Zeeuwse deelnemers open dag biologische landbouw (de route naar de biologische bedrijven is bewegwijzerd) Zaterdag 19 juni van 10.00 tot 16.OO uur Imkerij Poppendamme, Poppendamseweg 3 te Grijpskerke (Beroepsimkerij) Bezoekerscentrum met winkeltje Kaarsenmakerij Drachtplantentuin Deze dag tegen gereduceerd tarief te bezoeken: Boerenhoftuin: proeven van zomers fruit, zoals rode, witte en kruisbessen Bijenteeltmuseum: met een speurtocht voor kinderen Expositie werk- en trekpaard Informatiecentrum Biologische land bouw't Molentje 4 te IJzendijke (akkerbouwbedrijf met informatiecen trum) rondleidingen (11.00/13.30/15-00 uur) kijken en proeven informatiecentrum over de biologische landbouw met de kinderen biologische stokbrood- jes bakken De RingRing 33 te Oud-Sabbinge (fruitteeltbedrijf en een bijenhouderij) rondleidingen een bezoek aan de imker proeven van fruitige sappen De Zuidbos, Zuidbosweg 17 te Noordgouwe (tuinbouw in vollegrond en kas) rondleidingen uitgezette route terras met overheerlijke biologische hapjes en drankjes video over het boerenbedrijf (bij slecht weer) winkeltje met verkoop groenten en sier en kruidenplantjes De Zuidbos is ook op zondag 20 juni van 10.00 tot 16.00 uur open. Voor meer informatie: Landelijk informatienummer tel. 0900 - 2025445 of Zeeuwse Milieufederatie, Melissa Ernst tel. 0113 - 230075 gestage groei door. In steeds meer super markten vind je biologische producten. Albert Heijn zegt zelfs binnen een paar jaar alleen nog maar groenten en fruit in de schappen te willen die zonder bestrijdings middelen geteeld zijn. Steeds meer boeren schakelen om. Zelfs in zulke aantallen, dat de omschakelingregeling van het ministerie drie maal overvraagd werd. Er was slechts 10 miljoen te verdelen, terwijl er voor 30 miljoen aanvragers waren. Ruim 130 boe ren en telers vielen buiten de boot. Dit geldt ook voor de zeven Zeeuwse boeren. Vitaal platteland Voor de Zeeuwse aanvragen wordt er momenteel een Zeeuwse oplossing gezocht. Zo heeft het bestuurlijk consorti um Vitaal platteland positief gereageerd op het voorstel om de boeren die buiten de boot vielen, financieel te ondersteunen. Hoewel Zeeland, vergeleken met sommige andere provincies achter loopt in biologi sche productie en consumptie, merk je dat er hier ook een andere en vooral frisse wind gaat waaien. Zo wordt er momenteel door de provincie een plan van aanpak gemaakt voor de biologische landbouw in Zeeland. De landbouworganisatie ZLTO heeft sinds kort een medewerker biologi sche landbouw en start met een eigen vak groep, een studieclub voor biologische boe ren en boerinnen. Biologische landbouw is niet lan ger meer een landbouw voor alternatieve zonderlingen: het wordt steeds meer gezien als een serieus alternatief voor de Zeeuwse boer. We zijn er nog lang niet, met name de financiële ondersteuning verdient nog extra aandacht, maar de eerste stappen zijn gezet. Duizendste biologische boer in Nederland Eind maart was het eindelijk zo ver. De magische grens van duizend biologische boeren in Nederland werd overschreden. Jan en Jennie Santing, eigenaren van een prachtig melkveebedrijf uit het Friese Ravenswoud hebben als duizendste boe renbedrijf in Nederland de stap genomen tot omschakeling. Hiervoor ontvingen ze een aansluitingscertificaat uit handen van minister Apotheker van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Met ingang van het wéideseizoen 2000 is de omschakeling naar biologische productie een feit en mag de melk onder het EKO-keurmerk verkocht worden. Volgens Jan komt de keuze voor biologisch boeren voort uit praktische calculatie: bio logisch is gewoon rendabel. "En we gebruikten al weinig bestrijdingsmiddelen en kunstmest," vult zijn vrouw Jennie aan. "Bovendien hadden we geen zin in telkens uitbreiden en stress. We willen een fijn leven in deze prachtige omgeving." Alle boeren in Nederland biologisch Dat zal nog wel even duren. Hoewel, in de kop van Overijssel, in het magnifieke natuurgebied "de Weerribben", ligt het gehucht met de naam Nederland. Er wonen maar 16 mensen. Het telt negen huizen, waarvan twee boerderijen. Beide boerderijen hebben biologisch melkvee. Alle boeren in Nederland zijn dus biolo gisch! Een van de boeren is Klaas de Lange, de andere is zijn neef Jacob. Klaas de Lange woont op een boerderij die al generaties, van vader op zoon, in de familie is. Zijn grootvader en overgrootvader boerden ook biologisch, want alles was toen biolo gisch. Deze eeuw deed de kunstmest zijn intrede en veranderde alles. Klaas maakte tien jaar geleden al de overstap naar een biologische bedrijfsvoering en vroeg het EKO-keurmerk aan: "De gangbare melkvee houderij beviel niet meer. De koeien had je alleen nog voor de productie, productie, productie..Je moest volop kunstmest gebruiken en je koeien voeren met kracht voer om maar zoveel mogelijk melk te pro duceren, terwijl er ook nog eens een melk plas was. Nu ik biologisch produceer, heb ik er veel meer lol in. Dit is de meest natuurvriendelijke vorm van landbouw. De melk gaat onder de naam "Weerribben zuivel" de handel in. Uiteindelijk gaan de zwartbonte Holsteiners naar de biologi sche slager." (Bron: 0Q nieuwsbrief 4 WANTIJ juni '99

Wantij | 1999 | | pagina 4