Rendabel bedrijf in mooi agrarisch landschap Johan Kodde Melissa Ernst Johan Kodde houdt van de boerennatuur. Foto: Peter Verdurmen. Amemuiden - A/s ik nog maar net één voet op het erf gezet heb. komt Johan me enthousiast tegemoet: Of ik de stallen wil zien?" Johan Kodde, 33 jaar jong, is full-time boer op een mooi gelegen boerderij aan de Blikkendijk, ten noordoosten van Amemuiden. Hij heeft samen met zijn vader en een neef een bedrijf van 95 hectare groot. Het is een gemengd bedrijf met akkerbouw en rundvee, 55 melkkoeien en 60 kalveren (tot 1 jaar) en pinken (1-2 jaar). Ze verbouwen gras en maïs voor het vee en het vee zorgt vervolgens voor de mest op de akkers. En rond is de kringloop. Het gesleep met mest en voer van elders wordt zo tot een minimum beperkt. Naast zijn werkzaamheden op het n bedrijf is hij ook jarenlang actief geweest in het bestuur van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt. Samen met andere boeren wordt hier druk gediscussieerd over het landelijk en Europees landbouwbeleid. Ze nemen standpunten in en dragen ze uit. "Onderwerpen die anders ver van je afstaan, gaan nu leven en met zijn allen probeer je het beleid bij te sturen," aldus Johan. Mineralengebruik Ook natuur en milieu laten hem niet koud. Zo neemt hij deel aan een project over mineralengebruik op het boerenbedrijf. Dit is een meerjarig landelijk project waaraan 240 bedrijven meedoen, waarvan 20 in Zeeland. Met deskundige begeleiding pro beren boeren uit te zoeken hoe ze efficiën ter met de mineralen op het bedrijf om kunnen gaan. Hierdoor spoelt er minder mest uit naar het oppervlaktewater. Dit wil len ze bereiken door de mineralenaanvoer (zoals mest) en de afvoer (zoals oogstge- wassen) van het bedrijf te registreren en de grond te bemonsteren op nog aanwezige meststoffen. Zo bemest je niet meer dan nodig is; want dat zou zonde zijn, voor het milieu en voor de portemonnee! Door intensief de mineralenboekhouding bij te houden en bij te sturen, kon Johan in 1997 al voldoen aan de landelijke bemesting snormen van jaar 2000. In 1998 was het moeilijker: een nat jaar betekent immers grotere verliezen. Zo spoelt stikstof makke lijk uit met de regen. Of hij de strengere norm van 2005 gaat halen, zonder verlies in opbrengst, daar heeft hij een hard hoofd in. Maar hij heeft nog vijf jaar en wie weet welke techniek of kennis we dan hebben. Natuur Ook de natuur helpt hij een handje. Zo beschermt hij samen met vrijwilligers de kievitsnesten door ze te markeren en tij dens het maaien tijdelijk te verleggen. Ook de wilgen worden geknot. Bovendien heeft hij een stukje beheersgebied onder zijn hoede. Dat houdt in: niet maaien, later beweiden en geen kunstmest gebruiken. Hiervoor ontvangt hij een vergoeding. Over de motivatie voor zijn bijdrage aan natuur kan hij kort zijn: een rendabel bedrijf en een mooi agrarisch landschap. Consument Voor een boer is het belangrijk om regelma tig eens een praatje te maken met de con sument. Zo leidt hij met plezier de geïnte resseerde gasten die de minicamping bezoeken rond op zijn bedrijf. Glimlachend vertelt hij dat sommigen bijvoorbeeld den ken dat de koeien het gehele jaar op stal staan. Hij vindt het belangrijk om deze vooroordelen de wereld uit te helpen en te laten zien hoe het echt gaat op de boerde rij. Johan Kodde is een boer in hart en nieren. "Als ik mag kiezen dan word ik in mijn volgende leven weer boer. Een mooiere en geva rieerdere baan is er niet! Je voelt je vrij, ondanks dat de regelge ving zo nu en dan knellend kan zijn." Ook de grilligheid van het overheidsbeleid zit hem dwars: "Je weet soms niet waar je aan toe bent. Nu heeft de gemeente Middelburg weer plannen voor woningbouw gecombineerd met natuurontwikkeling, vlak naast mijn deur." Hij ziet liever dat zijn omgeving een agrarisch gebied blijft, met volop boerennatuur, waar ieder een van kan genieten! Melissa Ernst is projectmedewerkster duurzame land bouw van de Zeeuwse Milieufederatie. 6 WANTIJ juni '99

Wantij | 1999 | | pagina 6