MPS GEA (Agro)Milieukeur HIER GROEIT UW ZttUWSt VLtGtL Zeeuwse Vlegel MilieuBewuste Teelt (MBT) Foto: De biologisch-dynamische landbouw komt voort uit de antroposofie en gebruikt daar om methoden die te maken hebben met de kosmische invloed op de gewassen. Zo is er de zaaikalender ontwikkeld, die aangeeft wanneer het tijd is om de verschillende typen gewassen, onderscheiden naar blad-, vrucht-, stengel- en knolgewassen, te zaaien en te bewerken. Alweer een Griekse godin, maar nu die van de aarde. Ze leidt een wat kwakkelend bestaan. Na oprichting in 1992 hield de Aalsmeerse veiling het in 1997 voor gezien. Maar er is een 'doorstart' gemaakt, en op het ogenblik verkopen 30 bloemisterijen in het land bloemen en planten onder de GEA-vlag. Ze worden geteeld volgens EKO- richtlijnen. In Zeeland is er nog geen GEA-bloemist, maar dat kan veranderen als klanten er maar genoeg naar vragen. De Stichting Milieukeur ontwikkelt produc tiecriteria voor uiteenlopende producten, om milieubewust produceren en consume ren te stimuleren. In 1995 is deze stichting ook aan de slag gegaan met landbouwge wassen. De eisen voor toekenning van het Milieukeur gaan minder ver dan voor EKO. Er mag een beperkte hoeveelheid bestrij dingsmiddelen worden gebruikt (bij aard appels: de helft van wat normaal is), en een deel van de middelen is verboden. Verder worden er beperkingen gesteld aan de bemesting, en zijn er eisen aan slootkant-, perceelrand- en afvalbeheer. Een paar jaar geleden waren er alleen aard appels, uien en tarwe met Milieukeur, maar inmiddels is er al een veel gevarieerder maaltijd samen te stellen. Er zijn nu ook kasgroenten, appels en peren met Milieukeur en voor vollegronds-groente zijn de criteria ontwikkeld. Ook eters van var kensvlees kunnen aan Milieukeurvlees. Dit halfecologische keurmerk trekt boeren over de streep die compleet biologisch wer ken (nog) te ver vinden gaan. En misschien 2 Vouwblad Wantij juni '99 heeft het ook die functie voor consumen ten, die niet allemaal even makkelijk wen nen aan de prijs van EKO-voedsel. Groenten met Milieukeur zijn al in heel wat supermarkten en groentewinkels verkrijg baar. En er zijn ook al bloemen en planten met het Milieukeur verkrijgbaar. Zeeuwen kunnen uit eigen provincie brood, bier en een paar soorten koek kopen van tamelijk milieuvriendelijke teelt. Degenen die hun eigen brood of koek bak ken kunnen sinds kort in de supermarkt Zeeuwse Vlegel meel kopen. Boeren die telen volgens de richtlijnen van Zeeuwse Vlegel gebruiken geen kunstmest, en mogen voor de opkomst van het gewas één keer chemisch het onkruid bestrijden. Zeeuwse Vlegel brood wordt verkocht door meer dan 100 Zeeuwse bakkers. Er is ook Zeeuws Vlegelvlees. De kalkoe nen, varkens en runderen worden gehou den volgens de scharrelprincipes, en hun mest wordt vaak gebruikt om het Vlegelgraan te laten groeien. Niet alleen Zeeuwen ontwikkelen milieu vriendelijke streekproducten. De Wadden eilanden timmeren flink aan de weg met al meer dan 300 producten, van jam en honing tot zuivel. Ook Drents Boeren brood, Polderbrood (Noord- en Zuid- Holland) en Elevosap worden milieuvrien delijk geteeld. Zeeuws Keurmerk Het in ontwikkeling zijnde Zeeuws Keur merk is een prenatale dood gestorven. De kosten bleken niet op te wegen tegen de verwachte baten. Verwacht wordt dat er op termijn op initiatief van de in oprich ting zijnde organisatie Streekeigen Produc ten Nederland (SPN) richtlijnen en een keur volgen voor de afkomst van producten uit een bepaalde regio. Dit zegt niets over eventuele milieukwaliteit van de produc ten. Genetisch gemanipuleerd Vanaf 1 januari 1999 geldt er voor de hele EU een etiketteringplicht voor voeding, waarvan de ingrediënten aantoonbaar genetisch gemanipuleerd zijn. Er moet dan op staan: 'geproduceerd met genetisch gemodificeerde soja/mais'. Maar een deel van de bestanddelen is van etikettering uitgezonderd, waaronder de additieven. Dus wie beslist geen genetisch gemanipu leerd eten op zijn bord wil heeft hier niet zoveel aan. Producten met het EKO- en Demeter-keur- merk zijn gegarandeerd vrij van gentech nologie. MILIEU PROIECT SIERTEELT En clan een (handels) merk dat je niet in de winkel ziet, maar bijvoorbeeld op een fiets tochtje door het boerenland. Een bord met een vlinder en de letters MBT. Dit handelsmerk is ontwikkeld door het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen. Het is bedoeld om de milieubelasting in de voedingstuinbouw te verminderen, en het resultaat hiervan zicht baar te maken, zij het (nog) niet aan de consument. Grootwinkelbedrijven stellen steeds vaker milieueisen maar willen daar niet altijd een keurmerk aan verbinden. De voorwaarden voor MBT gaan nog min der ver dan die voor de Milieukeur. Dit heeft wel weer het voordeel dat telers mak kelijker tot deze manier van werken over te halen zijn: glasteelt gebeurt al voor 75% volgens MBT-richtlijnen, fruitteelt voor 55%, vollegrondsgroenten voor 25% en paddestoelen voor 50%. Een soortgelijk handelsmerk is MPS, wat staat voor Milieubewuste Sierteelt. Jaap Wolterbeek

Wantij | 1999 | | pagina 12