2 Column Onder invloed Willem de Weert 3 Kom het zien, ruiken en proeven! Open dag biologische landbouw op 19 en 20 juni Melissa Ernst 5 Zeeuwse boeren voor het voetlicht Melissa Ernst 6 Rendabel bedrijf en mooi agrarisch landschap Johan Kodde Melissa Ernst 7 Problemen als uitdaging Theo Heijboer Willem de Weert 8 Biologische kwekerij De Zuidbos Geertje en Ad Aangeenburg Jan Moekotte 9 Berichten 11 Passie voor paarden Leo en Mieke de Visser Jan Moekotte 12 Dier- en milieuvriendelijk vee houden Frans en Rien Lokerse Hans Bannink 13 Alles met respect voor de natuur Marleen en Ronald van de Winckel Willem de Weert 14 Ecologische schaapskudde in West Zeeuws- Vlaanderen Jan Klomp Willem de Weert 15 Landschap Natuur in en om de boomgaard Winant Halfwerk 16 Kijken naar De boer houdt het groen Richard Struijk 17 Handhaving Schouwse akkerbouwer spaart natuur en eigen bedrijf Jan-Eelco Dijk 18 Onder de leden KMTP Walcheren groeit en bloeit Willem de Weert 19 Advertenties 20 Agenda Zomer Elly Geelhoed Vouwblad Keurmerken Gerda Spaander Onder invloed Mijn pas verworven volkstuintje had - in landbouwtermen - een tijdje braak gelegen. '"Terug aan de natuur gegeven", zou je ook kunnen zeggen. Duidelijk is dat die natuur niet van naakt houdt. Het stuk grond was bedekt met onkruiden, in alle soorten en maten, aangepast aan de gesteldheid van het terrein. Zuring waar de ph laag was, biezen waar de grond nat was, bloemen waar de zon scheen. Mooi, die natuur. Maar ik wilde aardbeien, aardappelen en boon tjes. Ik stak mijn licht op in het clubhuis van de volkstuindervereniging. "Plat spui ten met Roundup, dan heb je nergens meer last van", luidde het advies van de koffie drinker naast me. Vervolgens verlegde hij het gespreksonderwerp naar het uitmoor den van konijnen die, in de hoek waar mijn tuintje lag, een ware plaag schenen. Mijn gesprekspartner had duidelijk weinig op met de natuurbescherming. Ik besloot het advies van een milieuvriendelijker lid op te volgen: het gehele perceel twee tot drie ste ken diep omspitten en vooral de wortels van het kweekgras verwijderen. Nu, een paar maanden later, heb ik hoogteverschil len weggewerkt, want in een plas op het veld groeit niks. Ik overweeg de boel te draineren zodat ik vroeger op het veld kan. Een hoog opgeschoten boom bij de buren zet mijn aardbeien in de schaduw. Moet die boom daar blijven staan? En konijnen, die zijn echt gevaarlijk. Onkruid dat de kop opsteekt, bestrijd ik te vuur en te zwaard, mooi bloemetje of niet. Met de schoffel weliswaar, maar toch. Help, ik ben boer geworden. Willem de Weert, eindredacteur Wantij. 2 WANTIJ juni '99

Wantij | 1999 | | pagina 2