[Alles met respect voor de natuur Marleen en Ronald van de Winckel Willem de Weert Axel- Op acht hectare kweken Marleen en Ronald van de Winckel op biologische wijze medicinale kruiden. Op de plaats van een vroegere stierenmesterij staan nu een van duurzame materialen gebouwd woonhuis, een drogerij, laboratorium en kas. Zonnecollectoren voorzien in warm tapwater, regenwater vult de wasmachine, afvalwater wordt gezuiverd in een bed met riet en bieze?i en opnieuw gebruikt voor beregening, de tractor rijdt op biologische diesel. Uit alles blijkt het respect voor de natuur, het zui nigzijn op wat de aarde ons biedt. Een klein paradijs dat met hard werken tot stand kwam. Marleen en Ronald van de s Winckel zijn twintig jaar bezig j met het telen van biologische ML kruiden. Eerst in Brabant op grónd van Natuurmonumenten, sinds 1987 op eigen grond in Zeeuws-Vlaanderen dat met zijn milde zeeklimaat geschikt is voor de groei van medicinale planten. Al was de afgelopen winter wel erg zacht waardoor eel onkruiden overleefden en er extra werk aan de winkel is. Want hoewel acht hectare voor een doorsnee-boer niets voor stelt, hebben Marleen en Ronald hun han den vol aan hun bedrijf dat kruiden kweekt voor de homeopathie en de fyto(kruiden)therapie. Afhankelijk van de soort en bestemming wordt de wortel (vale riaan), het bloeiende kruid (alchemilla) of de hele bloeiende plant geoogst (paarde bloem en rode zonnehoed). De kruiden groeien niet alleen op het veld, maar ook in het stuk bos dat achter op het bedrijf aan de kreek grenst. Daslook en lelietjes-van dalen bijvoorbeeld. Zelfs de bomen die hier staan (wilgen, berken, meidoorn en vlie ren) leveren met bloesem, blad of bast een productieve bijdrage. Tincturen Het drogen van de kruiden verspreidt in de prachtige met hout verbouwde ruimte intense geuren. Vervolgens worden cle plantendelen in het laboratorium tot extracten op alcoholbasis, zogenaamde moedertincturen, verwerkt. Extractie zon der alcohol vindt plaats met zonnebloemo lie, olijfolie, glycerine of propyleenglycol. Door deze bewerkingen worden stoffen van de plant geconserveerd en soms ook gecon centreerd. Afnemers van de tincturen met het EKO keurmerk zijn Piramide Kruiden, Bonusan en bedrijven in België, Engeland en Amerika. Groeiende markt Toen het echtpaar in 1987 zijn alternatieve gedachtegoed aan de Oude Zeedijk wilde praktiseren, werd het voor niet goed wijs versleten. "Wat komen jullie doen?" Het biologische experiment - en dan nog met kruiden ook - tussen traditionele akker- bouwbedrijven riep veel scepsis op. Vruchtwisseling, braak leggen, kleine vel den, volop variatie, groenbemesting met klaver en luzerne, steeds maar schoffelen, 13 WANTIJ juni '99 de buren schudden meewarig het hoofd. Maar zie, hard werken en een groeiende markt voor kruidentherapie en homeopa thie. zorgden voor succes. Op open dagen kwamen de boeren uit de buurt kijken en zagen dat het ook anders kon. Nu houdt de buurman er rekening mee als hij zijn land spuit, let erop dat de wind niet hun kant opstaat en stelt zijn kantdoppen zorgvuldig af op de perceelsgrens. Op de grond van Marleen Kruiden hebben zich nu ook twee andere bedrijven geves tigd. De Zeeuwse Knoop van eigenaar Paul Dees kweekt keukenkruiden voor de ver werking tot kruidenazijn. Ferdinandushof van Wilko Karmelk en Helen Lewis kweekt vaste planten in een niet alledaags assorti ment met vooral langbloeiende planten die passen in een natuurlijke tuin. Marleen en Ronald van de Winckel hebben hun plek in Oost Zeeuws-Vlaanderen gevonden. Maar er is twijfel. Ontwikkelingen als uitbreiding van het industrie terrein de Axelse Vlakte en de aanleg van de vaste oeververbin ding die verkeer zal aantrekken, passen niet in hun leefstijl dicht bij de natuur. Waar zijn rust en ruimte nog heilig Marleen teelt kruiden voor de homeopathie en kruidentherapie. Foto: Peter Verdurmen. Willem de Weert is eindredacteur van Wantij.

Wantij | 1999 | | pagina 17