Materialen, goed en fout Forest Stewardship Council, het keurmerk voor ecologisch en sociaal verantwoord geteeld hout. Foto: Peter verdurmen Waterbesparing Dan de waterbesparing. Simpel is het ver vangen van de douchekop door een water besparende, of het aanbrengen van een perlator (soort zeefje) op de kraan. Er komt wat meer handigheid kijken bij het plaatsen van een nieuwe stortbak, die tegenwoordig standaard is voorzien van een spoelonder- breking. Wie houdt van grote klussen brengt in of buiten het huis een voorzie ning aan om regenwater op te vangen, met de bijbehorende leidingen naar de wc, was machine en een tappunt voor de schoon maak en de tuin. Aan het keurmerk Laag Verbruik herkent U waterbe sparende producten. De Twaalf Ambachten De Twaalf Ambachten in Boxtel werkt al jaren aan de ontwikkeling van ecologische technieken voor toepassing door o.a. doe- het-zelvers. Tegelkachels, warmtemuren, helofytenfilters en composttoiletten zijn enkele paradepaardjes van de 'Iwaalf Ambachten. Deze milieuhoogstandjes kun nen overigens ook door gespecialiseerde bedrijven geleverd worden. De Twaalf Ambachten maakt mensen enthousiast voor milieusparende technieken via hun tijd schrift, heeft diverse werkmappen samenge steld en levert op verzoek advies. De top-drie van veel gebruikte milieuon vriendelijke materialen wordt gevormd door (in willekeurige volgorde) tropisch hardhout, oplosmiddelen en PVC. Vooral bij de twee eerste wordt er gewerkt aan het terugdringen van het gebruik. Hardhout Vermijden van tropisch hardhout voor het binnenwerk is makkelijk, want het heeft daar technisch gezien geen voordeel boven ander hout. Als het hout ongeverfd blijft, is b.v. kersen een mooi alternatief voor me- ranti en merbau. Als hout wordt geverfd ligt vuren het meest voor de hand, en is altijd nog het goedkoopst. Overigens is er ook vuren met FSC keurmerk. Aan hout dat aan weer en wind wordt blootgesteld moeten hogere eisen worden gesteld. Maar dat betekent nog niet dat er beslist tropisch hardhout moet worden gebruikt. De milieu-onvriendelijke alterna tieven PVC en aluminium laten we voor wat ze zijn, want hout biedt voor buitenkozij nen en betimmering nog genoeg mogelijk heden. Eén daarvan is (vooral uit Oost-Europa afkomstige) robinia. Verder maken technie ken als lamineren en vingerlassen het ook mogelijk om van wat zachtere houtsoorten als lariks, vuren en grenen kozijnen te maken die, als ze goed worden onderhou den, lang meegaan. Voor betimmering is met name red cedar een tijdlang aangepre zen als milieuvriendelijke mogelijkheid. Maar helaas komt ook dit hout vooral uit (zij het niet-tropische) oerbossen, dus het wachten is op verantwoorde teelt met bij behorend FSC-keurmerk. De kritieke plekken bij buitenkozijnen zijn vooral de aansluitingen van onderdorpels en stijlen. Als die geregeld geïnspecteerd en onderhouden worden kan ook zacht hout jarenlang mee. Wie toch tropisch hardhout wil gebruiken kan proberen FSC-hout te bemachtigen. De aanvoer hiervan begint langzamerhand op gang te komen. Op het ogenblik heeft 3% van het geïmporteerde tropische hout het FSC-keurmerk. Het is duidelijk dat het niet mogelijk is om voor al het hardhout dat nu wordt gebruikt dan maar FSC-hout te gebruiken; als hardhout niet echt nodig is, is het gebruik van ander hout wel zo wen selijk. Overigens is het wel goed dat er veel naar FSC-hout wordt gevraagd: dat zal uit eindelijk ook het aanbod stimuleren. Oplosmiddelen De problemen met oplosmiddelen worden langzamerhand duidelijk: schilders die jarenlang oplosmiddelen inademen maken Foto: Peter Verdurmen kans op OPS (Organo-Psycho-Syndroom), wat hun leven behoorlijk verziekt. Daarnaast leveren oplosmiddelen een bij drage aan het ontstaan van zomersmog, die curieuze combinatie van prachtig weer en luchtverontreiniging. De traditionele alkyd-verf bevat 40 tot 60% oplosmiddel. Andere mogelijkheden zijn high-solid verf (dikke verf, met een veel lager percentage oplosmiddelen), waterge dragen verf (meestal acrylverf, waarin naast ongezonde chemische hulpstoffen en pig menten toch ook nog wat oplosmiddelen zitten) Het neusje van de zalm op verfgebied is natuurverf. Het meest milieuvriendelijk is kookverf, waarin zowel de oplosmiddelen als giftige chemische bestanddelen ontbre ken. Deze verf is echter alleen geschikt voor ruw hout. Het assortiment natuurver ven bevat nog een paar oplosmiddelvrije verven. In lijnolieverf zitten bijna alleen maar natuurlijke, herwinbare grondstoffen. Dat zit dus wel goed, maar op het gebied van oplosmiddelen staat deze verf op één lijn met alkydverf. In lijnolieverf zit welis waar plantaardige citrusolie en gomterpen- tijn, maar die hebben dezelfde schadelijk werking als het chemische terpentine. Wie alleen gewerkt heeft met 'gewone' (alkyd)verf, zal moeten wennen aan de andere verven: ze drogen langzamer (lijno lieverf, high solid) of juist veel sneller (acrylverf), strijken anders uit (acryl, high solid) en geven een ander effect (acryl). Beroepsschilders mogen vanaf het jaar 2000 voor binnenschilderwerk alleen nog maar watergedragen verven gebruiken. Doe-het-zelvers hebben de vrije keus, maar houden daarbij hopelijk rekening met het milieu en hun eigen gezondheid. Oplosmiddelen zitten nog in verschillende andere materialen: kitten, lijmen, afbijtmid- delen, verfverdunners, vulmiddelen. Voor een deel zijn deze inmiddels ook verkrijg baar in een oplosmiddelvrije versie. 2 Vouwblad Wantij oktober '99

Wantij | 1999 | | pagina 12