Ecologische schaapskudde in West Zeeuws-Vlaanderen Jan Klomp IMmm Willem de Weert Groede - Hij ziet er zo uit: Jan Klompschaapsherder te Groede: baard, gebruind hoofdleren vest, gekromde her dersstaf en herdershond. Hij gaat de kudde hoeden die deze zomer, zoals vanouds, de Zeeuws-Vlaamse dijken zal begrazen. Een rondtrekkende kudde van 200 dieren die de 40 hectare dijk van het Zeeuws Landschap, Staatsbosbeheer en het Waterschap in Oostburg en Sluis- Aardenburg gaat onderhouden. Als ik Jan spreek is het prachtig a weer. We zitten in een duinpan in de Verdronken Zwarte Polder. Ida, de zilvergestroomde ruwharige Hollandse herder, vlijt haar kop op mijn knie. Tegen de dijk graast zijn kudde. Een zilverreiger scharrelt rond in een plas, een vlucht regenwulpen kiest het zwerk. Het leven van een herder lijkt onbezorgd. "Maar ik loop hier ook als het vriest, stormt of regent." haalt Jan me uit de droom. "En pas geleden vond Ida in de duinen de overblijf selen van twee schapen die door onbeken den zijn geslacht. Dan heb ik het te kwaad." Want Jan houdt van zijn Drentse heidescha- pen, een sterk ras dat zich zelf redt, in weer en wind, zomer en winter, zonder bijvoede ren, en daarom zo geschikt is voor natuur beheer. Bloemdijken In Zeeuws-Vlaanderen werden de binnen dijken traditioneel begraasd door schapen, hetzij binnen afgezette stukken dijk, hetzij met een schaapherder. Maar een kudde hoeden is in deze tijd niet meer rendabel. De herder verdween. Uitgerasterde dijken komen nog voor, maar worden meestal bemest zodat de vegetatiewaarden sterk verminderd zijn. Door het ontbreken van een verschralingbeheer verruigen de dijken. Mooie bloemdijksoorten, die afhankelijk zijn van een voedselarm milieu krijgen geen kans omdat ze de concurrentiestrijd verliezen tegen soorten zoals kweek en brandnetel. Om de bloemen een kans te de mest is bestemd voor de ecologische akkerbouwers die in ruil daarvoor ecologi sche stro voor de stal leveren. Dat is het plan dat er ligt. Streekeigen product De Stichting Kreek- en Dijkbeheer spant zich in voor de komst van de kudde. Jan Klomp heeft er zin in. Hij was pas in Duitsland om nog wat kneepjes van het vak te leren en een tweede herdershond uit te zoeken. Want een kudde op smalle dijken hoeden is toch weer anders dan in de vlak te van de Verdronken Zwarte Polder. Jan Klomp gaat ecologische schaapskudde in Zeeuws-Vlaanderen hoeden. Foto: Peter Verdurmen. geven, moeten voedingsstoffen verminderd worden en licht en ruimte een kans krijgen. Daarvoor kan een schaapskudde zorgen. Door begrazing vindt verschraling plaats, worden er gaten in de zode getrapt en paadjes gelopen, waardoor zaden van de bloemdijksoorten een kans krijgen om te kiemen. Bovendien kan de schaapskudde de klachten over onkruidoverlast van boe ren laten verminderen waarbij traditiege trouw de herder zijn steentje bijdraagt dooi de distels te verwijderen. De begrazing is jaarrond. Alleen in de lammertijd staan de schapen op stal. De in de stal geprocluceer- Ook denkt hij na over de afzet van het schapenvlees. "Je wilt toch waardering voor de ecologische kwaliteit. Misschien zijn er moge lijkheden als streekeigen product bij lokale restaurants. Of moet ik contacten leggen met allochto nen. Die weten een goed stuk schapenvlees te waarderen." Willem cle Weert is eindredacteur van Wantij. 14 WANTIJ juni'99

Wantij | 1999 | | pagina 18