Problemen als uitdaging Theo Heijboer Willem de Weert Anna Jacobapolder - Het is zeven uur 's avonds als Theo Heijboer van het land komt en zijn mobiele telefoon op tafel legt. De luzerne is gezaaid, de dag zit erop. Hij is bedrijfsleider op de boerderij van mevr. Van Strien in Anna Jacobapolder. Een bedrijf van 80 hectare akker bouw dat in vijf jaar tijd omschakelt naar een biologi sche manier van werken. Theo Heijboer ziet economische kansen voor omschakeling naar biologische landbouw. FotoJaap Wolterbeek. <Y Vorig jaar is een derde deel van het areaal omgeschakeld naar wisselteelt w zonder kunstmest en bestrijdings middelen. Dit en volgend jaar volgt de rest. Om het EKO - keurmerk te mogen voeren moet de grond minimaal twee jaar biologisch bewerkt worden. Een van de problemen tijdens de omschakeling is dat de oogst door cle andere manier van wer ken minder opbrengt, terwijl de producten nog niet als biologisch, voor een hogere prijs, verkocht mogen worden. Om de periode van inkomstenderving (30-40 tijdens de omschakeling te overbruggen had minister Apotheker subsidie in het vooruitzicht gesteld. Er was tien miljoen beschikbaar, maar toen de regeling gesloten werd lagen er over heel het land 142 aan vragen, goed voor 30 miljoen gulden! Wie zegt dat de boeren niet willen? Er werden 17(!) aanvragen toegewezen; het bedrijf waar Heijboer werkt werd uitgeloot. De omschakeling moet nu volledig op eigen kracht plaatsvinden. Een frustratie? "Dat niet," zegt de 29-jarige bedrijfsleider, "het niet doorgaan van de subsidie is een van cle problemen waar we voor staan en die ik als een uitdaging opvat. Maar teleurgesteld in Paars II ben ik wel. Het kabinet had beloofd de biologische landbouw een forse stimulans te geven. Dat gebeurt nu niet." 7 WANTIJ juni '99 Vingerwieder Uitdagingen zijn er volop. Kom maar eens aan biologische mest bijvoorbeeld. Heijboer is bezig met een mesthandelaar om binnen een straal van 10 kilometer in Tholen of West-Brabant ruige potstalmest te betrekken, liefst van een bedrijf dat biolo gisch rundvee houdt. Die zijn dun gezaaid. Of de onkruidbeheersing, een ander pro bleem. Vroeger pakte je de gifspuit, nu ga je tijdig eggen en wieden. Een arbeidsinten sieve manier van werken. Om problemen met het vinden van arbeidskrachten te voorkomen staat de nieuwste vingerwieder achter de schoffelmachine in de schuur. Het vinden van een nieuwe afeetstructuur is weer een andere uitdaging. "Je krijgt met heel andere kanalen en een andere groep consumenten te maken. Aansluiten bij groothandels als Nautilus of Odin betekent dat je je bindt. Gelukkig ontwikkelen mijn bestaande afnemers steeds vaker een biolo gische poot. De Suikerunie gaat bijvoor beeld dit najaar voor het eerst biologische bieten verwerken." Studieclub Heijboer heeft.duidelijk plezier in de nieu we wijze van boeren. "Ik zie de omschake ling als één grote uitdaging. Oudere boeren hier in de omgeving zeggen je gaat toch niet terug naar vroeger zeker.' maar ik ont vang ook veel positieve reacties." Zelf volgt hij cursussen, laat zich adviseren en is lid van een studieclub van zeven boeren die in het nabijgelegen West-Brabant ecologisch bezig zijn. Hij ziet als ondernemer toe komst in de biologische land bouw. "Ik ben niet filosofisch geïnspireerd of zo. De biologische sector heeft gewoon bewezen dat het kan en is nu in een stroom versnelling. Ik zie er technisch en economisch brood in, zeker voor de komende jaren. Al verwacht ik wel dat de traditionele en biologi sche landbouw naar elkaar toe groeien." Willem de Weert is eindredacteur van Wantij.

Wantij | 1999 | | pagina 7