Natuur in en om de boomgaard Landschap bomen kan men vanaf de zomer spontane kruidengroei toestaan of bloemrijke krui den inzaaien. Een aantal simpele, maar niet minder waar devolle maatregelen is: het laten liggen van valfruit voor vlinders en vogels en het plaat sen van nestkasten en vleermuiskasten. En natuurlijk schept een zo laag mogelijk gebruik van chemische gewasbeschermings middelen een betere milieukwaliteit voor Moderne productieboomgaar- c^en bestaan uit rijen laagstam- H fruitboompjes, van elkaar - Ji gescheiden door kort gemaaide grasstrokenDe bodem eronder is kaal. De boompjes worden jaarlijks gesnoeid en regelmatig bespoten. De boomgaarden zijn dikwijls omgeven door smalle'windsingels van elzen of Italiaanse populieren. Voor de natuur zijn ze weinig interessant zou je zo denken, maar als groene eilandjes in een kaal polderland verschaffen ze toch schuil-, broed- en voedselmogelijkheden aan een aantal dieren. Een deel van het jaar zijn het oases van rust. Bovendien kan met een aan tal maatregelen de waarde voor de natuur vermeerderen. Windsingels Vooral met windsingels valt veel eer te behalen. Een singel met een gevarieerd assortiment aan rijk bloeiende en besdra- gende struiken en bomen trekt veel dieren I aan. De bessen zijn voedsel voor vogels. Als I een groot deel van het jaar verschillende I struiksoorten bloeien lokt dat veel insecten. I Die worden weer gegeten door vleermui- I zen en vogels. Sommige vogels nestelen op I hun beurt weer in de struiken. Voor de I natuur moet, als de ruimte dat toelaat, de singel zo breed mogelijk aangelegd wor den. Met een ruige ondergroei en het laten liggen van dood hout en strooisel, is er een prima leefomgeving voor tal van dieren gemaakt. In de ruigte broeden vogels en schuilen egels en padden. Allemaal vinden zij er een gedekte tafel, want op zulke plaatsen wemelt het van de kleine bodem- dieren. Deze dieren kan men een extra handje toesteken door snoeihout tot tak- kenrillen of-hopen te verwerken. Hierin Foto: S.L.Z. Winant Halfwerk De waarde van de natuur in een moderne productie boomgaard is marginaal. Daar is echter van alles aan te doen. Met allerlei maatregelen in en om een boomgaard kan de waarde voor de natuur worden opgekrikt. Naar veel van deze maatregelen wordt door verschillende instan ties en fruittelers onderzoek gedaan. Voortdurend is men op zoek naar de optimale balans tus sen het vergroten van natuur waarden en inpasbaarheid binnen de bedrijfsvoering. Zeer interes sant is het onderzoek naar de bij drage die de natuur kan leveren aan de bestrijding van ziekten en plagen (natuurlijke vijanden) en de bestuiving in de boomgaard. Er zijn inmiddels voldoende aan wijzingen dat meer natuur in de boomgaard een positief effect op het welzijn van de boomgaard zelf heeft. Winant Halfwerk is medewerker van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). Maaien Andere maatregelen ten behoeve van de natuur zijn: overhoeken en slootkanten pas maaien in de nazomer. Eventueel gaat een deel ongemaaid de winter in. Op rijbanen en kopakkers kan het maaibeheer worden aangepast: het midden van de rijbaan niet meemaaien, de rijbanen afwisselend om en om maaien, of de kopakkers niet iedere maaibeurt meenemen. Een andere optie is het inzaaien van overhoeken, kopakkers en middengedeeltes van rijbanen met bloem rijke kruiden of klavermengsels. Onder de vinden ze een perfecte schuil-, overwinte ring-, of broedplaats. Natuurvriendelijk onderhoud betekent: niet spuiten, klepelen of schoon maaien en gefaseerd snoeien of dunnen en dan alleen buiten het broedseizoen. Als men langs de singel ook nog een strook rijk bloeiende ruigtekruiden schept, dan is de voor de natuur meest optimale windsingel gereed. 15 WANTIJ juni'99

Wantij | 1999 | | pagina 19