Tips: Klussen in de tuin Zorgvuldig werken Maak je verfhanden niet schoon met ter pentijn of terpentine: slecht voor de huid en voor het milieu. Met zonne bloem- of andere olie gaan de vlekken er ook af. Spoel kwasten met acrylverf niet uit onder de kraan. Ze worden weliswaar mooi schoon, maar er verdwijnt dan heel wat gif in de afvoer. Kwasten kunnen goed bewaard worden in rauwe lijnolie. Ze blijven dan zacht. PVC Poly-vinyl-chloride komen we op verschil lende plaatsen tegen: in rioleringsbuizen voor binnen en buiten, in schroten en panelen, (vinyl)behang en lijm (en verder in vloerbedekking, rol- en douchegordij nen). De productie van PVC gaat gepaard met een aanzienlijke luchtverontreiniging, en ook de afvalverbranding is problema tisch (dioxine). Niet iedere kunststof is even slecht voor het milieu. Polyetheen (PE) en polypropyleen (PP) worden schoner gefabriceerd, en leve ren minder kwalijk afval op. Rioolbuizen worden tegenwoordig ook van PE en PP gemaakt, alleen is het soms nog wel even zoeken, met name naar de verbindingsstuk ken. In de bouwmarkt staan tegenwoordig PVC rioolbuizen met KOMO-keur en het opschrift 'met hergebruikgarantie'. Dat lijkt aardig, maar daar hoort dan wel een water dicht inzamelsysteem bij, en zover is het nog niet. Verder bestaat een product voor (veel) minder dan de helft uit gerecyclede PVC, dus de milieuwinst is nogal beperkt. Vermijden van PVC is beter. Voor de andere genoemde artikelen is het niet moeilijk alternatieven zonder PVC te vinden, het is even een kwestie van oplet ten! Plaatmaterialen Platen om een wand te maken, platen tegen het plafond, in het keukenblok en in meubels: ook op dit gebied is er weer van alles te kiezen. Als het om gips gaat is rogips (voluit: rookgasontzwavelingsgips) een goede keuze, want hier is sprake van hergebruik. Fosfogips is af te raden in ver band met radioactiviteit, en door het win nen van natuurgips wordt het landschap er niet mooier op. Spaanplaten staan bekend om hun formal dehyde-afgifte. Dit kan ongezond zijn als er veel spaanplaat in het huis en in de inrich ting verwerkt is. Bij spaanplaat met KOMO- keur is het gezondheidsrisico minimaal. Voor MDF (Medium Density Fiber Board) geldt hetzelfde verhaal. MDF heeft wel het voordeel dat het beter opnieuw te gebrui ken is dan spaanplaat. Wandafwerking De kroon op het werk: een mooie afwer king van de wand. De meeste wandafwer- kingen zijn redelijk milieuvriendelijk, met uitzondering van vinylbehang, PVC-schro ten en kunstharsstucwerk. Behang van (eventueel gerecycled) papier is een goede keuze, behang van textiel kan er ook nog mee door. Minder gebruikelijke, zeer milieuvriendelijke mogelijkheden zijn leem- stucwerk en kurk. VI BA Wie de fine fleur van milieuvriendelijke bouwmaterialen en -producten in levenden lijve bij elkaar wil zien doet er goed aan eens rond te kijken bij de Vereniging Integrale Biologische Architectuur (VIBA) in Den Bosch. Ruim 100 bedrijven presente ren hun spullen op een permanente expo sitie. Groepen krijgen een rondleiding, individuele bezoekers krijgen een papieren gids. Van fundering tot dak, van leembouw tot natuurverf, van regenwatersystemen tot vele soorten isolatie. VIBA, Veemarktkade 8, Bedrijvencentrum Brabant gebouw B, Den Bosch. Maandag tot en met vrijdag, 10.00 - 17.00 uur, entree fl. 10,- Ook Zeeland heeft een VIBA. In Goes zit het informatiecentrum VIBA Zuid West. Men kan er terecht voor informatie over de aanpak van klussen tot en met het bouwen van een woning. Het eerste half uur van een dergelijk advies is gratis. Ook staat er een aantal materialen opgesteld, zij het niet zo uitgebreid als in Den Bosch. In dit vouwblad staan geen adressen waar minder Illustratie overgenomen uit folder Ministerie gangbare materialen verkrijgbaar zijn. De VIBA Zuid West kan u aan deze adressen helpen. Ook in de tuin valt wat af te klussen. Een schuurtje, een schutting, bestrating, pergo la, noem maar op. Bij dit 'groene' klussen wordt vaak 'groen' hout gebruikt: groen uit geslagen door de wolmanzouten. Deze bevatten koper, in combinatie met arseen, chroom, borium, fluor of zink. Deze niet zo frisse stoffen logen langzamerhand uit naar water en bodem. Beter is hout dat verduurzaamd is met bori- umzout, nog beter is het om een houten constructie te bevestigen op een metalen houder, zodat het hout veel minder te ver duren heeft. Dan kunnen er, mits goed onderhouden, ook zachtere houtsoorten worden gebruikt. Er zijn tegenwoordig paaltjes en afrasterin gen van kastanje te koop. En het loont voor portemonnee en milieu om tweedehands- of afvalhout in de tuin een tweede leven te gunnen. Dat geldt ook voor bestrating: in de plaatse lijke krantjes worden geregeld tweede hands tegels aangeboden. En als je niet van gewassen grindtegels houdt: keer ze om! Inmiddels zijn ook de eerste tegels in de handel waarin gegranuleerd puin is ver werkt. Het is een open deur, maar toch: wie zorg vuldig werkt spaart het milieu, portemon nee en gezondheid. Als je tevoren goed bekijkt wat je nodig hebt en daarop de aankopen afstemt, zit je later niet met overtollig materiaal. Bij b.v. verf kun je proberen af te spreken of volle blikken teruggenomen kunnen worden. En liggen er misschien nog resten, thuis, bij anderen (via de advertenties in huis aan huis bladen) of bij sloopbedrijven? Oud hout heeft als voordeel dat het grotendeels uitgewerkt is. Grotere machines zijn te huur bij bouw markten, of misschien willen klussende buren iets uitlenen. Gebruik geen lijm als het ook anders kan. Dan kan de constructie later beter gede monteerd, gerepareerd of gescheiden afge voerd worden, en het scheelt weer wat oplosmiddelen. En ga in alle rust te werk, zodat er geen verf op de verkeerde plaats komt, een stuk hout verkeerd wordt gezaagd, of er alsnog kit aan te pas moet komen om iets af te dichten. Wees heel voorzichtig met het werken op ladders en gebruik als dat nodig is een stof- masker, een beschérmingsbril of oordop pen. 3 Vouwblad Wantij oktober '99

Wantij | 1999 | | pagina 13