Passie voor paarden Leo en Mieke de Visser Jan Moekotte Ritthem - Leo en Mieke de Visser zijn niet van boeren komaf, maar 'wel stevig geworteld in Walcheren. Ze koch ten er in 1978 hun eerste stukje grond. Al duidelijk met de bedoeling milieuvriendelijk te gaan boeren. Zij werkte toen nog bij een bank, hij was werktuigbouwkundige met een passie voor paarden. Een jaar later konden ze er een lapje bijkopen. Het jaar daarop volgde nog een uitbrei ding en werden beide banen opgezegd. Inmiddels leven ze al twintig jaar van hun gemengd boerenbedrijf op tien hectare. Wat Leo en Mieke niet konden, kunnen hun kin deren nu wel: trots zeggen dat ze van boerenkomaf zijn. ik goed hoeveel wormen er in de grond zit ten." Ongeloof Toen ze begonnen werden ze door de boe ren in Ritthem voor gek verklaard, werden er weddenschappen afgesloten hoe lang ze het uit zouden houden. "Een half jaar", zei de grootste pessimist. "Ze hielden ons ook goed in de gaten, er was ongeloof over onze mooie knolselder. Dat kon niet bestaan zonder gif. Maar zachtjes aan wer den we voor vol aangezien. We kennen boeren die op contractbasis aardappels telen en 20 keer per jaar spuiten maar zelf de aardappels eten die ze in een hoekje van hun moestuin zonder gif verbouwen." We hebben geen zorgen over de afzet; we produceren voor een 'tekort' markt, 95% gaat via de groothandel weg, 5% wordt aan huis verkocht. Met groenteabonnementen zijn we gestopt, omdat wc daarvoor tijd tekort kwamen. Veel ergernis ontstaat door de wet- en regelgeving, de gele oor- flappen, de computerregistratie van rundvee die niet klopt, de verplichte inentingen (die on langs tot massale sterfte leidden). Veel waardering voor maatregelen die de gangbare landbouw wat milieuvriendelijker moet maken, hebben ze niet: "Het inzaaien van Leo en Mieke de Visser kennen van vroeger nog de voordelen van een 'loonslaaf' zijn. Maar een baas boven zich ambiëren ze niet meer: "De vrij heid, de rust van het buitenleven is onbe taalbaar. Iedereen zou in zijn leven min stens een jaar boer moeten zijn." Op hun bedrijf worden vooral 'grove' groentes als kool, ui, pompoen, knolselder en pastinaak geteeld. Daarnaast hebben ze vleesvee, legkippen, zeven trekpaarden en een winkel in eigen biologische producten. Mesttekort Terwijl veel boerenbedrijven kampen met een mestoverschot hebben zij te weinig. Mest wordt met zorg aangekocht. Mieke zegt: "Het Demeter keurmerk dat wij voe ren eist 40 mest van biologische kwali teit, maar goede mest is schaars. Boeren worden lekker gemaakt met compost gemaakt van gft-afval uit de stad. Gratis geleverd, je krijgt zelfs zes gulden per 1000 kilo bijbetaald. Maar we moeten er niet aan denken die rotzooi op ons land te versprei den." Ritme Leo bewerkt zijn land met paarden omdat Leo de Visser: "Paarden leggen je hun ritme op". Foto: Peter Verdurmen. het land daardoor vitaler blijft: "Paarden leggen je hun ritme op, je geeft ze om de drie uur rust. Op een trekker jakker je maar door, met oordoppen op vanwege het lawaai. Met een trekker rijd je de grond kapot. Pas ploegde ik een stuk land waarop jarenlang traditioneel was geboerd. Een dooie boel was dat. Ons land krioelt van de regenwormen. Achter de ploeg lopend zie akkerranden met bloemzaad en het beschermen van weidevogels ogen wel aardig, maar vergulden in wezen een bittere pil. We den ken dat je daarmee hooguit iets van gemoedsrust koopt". Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 11 WANTIJ juni '99

Wantij | 1999 | | pagina 15