ouwblad Milieuvriendelijk klussen Goede werken *L\ Oktober 1999 Inhoud: Goede werken. Materialen, goed en fout. Klussen in de tuin. Zorgvuldig werken. Afval. Kluskeet. Voor meer informatie. vouwblad aandacht te besteden aan milieuvriendelijk klussen. dDe ene klusser is de andere niet. De een timmert zelf een dakkapel, de ander beperkt zich tot het ophangen van een schilderij en geeft verder vooral opdrachten. Maar beiden moeten keuzes maken, bijvoorbeeld over de materialen die worden gebruikt. Daarom komt in dit vouwblad zowel het simpele als het grote werk aan de orde. Niet iedere klus is even goed voor het milieu. Het aanbrengen van isolatie of waterbesparende voorzieningen is voor het milieu goed werk, en dat geldt ook voor het noodzakelijke onderhoud. Goed bui tenschilderwerk houdt de kozijnen en ander hout in conditie, zodat het niet ver rot en vervangen hoeft te worden. Een nieuw behangetje met bijbehorende verf, alleen omdat het vorige er nog maar een paar jaar opzit maar alweer verveelt, kan tot het minder milieuvriendelijke werk worden gerekend. Aan de isolatie van nieuwe woningen wor den steeds hogere eisen gesteld. De bezit ters van wat oudere huizen zullen zelf aan de slag moeten om de warmte wat langer binnen te houden - of ze moeten de aanne mer aan het werk zetten. Ook in het laatste geval speelt de vraag welke materialen er gebruikt moeten worden. Steenwol, glas wol en piepschuimplaten zijn daarbij het meest gangbaar en makkelijk bij bouw markten verkrijgbaar. De milieuscores van die materialen vallen in de middenmoot. Slechter zijn PUR-platen, beter zijn alumini um thermoskussens/sheets/behang, kurk (platen), schapenwol en biologische katoen (dekens), en cellulose (versnipperd en ver malen papier). Vlas, deels van Zeeuwse teelt, noteert gemiddeld. Welke materialen bruikbaar zijn hangt natuurlijk af van de toepassing: voor vloer, dak of gevel, los in de spouw of als bepla ting aan de binnen of- buitenkant. Er valt nog meer te isoleren: warmwaterlei dingen die door onverwarmde ruimtes lopen, en het bad. Wanneer het bad met de eerder genoemde thermoskussens wordt geïsoleerd scheelt dat minimaal 1/3 aan energie. Het (laten) aanbrengen van een zonneboiler en/of zonnepanelen levert ook het nodige milieurendement op. Een zon neboiler verdient zichzelf na verloop van tijd terug; zonnepanelen voorlopig nog niet. maar ze zijn inmiddels mede dankzij de Greenpeace-actie Solaris wel goedkoper geworden. Het kan verkeren Dat het beoordelen van materialen op milieuvriendelijkheid niet zo simpel is, laten de voorbeelden van schelpen en alu minium zien. Stonden schelpen een paar jaar geleden hoog genoteerd volgens de classificatie van het NIBE (Nederlands Instituut voor Bouwbiologie en Ecologie), en aluminiumfolie laag, op het ogenblik is dat andersom. In recente berekeningen zijn er bij de schelpen wat vraagtekens geko men, in verband met energieverbruik en hinder door het transport van de grote hoe veelheden die nodig zijn, en de aantasting van de zeebodem. De aluminium thermos kussens lijken op het eerste gezicht door het materiaal een afrader, maar dat blijkt erg mee te vallen doordat de toegepaste folie erg dun is. Foto: Tonzon Aan duurzaam bouwen wordt al een tijd lang veel aan dacht besteed, ook in Wantij. In het verlengde daarvan ligt duurzaam oftewel milieuvriendelijk klussen. En ook dat staat tegenwoordig in de belangstelling. Zo heeft de overheid een campagne gelanceerd onder het motto Wie milieubewust klust is zeker goed bezig' en laat de ZMF dit najaar de 'Kluskeet' rondgaan langs verschillende Zeeuwse bouwmarkten. Voldoende aanleiding om in dit WIE MILIEUBEWUST KLUST IS ZEKER GOED BEZIG 1 Vouwblad Wantij oktober '99

Wantij | 1999 | | pagina 11