Nederland in de volgende ee olar-energy park imbuing Willem de Weert Hoe ziet Nederland er uit in 2073Dat was de opdracht van het KNAG (Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genootschap) voor een prijsvraag. Uit alle inzendingen werd een kaart samengesteld: de Kojfiedikkaart van Nederland in 2073. dDe inzenders, merendeels geogra fen en planologen, kozen globaal twee invalshoeken. Verschillende inzenders benadrukten het belang van de ecologie, een schoon milieu, een goede waterhuishouding, schone energie of het groen als alles omvattend element. Voorbeelden op de Koffiedikkaart zijn het Solar-energy park in Zuid-Limburg, het High-Tech Windmolenpark op de Noordzee en ondergrondse energieleidingen. Andere inzenders geloofden meer in verdergaande economische expansie. Voorbeelden zijn de verstedelijking van het Westen (Marker waard) en van Brabant en de uitbouw van Nederland Distributieland met een nieuw Schiphol in zee en een tweede Maasvlakte. Zeespiegelstijging Opvallend is dat het Nederlandse taalge bied één territoriale eenheid geworden is. Zeker zo opvallend is de nieuwe kustlijn. Enerzijds is er landaanwinning voor de Hollandse kust, anderzijds zijn delen van Groningen, Friesland en. jawel, Zeeland onder water gekomen als gevolg van het versterkte broeikaseffect. De Deltawerken zijn kopje-onder gegaan. Middelburg ligt weer aan open water. De zeegaten zijn de estuaria geworden die ze in vorige eeuwen al waren, rijk aan natuur, vol dynamiek. Over ontpoldering gesproken! In deze Wantij kijken we niet zo ver vooruit als het KNAG. 2073 is inderdaad koffiedikkijken. Wij stellen de vraag hoe Zeeland er in het begin van de volgende eeuw uitziet, pakweg rond 2030. Verwacht geen blauwdruk, daar voor is de vraag te ruim en zijn de bijdragen te divers. Voor u ligt een caleidoscoop van bespiegelin gen, waarin de wens naar voren komt dat Zeeland zich ontwikkelt in de richting van een duurzame samenleving waarin het aange naam leven is Willem de Weert is eindredacteur van Wantij. Met dank aan Geografie, januari 1999- High-Tech Windmolenpark Groningen Leeuwarder s 'Zaanstad Heiland Alport '®feerdam Flevoland Biosphere Vetuwe Almere Leiden Utrecht Rotterdam' Den Bosch Ondergrondse HSL energieleidingen Breda-Tilburg 7 'iddeiburg Eindhoven.' Limburg Brussel Maastricht Samenstelling en ontwerp kaart: Carto Studio Amsterdam. 3 WANTIJ maart '99

Wantij | 1999 | | pagina 3