Werf een lid Proficiat Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland Vorige maand bestond de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland 50 jaar. Deze vereniging, die is aange sloten bij de Zeeuwse Milieu federatie, willen we ook langs deze weg van harte proficiat wensen met het gouden jubi leum. De Natuur- en Vogel wacht is één van de drie aange- jioten, actieve organisaties op Schouwen-Duiveland. Al tijden spannen bestuur en vrijwilligers zich in voor het beschermen van de natuur en het vergroten van de omgevingskwaliteit op Schouwen-Duiveland. Begonnen als een vereniging van ornithologen is het nu een organisatie die sterk is in na- uurbescherming en natuuredu- catie. Voor de ZMF is het daar om een onmisbare steunpilaar op het eiland. Wij wensen de Natuur- en Vogelwacht in dit ubileumjaar gouden tijden met ven rijke natuur en een nog mooier landschap, én een steeds breder wordend draag vlak in haar regio. Bestuur en Bureau van de Zeeuwse Milieufederatie. Middelburg aan het Veerse meer? Riek Bakker heeft voor de ge meente Middelburg een ruimte lijke visie ontworpen voor ver in de volgende eeuw. Een van de meest in het oog springende ideeën is om een groot gebied, globaal gelegen tussen Arne- muiden, Veere en Middelburg, te reserveren voor woning bouw. In gedachten ziet Riek Bakker al een heleboel wonin gen aan het water, met zeil bootjes voor de deur, door het Veerse Meer in deze richting uit te breiden. Dit soort revolutionaire plan nen wordt niet meteen met gejuich ontvangen. De kritiek was niet van de lucht. Omdat dit idee zijn gevolgen heeft voor natuur en landschap werd ook de ZME gevraagd om com mentaar. Het heeft velen ver baasd dat we niet meteen negatief hebben gereageerd. Er gaan toch mooie polders verlo ren, een prachtig landschap, en wat te denken van Klevers- kerke? De ZMF is er anders toch als de kippen bij om megalomane plannen naar de prullenbak te verwijzen? Natuur- en milieuorganisaties hebben inderdaad de naam om snel negatief te reageren op nieuwe ontwikkelingen, die de wereld op z'n kop zetten, dat verwachten mensen ook van ons. Maar in dit geval ligt het toch wat genuanceerder. De plannen van Riek Bakker zijn verre toekomstmuziek en nog niet echt uitgewerkt. Het is zeker niet zo dat de ZMF heel Zeeland wil behoeden voor welke verandering in het land schap dan ook. Er zijn delen van Zeeland die uit cultuurhis torisch oogpunt zo waardevol zijn, dat landschappelijke ingre pen tot een minimum beperkt horen te blijven, zoals de Zak van Zuid-Beveland. Maar er zijn ook delen van Zeeland die nu weer niet zo waardevol zijn, dat er niets mag gebeuren. Dat geldt onder andere voor het Veerse Meer gebied. Daar zijn nog volop mogelijkheden aan wezig om natuur en landschap te versterken door voor een andere, nieuwe inrichting te kiezen. De ZMF heeft het initia tief genomen om samen met de recreatiesector een visie op de toekomst van het Veerse Meer te formuleren. In die visie zal ook de vraag beantwoord moe ten worden in hoeverre we ruimte zien voor woningbouw in combinatie met bijvoorbeeld natte natuur. Er zijn ongetwijfeld inrichtin gen van de randen van het Veerse Meer denkbaar die winst opleveren voor natuur en land schap; we zouden wel gek zijn als we die lieten liggen. Natuurlijk zijn er een aantal essentiële vragen die eerst opgelost moeten worden. Is er wel behoefte aan zoveel extra woningen in Zeeland, levert grootschalige woningbouw geen problemen op met leeg stand in de binnensteden of dorpen, past zo'n project in een mobiliteitsvriendelijk beleid? Ook zijn er zeker eisen aan de landschappelijke inrich ting van zo'n project. Goes is Middelburg al vooraf gegaan. Maar het Goese Meer is vanuit landschappelijk oogpunt een voorbeeld van hoe het juist niet moet. Kortom, de ZMF benadert de plannen van Middelburg aan het Veerse Meer met gepaste genuanceerdheid. Ze hoeven niet alleen maar natuur en landschapsverlies op te leveren. Afhankelijk van de gekozen inrichting en randvoorwaarden kunnen ze voor natuur en land schap ook een meerwaarde opleveren. Vandaar dat Riek Bakker ook ons inspireert om over dit soort plannen na te denken en door te denken (TK) Wetsvoorstel Gaswet De Tweede Kamer bespreekt binnenkort het wetsvoorstel voor een nieuwe Gaswet. Milieuorganisaties hebben daar grote bedenkingen bij. Na de energiemarkt wordt nu ook de gasmarkt geliberaliseerd. Naar het oordeel van de milieuorga nisaties zal dat forse negatieve gevolgen hebben voor de inves teringen in energiebesparende maatregelen. Want nu rende mentsberekeningen en winstbe jag ook de drijfveren voor de afzet van gas gaan worden, zul len projecten voor energiebe sparing die er toe doen, niet gemakkelijk meer van de grond komen als daar extra kosten voor moeten worden gemaakt. Verder heeft de liberalisering een verlaging van de gasprijzen ten doel. Ook dat zal investerin gen in energiebesparende maat regelen minder rendabel ma ken, waardoor deze minder snel gedaan zullen worden. Ook gedragsverandering van de consument zal bij een lagere prijs minder gemakkelijk plaats vinden. Het gasverbruik zal er eerder door stijgen! Daarom vragen de milieuorga nisaties om een strakkere rol van de rijksoverheid. Voor leve ranciers en grote afnemers dient naar het oordeel van de milieuorganisaties een bespa ringsdoelstelling in de Wet te worden opgenomen. Ook zou een heffing op het gebruik van het gastransportnet de benodig de projecten voor energiebe sparing kunnen financieren. De Minister wil zichzelf de moge lijkheid verschaffen om aan de afnemer van gas een verplich ting op te leggen om een be paald percentage van het afge nomen gas uit duurzame bron nen te laten komen. Het is de vraag of een dergelijke verplich ting niet allereerst bij de produ cent zou moeten liggen. We verplichten toch ook de consu ment niet om geen producten met cfk's te kopen? De verant woordelijkheid hiervoor wordt terecht bij de producent gelegd. De 12 milieufederaties, Natuur en Milieu, Greenpeace en ande re landelijke organisaties, zul len de minister vragen dit beleid bij te stelfen (TvM) OPROEP De Zeeuwse Milieufederatie zoekt voor haar project Stijlvol Wonen VOORLICHTERS M/V die affiniteit hebben met interieur en milieu voor alle regio's van Zeeland Vijfentwintig vrouwenorganisa ties verspreid over heel Zeeland, hebben zich aange meld voor een 'lezing' Stijlvol Wonen in de periode november 1999 - mei 2000. Aan de hand van aansprekende voorbeelden op dia's passeren woonstijlen, kleurgebruik, restaureren en decoreren en nieuwe milieu vriendelijke materialen de revue. Vervolgens wordt stap voor stap getoond hoe men zelf te werk kan gaan. Wij zoeken mensen die lezin gen kunnen geven. Deze vin den voornamelijk plaats in de avonduren. De scholing wordt gegeven op drie donderdag middagen, te weten 23 en 30 september én 7 oktober. Iedere lezing wordt met een redelijke vergoeding beloond. Heeft u interesse, stuur dan een kort briefje met uw motivatie naar de Zeeuwse Milieufederatie, postbus 334, 4460 AS Goes, t.a.v. Wilma Binnendij'k. Nadere informatie is te ver krijgen bij de ZMF: Wilma Binendijk, tel. 0113-230075. (WB) De ZMF heet van harte nieuwe leden welkom! Gun uw vrienden of kennissen ook een abonnement op Wantij. Geef hun een lid maatschap van de ZMF cadeau. Vul de bon van het vouwblad in of bel 0113 - 230075. 9 WANTIJ juni '99

Wantij | 1999 | | pagina 9