Biologische kwekerij De Zuidbos Geertje Aangeenburg Jan Moekotte Noordgouwe - De moedei" van Geertje Aangeenburg hield bijen als hobby. Misschien was dat wel de voorbode van het moois dat komen ging. In 1984 kochten haar ouders een verwaarloosde boomkwekerij aan de rand van Noordgou we. Haar vader was bij Philips juist met de vut gegaan, Geertje wilde na de Hogere Tuinbouwschool wel voor zichzelf beginnen. Biologische kwekerij van Geertje Aangeenburg bracht iets nieuws in Noordgouwe. Foto: Jaap Wolterbeek. dDe kwekerij besloeg anderhalve hectare goede tuinbouwgrond (zavel). Er kon, uitzonderlijk in Zeeland, zoet grondwater worden opgepompt (in 1984 nog zonder, inmiddels met vergunning). Stukje bij beetje werd die grond in gebruik genomen om er biologi sche groenten te kweken. Haar moeder stond er op dat hier en daar een boom werd gespaard. Daardoor zie je, midden in een groentebed, een forse den en iets ver derop drie notenbomen. Er stond al een kas van 500 nr en een paar jaar geleden werd een kas van 2000 nr bijgebouwd. Sinds 1991 voert het bedrijf het Skal keur merk: "Vooral omdat onze afnemers daar op aandrongen." Iets nieuws Het kleine Noordgouwe (400 huizen) reageerde argwanend. Er werd gemompeld dat de nieuwkomers met hun afkeer van de gifspuit, de schoffel er wel snel bij neer zouden gooien. Niets bleek minder waar. Want inmiddels wijzen gemeentelijke bord jes de weg naar 'Kwekerij Zuidbos'. En in de Dorpsbode liet een bejaarde autochtoon onlangs weten dat in het begin vreemd werd aangekeken tegen die jonge vrouw met nieuwerwetse ideeën: "...maar door het doorzettingsvermogen en de gedegen kennis van Geertje is er een levensvatbaar bedrijf ontstaan. Ik vind het knap op zo'n kleine oppervlakte zo n bedrijf te stichten. Jullie horen bij Noordgouwe. Jullie hebben iets nieuws gebracht tussen de boerenbe drijven." Nu kunnen er bijna twee gezinnen bestaan van de kwekerij. Naast Geertje en vriend Ad, werken ook haar broer en diens vrouw op het bedrijf. Twee van de vier hebben buitenshuis nog een parttime baan. Vers Kwekerij Zuidbos teelt vooral de fijnere groentes. Door wekelijks op de markt te staan, door groenteabonnementen en een winkel aan huis, wordt het hele jaar door zo vers mogelijk verkocht. Van de groentes gaat 95% rechtreeks naar de consument. Geertje: "Ik wil zo vers mogelijk leveren en vind het ook leuk om dingen terug te horen. Alleen aan het einde van de winter kopen we wel groente in, want je kunt de klanten moeilijk elke week hetzelfde voor zetten." De Montignac-gekte is een verhaal apart. "Dat heeft ons geen voordeel opgeleverd. Toen Montignac de aardappel in de ban deed, bleven wij met een voorraad zitten. Het jaar daarop teelden we minder aardap pels, maar trok de vraag weer aan en waren we met Kerst al door onze voorraad heen." Mest De kwekerij heeft een serieus tekort aan biologische mest. Volgens Geertje verwer ken biologische boeren nog altijd voor een deel de mestoverschotten van de gangbare landbouw. Vooral de Mestwet zorgt voor ergernis: "We merken bij elk nieuw voor schrift of formulier dat het bedacht is door mensen die nog nooit in de grond gewerkt hebben". Ad heeft van een absurd voorval een smakelijk verhaal gemaakt waaruit de irritatie goeddeels verdampt is: "We koch ten een vracht biologische mest van een bedrijf op Walcheren. Door de Mestwet moesten, in verband met die transactie, heel wat A-viertjes worden ingevuld. Kregen we toch een paar weken later die paperassen terug omdat daarop het num merbord van de vrachtwagen ontbrak". Duidelijke toekomstplannen heb ben Geertje en Ad nog niet. Ze ambiëren in elk geval geen snelle groei of grootschaligheid. Kom trouwens proeven op de open dag, want Ad zijn passie is koken. Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 8 WANTIJ juni '99

Wantij | 1999 | | pagina 8