1KB en spouwen opgevuld. Daardoor ontbreekt het in de bebouwde omgeving steeds vaker aan geschikte nestruimtes en dreigen op den duur vogels en bepaalde zoogdieren uit het straatbeeld te verdwijnen. In het nationaal pakket Duurzaam Bouwen wordt in maatregel 393 aandacht besteed aan Natuurvoorzieningen aan gebouwen. Voor bouwers is het niet altijd even gemakkelijk te bepalen welke vogels in de omgeving voorkomen. Onlangs is een handleiding verschenen met daarin de voornaamste vogelsoorten, herkenbaar afge beeld, en gegevens over de bij behorende leefomgeving. Toepassing, van bijvoorbeeld nestelgelegenheid voor gier zwaluwen, staat niet op zich zelf. Overleg met ontwerpers, terreinbeheerders, vogelwerk groepen, huurders en eigena ren is daarbij essentieel. De handleiding bevat daarnaast subsidiemogelijkheden en adressen van leveranciers. Met deze publicatie kunnen ontwerpers en bouwers aan de slag om mooie en duurzame details te maken voor diersoor ten die in woningen en gebou wen welkom zijn, zonder dat gebouwen aan duurzame kwali teit inboeten. De handleiding 'Natuurvoor zieningen aan gebouwen' is te bestellen bij de Stichting Bouwresearch en kost f 65, (Stichting Bouwresearch, tel 010-4114111, fax 010- 2330905). Bij de Vogelbescherming is een folder op te vragen over de huiszwaluw en op welke wijze deze gezellige zomergast bij uw huis te krijgen is. Daarnaast is bij de Vogelbescherming een folder in de maak, speciaal voor de bouwbedrijven, met allerlei bouwtechnische aanbevelingen voor gierzwaluwen. (c.b.) Westerschelde deal? De Vlaamse en Nederlandse natuur- en milieuorganisaties vrezen voor een onderhandse deal over een verdere verdie ping van de Westerschelde. Ze constateren dat de Vlaamse en Belgische overheden niet nala ten om de druk op Nederland te vergroten om een snel besluit te forceren over de ver dere verdieping van de Wester schelde. De natuur- en milieuorganisa ties vrezen dat de verdere ver dieping van de Westerschelde wederom een onderdeel wordt van een deal tussen Nederland ert Vlaanderen. De natuurwaar den van de Westerschelde wor den mogelijk de dupe van deze koehandel tussen twee staten, waarbij verschillende dossiers aan elkaar worden gekoppeld. Dit ondanks de afspraken die eerder werden gemaakt over een zorgvuldige afweging van belangen in het kader van een gezamenlijke lange termijnvisie op het estuarium. De natuur- en milieuorganisaties dringen er bij de twee overheden op aan deze afspraken te respecte ren. Daarnaast pleiten ze ervoor de kosten van de verdie- pingswerken aan de gebruikers door te berekenen, om tot een eerlijke concurrentie tussen de verschillende havens te komen. Dat gebeurt nu niet, maar als dat wel het geval is zal het de wens om te verdiepen aanmer kelijk doen slinken. Scheldedag Tot deze conclusie kwamen de natuur- en milieuorganisaties uit Nederland en Vlaanderen op de derde Scheldedag in het bezoekerscentrum van Saaftinge, die op zaterdag 18 september j.l. werd gehouden. Op de jaarlijkse Scheldedag wisselen de ruim dertig natuur- en milieuorganisaties die het Verdrag van Saaftinge hebben ondertekend, ervaringen uit en bespreken actuele ontwikkelin gen rond het Schelde estuari um. De natuur- en milieuorganisa ties constateren dat er regelma tig door de Vlaamse regering tijdens overleg met Nederland op een snelle besluitvorming wordt aangedrongen, waarbij ze niet nalaat duidelijk te maken dat het haar alleen te doen is om een snelle verdere verdieping van de Westerschelde. Zo werd er van Vlaamse zijde in een persbe richt al gerept over een akkoord over een verdere ver dieping naar aanleiding van een overleg tussen minister Netelenbos en haar Vlaamse collega. Een akkoord dat door Netelenbos werd tegengespro ken. Wel werd een afspraak gemaakt dat begin volgend jaar de ministers hierover zullen doorpraten, terwijl de langeter- mijnvisie een veel langere loop tijd heeft. En ook in het kennis makingsbezoek dat premier Verhofstadt aan zijn collega Kok aflegde werd al over de verdie ping van de Westerschelde gesproken. De beide staten hebben een slechte reputatie als het gaat om het koppelen van dossiers. Zo werd de verdieping van de Westerschelde als Vlaamse wens geruild voor een tracé van de HSL tussen Antwerpen en Breda als Nederlandse wens. Dit zonder de noodzakelijke zorgvuldigheid in acht te nemen als het gaat om de grote natuurwaarden van de Westerschelde. De verdieping moest er komen, het natuurbe- lang werd ondergeschikt gemaakt en de natuurcompen satie werd een fiasco. Ook de Tweede Kamer in Nederland vond dit een onge wenste gang van zaken. Met de minister werd afgesproken dat er alleen over een verdere ver dieping kon worden gesproken nadat een grensoverschrijdende langetermijnvisie voor het estu arium is afgerond, waarin de verschillende aspecten zoals ecologie, vaarwegbeheer en vei ligheid met elkaar in verband worden gebracht. De natuur- en milieuorganisa ties roepen de twee staten op deze gang van zaken te respec teren. Van de langetermijnvisie verwachten we dat de evaluatie van de verdiepingswerken eerst worden afgerond, en dat ook in de overweging wordt betrokken dat de baggerwerken worden doorberekend naar de gebrui kers om tot een eerlijke concur rentie tussen de verschillende havens te komen. We verwach ten dat daardoor de noodzaak om verder te verdiepen een stuk minder zal worden. Voor meer informatie: BBL: Bart Martens ZMF: Thijs Kramer, tel. 06-51358186 Rectificatie ln het vorige vouwblad over keurmerken (juni '99) staat bij scharrelvlees het inmiddels in onbruik ISC-logo afgebeeld. Scharrelvlees heeft nu het PVE- IKB keurmerk met de letter S in het midden. Dit keurmerk bestaat ook met de letter V in het midden voor vlees van "gecontroleerde kwa liteit". 10 WANTIJ oktober '99

Wantij | 1999 | | pagina 10