Biologische tuinbouwproducten van De Zuidbos in Noordgouwe. Foto: Jaap Wolterbeek Melissa Ernst Het wordt de Zeeuivse Milieufedera tie vaak verweten dat ze altijd maar kritiek heeft. "Als boeren doen we het nooit goed", is een van boeren veel gehoorde uitspraak over de ZME Hoewel we als ZMF van mening zijn dat er nog veel natuur- en milieu winst in de landbouw te behalen is, geven we hen gelijk dat er ook posi tieve verhalen over de Zeeuwse land bouw te vertellen zijn. Bijvoorbeeld over Zeeuwse boeren die natuurbedrijfsplannen opstellen, die samen met vrijwilligers enthousiast de weidevogels beschermen of bloemrijke akkerranden inzaaien. Over boeren die min of meer gedwongen, maar ook vrijwillig zich inzet ten voor het milieu. Zo hebben de Zeeuwse boeren onder meer onder druk van de strenge regelgeving en beleid het gebruik van grondontsmettingsmiddelen in Zeeland sterk verminderd. Ook het inzetten van natuurlijke vijanden, biologische bestrij ding, in de tuinbouw en fruitteelt is voor vele boeren steeds vaker een normale gang van zaken. Een pluim verdienen de Zeeuwse boeren die hebben laten zien dat door een nieuwe methode van onkruidbe- strijding, spuiten met een lage dosis, het bestrijdingsmiddelengebruik tot een kwart terug te dringen is. Waardering ook voor de boeren die deelnemen aan mineralenpro- jecten zoals bijvoorbeeld 'Project praktijk- cijfers' en 'Project Mineralen op scherp' waarbij ze vooruitlopen op de Nederlandse mestregelgeving. En zo kunnen we nog even doorgaan met het opsommen van positieve ontwikkelingen: de boeren die biologisch of volgens agro-milieukeurnor- men telen, de Zeeuwse Vlegel-boeren, de inzet van de milieucoöperaties e.d. Aangezien het onmogelijk is om compleet te zijn, is er in deze Wantij voor gekozen om zeven boeren/boerinnen zelf het woord te geven. Boeren en boerinnen, afkomstig van verscheidene bedrijfstakken en bedrijfs- typen, met elk hun eigen verhaal. Die ieder op eigen wijze (of is het eigenwijze) hun best doen voor natuur en milieu en zich inzetten voor het dierenwelzijn. Zij vertel len u graag over hun bedrijf, de manier waarop zij rekening houden met natuur, milieu en dier, hun motivatie en eventuele frustratie. Een kijkje in de boerenkeuken dus. 17 t/m 24 september Week van het platteland: Naast de open dag biologische landbouw op 19 en 20 juni, heb je in september, tij dens de week van het platteland, de kans om met de gangbare landbouw in al haar facetten nader kennis te maken. Deze week is een jaarlijks terugkerend evenement op initiatief van cle land- en tuinbouworganisa ties. Het gaat over het leven, werken en recreëren op het platteland. Daarbij gaat het vooral om de dialoog tussen produ cent en consument en alle groepen die zich actief bezighouden met de leefbaarheid van het platteland, het beheer van het land schap en de bevordering van duurzame land- en tuinbouw. In deze week zal er een aantal activiteiten plaatsvinden. Op zaterdag 18 en zondag 19 september zijn de publieksdagen met fiets tochten, wandelingen en bedrijfsbezoeken. Op 18 september is er een infomarkt in Goes waaraan de landbouw samen met een aantal natuurorganisaties en de ZMF een invulling geven. Melissa Ernst is projectmedewerkster duurzame land bouw bij de ZME. 5 WANTIJ juni '99

Wantij | 1999 | | pagina 5