te realiseren. Ook op andere plaatsen is zo'n extra financiële impuls van groot belang. De natuurorganisaties stellen voor dat de provincie het initiatief neemt tot het oprichten van een natuurontwikkelings fonds. Extra geld voor natuurbouw in Zeeland draagt in belangrijke mate bij aan het nationale natuurbeleid. 7. Soortenrijkdom Zeeland herbergt planten- en diersoorten die buiten de provincie nauwelijks voorko men. In sommige gevallen zullen deze soorten met de realisatie van de ecologi sche hoofdstructuur niet of nauwelijks geholpen zijn, omdat ze overwegend bui ten de natuurgebieden voorkomen. Een extra inspanning om deze soorten toe komst te bieden is dringend gewenst. De soorten die daarvoor in aanmerking komen zijn onder andere de kamsalaman- der en boomkikker, Vlaamse peterselie en Zeeuws doornzaad, dwergstern en strand- plevier. 8. Milieudruk De hoeveelheid natuur neemt toe, maar de kwaliteit neemt af. Oorzaak zijn milieupro blemen als verdroging, vermesting, ammo- niakemissies en verontreinigd oppervlakte water. Dat alles bedekt de natuurgebieden met een grauwsluier. We weten ondertus sen welke natuurwaarden we waar willen realiseren. Daaruit kunnen doelstellingen voor een betere milieukwaliteit worden afgeleid, die vervolgens in het provinciale water- en milieubeleid worden opgeno men. 9. Rood voor groen Om aan de grote maatschappelijke behoefte aan meer ruimte voor natuurge- richte recreatie te voldoen is een extra inspanning noodzakelijk. De Ecologische Hoofdstructuur biedt hiervoor niet vol doende ruimte. Juist in de omgeving waar mensen wonen of recreëren is deze extra impuls noodzakelijk. Deze extra impuls kan gefinancierd wor den door bij de realisatie van rode functies (woningbouw, bedrijvigheid, havenontwik keling, infrastructuur) 10% van de investe ringskosten te reserveren voor groene functies (natuur- en recreatiegebieden). Ook bij de vestiging van een nieuw land bouwbedrijf kunnen aan de bouwvergun ning voorwaarden gekoppeld worden zoals een bedrijfsnatuurplan, aanleg van veedrinkputten, een groengordel en der gelijke 10. L$ndschapsbeleid De eenvormigheid van het landschap neemt toe. Kleinschalige, karakteristieke landschappen staan in toenemende mate onder druk. Juist deze landschappen heb ben een grote recreatieve belevingswaar de. Sommige gebieden lenen zich voor actieve landschapsbouw. Kust in Kleuren, de landschapsvisie voor de kust van West Zeeuws Vlaanderen, is een goed voor beeld. Actieve landschapsontwikkeling kan op meer plaatsen langs de kust, rond de steden, in het Vlaamse grensgebied en langs het Veerse Meer. 11, Natuur in en om de stad Natuur beperkt zich niet tot de natuurge bieden. Zelfs in de steden komen zeldzame muurvegetaties voor en broeden grote aantallen vogels. Maar niet alleen voor de natuur op zich, ook voor het welbevinden van de bewoners is aandacht voor de natuur in het stedelijk beleid op zijn plaats. Daarnaast is-het omliggende lande lijke gebied van belang als publieke ruimte voor de stadsbewoners. 12, Landinrichting Om de natuurdoelen te realiseren is land inrichting een belangrijk instrument. Een groot deel van de Zeeuwse ecologische hoofdstructuur valt binnen lopende landin richtingsprojecten. Voor het Schengegebied en het Zwake zal de natuurbescherming een nieuw landinrich tingsproject voorstellen. Met name de provinciale overheid draagt een grote verantwoorde lijkheid voor de bescherming van natuur en landschap en voor een vitaal platteland. Van bestuurders mag verwacht worden dat ze deze verantwoordelijkheid nemen en een visie op lange termijn voor ogen hebben. Nog te vaak regeert de waan van de dag Het Groen Manifest is opgesteld door: Vereniging Natuurmonumenten Stichting het Zeeuwse Landschap Staatsbosbeheer Vogelbescherming Nederland Stichting Landschapsbeheer Zeeland Vereniging Zeeuwse Milieufederatie Het Groen Manifest is in brochurevorm uit gegeven en verkrijgbaar tegen verzendkos ten bij de ZMF. Thijs Kramer is hoofd Groene Ruimte van de Zeeuwse Milieufederatie. 8 WANTIJ maart '99

Wantij | 1999 | | pagina 8