Werf een lid öericmen Ledenvergadering Op woensdag 31 maart organi seert de Zeeuwse Milieufede ratie haar voorjaarsledenverga dering in hotel Terminus, Stationsplein 1 te Goes. We nodigen daarvoor alle leden en lid-organisaties uit. In het huishoudelijke deel zal het bestuur verantwoording afleggen over het werk van het bureau en over de financiële stand van zaken in het voorbije jaar. Aan het eincl van deze eeuw willen we, evenals vele ande ren, vooruit blikken. We richten de ogen op het Zeeland van de toekomst, het Zeeland van 2030, Enkele vertegenwoordi gers uit Zeeuwse maatschappe lijke organisaties zullen u tij dens het gebruikelijke thema- deel van de vergadering hun toekomstgerichte visies op natuur en milieu, recreatie, landbouw en economie presen teren. De vergadering begint om 19.30 uur. We rekenen op aan wezigheid van individuele leden en vertegenwoordigers van alle lid-organisaties. Agenda 1. Opening en inleiding door voorzitter Johan Jobsen. 2. Bespreking van de notulen van de ledenvergadering van 27 oktober 1998 te Middel burg. 3. Jaarverslag 1998 (ingevoegd in dit nummer van Wantij). 4. Financieel verslag over 1998, het oordeel van de kascom missie en decharge aan de penningmeester. 5. Bestuurswijziging. Twee bestuursleden zijn statutair niet meer herkies baar, omdat ze de maximale bestuurstermijn van 6 jaren hebben opgebruikt. Het gaat om Ward den Brabandere en Bernard de Ruyck. Het bestuur beraadt zich over de invulling van de vacatures. Ter vergadering zullen nadere mededelingen Autoloze zondag Het Landelijk Overleg Autovrije Zondag (LOAZ) heeft zondag 19 september 1999 uitgeroepen tot eerste Nederlandse autovrije zondag. In december heeft het LOAZ alle 550 Nederlandse volgen. 6. Rondvraag. 7. Sluiting van het huishoude lijk deel (voorzien om 20.15 uur). Themadeel jaarvergade ring Een coalitie voor een groen/blauw hart? De PZC kopte vrolijk: de Delta krijgt een status vergelijkbaar met het Groene Hart. Maar iedereen die vervolgens de pas sage opzocht in de eerste aan zet tot de 5e nota Ruimtelijke Ordening waar deze uitspraak op was gebaseerd, zocht tever geefs. Desalniettemin is de dis cussie gestart over de toekomst van Zeeland in het ruimtelijk beleid. De natuur- en milieuorganisa ties pleiten onder andere in het Groen Manifest voor zo'n status als Groen Hart, of liever gezegd een Blauw Hart. Gedachte hier achter is dat de kwaliteiten die Zeeland nu kent, rust, ruimte en een aantrekkelijk landschap, in een verder verstedelijkte omgeving, het kapitaal is waar de toekomst op kan worden geteerd. Maar dat alleen als we die kwaliteiten ook voor de toe komst weten te behouden. Dat veronderstelt een vitale land- bouw, een vitale recreatiesector en duurzame bedrijvigheid; de economische pijlers waarop die ruimtelijke kwaliteit rust. Op de Algemene Ledenverga dering zal de visie van de ZMF gepresenteerd worden op dit thema: het Blauwe Hart als toe komstperspectief voor Zeeland. Vervolgens zullen vertegen woordigers van recreatie- en landbouworganisaties en het bedrijfsleven reageren op deze visie. Het doel van de discussie is om na te gaan of er een brede coalitie mogelijk is voor zo'n Groen/Blauw Hart. Het themagedeelte is voor iedereen (leden en niet-leden) vrij toegankelijk en begint om 20.30 uur. gemeenten een brief gestuurd en hen opgeroepen zich uit te spreken voor de autovrije zon dag. Het LOAZ streeft naar de invoe ring van een maandelijkse auto vrije zondag. De autovrije zon dag is bedoeld om stil te staan bij de uit de hand lopende automobiliteit. Vanwege milieu en leefbaarheid is verdere groei van het autoverkeer ongewenst. Het LOAZ heeft in samenwer king met de Vereniging Milieudefensie de handleiding "Hoe organiseer ik een auto vrije zondag?" uitgebracht, bedoeld voor ieder die con creet aan de slag wil. Minister Pronk heeft zich inmiddels positief over het initiatief uitge laten. De ZMF zal in het Zeeuws Platform Duurzame Ontwik keling polsen of er ook in Zeeland voldoende draagvlak is om enkele lokale initiatieven te starten. Voor nadere informatie over het initiatief kunt u terecht bij LOAZ, p/a Aleid Groothoff, Kalverhoeve 47, 3992 Houten, tel. 030-6372621. E-mail: klaas.breunissen@wxs.nl. (TvM) Praktijkcursus duurzaam heid Wat is duurzame ontwikkeling eigenlijk? Waarom is deze zo belangrijk? Hoe kun je concreet bijdragen aan een duurzame ontwikkeling in je leefomge ving? De stuurgroep Duurzame Ontwikkeling Borsele organi seert in april een cursus waarin het begrip duurzaamheid toe gankelijk wordt. Dat gebeurt aan de hand van een viertal the ma's: duurzaamheid algemeen; duurzaam bouwen; duurzame energie en duurzaam voedsel. De cursist krijgt bijvoorbeeld antwoord op vragen als: Hoe werkt een zonnecollector en kan die op ieder dak? Wat is biologische landbouw en hoe worden de producten verhan deld? Welke bouwmaterialen zijn duurzaam, waar zijn ze te koop en zijn ze duurder dan gewone materialen? De praktijkcursus duurzaam heid is een korte cursus van 4 woensdagvonden in april met aansluitend een excursie. De cursus wordt gegeven in de Stenge in Heinkenszand. Iedere cursusavond is apart te bezoe ken. De kosten bedragen f 10,00 per avond. Voor de hele cursus betaalt u f 35,00. De docenten zijn mensen uit de praktijk, zoals een architect en een biologische boer. Is uw interesse gewekt? Voor opgave en informatie kunt u terecht bij de stuurgroep Duurzame Ontwikkeling Borsele, p/a Tineke v.d. Ven bereikbaar bij de gemeente Borsele. Telefoon: 0113- 561730. (TvdV) MICMEC Walcheren zoekt vrijwilligers In de Milieuwinkel te Middelburg wordt informatie versterkt over tal van natuur- en milieuonderwerpen. Er zijn veel gratis folders. Boeken met milieutips zijn te koop. Tijdschriften liggen ter inzage en bezoekers kunnen er voor vragen terecht. Verder worden artikelen van diverse natuuror ganisaties verkocht. Om de Milieuwinkel draaiend te houden, p.r.-activiteiten te ontwikkelen, administratie te ondersteunen, materialen te vervoeren, standwerk op mark ten te doen en "milieuhoekjes" in Walcheren te verzorgen, zijn vrijwilligers nodig. Versterking kan gebruikt worden. Iets voor u? Er wordt met name gezocht naar mensen die over dag wat tijd beschikbaar heb ben. Bel voor meer informatie de Milieuwinkel, tel: 0118- 633419, of loop er eens bin nen. De winkel is te vinden aan de Reigerstraat 2 te Middelburg en open van dinsdag t/m vrij dag van 13-30 tot 17.00 uur. (TvM) Estuariumwerkgroep heeft coördinator Vorig jaar heeft een 36-tal Vlaamse en Nederlandse natuur- en milieuorganisaties tijdens de Tweede Scheldedag het Verdrag van Saeftinghe ondertekend. In dat Verdrag De ZMF heet van harte nieuwe leden welkom! Gun uw vrienden of kennissen ook een abonnement op Wantij. Geef hun een lid maatschap van de ZMF cadeau. Vul de bon van het vouwblad in of bel 0113 - 230075. 9 WANTIJ maart '99

Wantij | 1999 | | pagina 9