Ontkoppeling nieuw toverwoord Marja van der Lubbe In bet concept voor het 3e Zeeuws Milieubeleidsplan wordt gesproken over ontkoppeling. Het milieubeleidsjar- gon heeft er een nieuw begrip bij. Wat betekent ontkoppe ling? dDe definitie van ontkoppeling in de Rijksnota Milieu en Economie (1997) luidt: "In het streefbeeld van een duurzame economische ontwikkeling worden economische groei, versterking van de concurrentiekracht, en toename van de werkgelegenheid gecombi neerd met een zorgvuldig beheer van ruim te, natuur en biodiversiteit, een verminde ring van de milieudruk en een aanmerkelij ke vermindering van de inzet van fossiele brandstoffen en niet-vernieuwbare voorra den". Dit betekent dat economisch groei gepaard moet gaan met een (absolute) ver mindering van de milieubelasting: "ontkop- peling". Het eerste kabinet Kok concludeerde dat een aanzienlijke groei in de productie valt te combineren met een absolute verminde ring van de milieudruk in de vorm van uit stoot, grondstoffen- en energieverbruik, ruimtebeslag en aantasting van de natuur. Ook minister Pronk van Milieu heeft recen telijk gepleit voor ontkoppeling. Bedrijven Bedrijven zijn erg enthousiast over het nemen van technologische maatregelen die zowel voordelig zijn voor het milieu als voor de bedrijfsvoering. Deze soort ontkop peling is vooral een vorm van efficiencyver betering en zet de bestaande trend van meer groei door. Verdere ontkoppeling hangt vooral af van verschuivingen in de richting van milieuvriendelijke activiteiten. Er moet dus een trendbreuk plaatsvinden in de huidige economische ontwikkelingen om absolute ontkoppeling te realiseren. Voor het tot stand brengen van een derge lijke trendbreuk is het nodig materie- en energiekringlopen te sluiten. Een simpel voorbeeld van absolute ontkoppeling waar bij gezocht wordt naar het sluiten van kringlopen is kunstmest vervangen door natuurlijke mest. Een ander voorbeeld is het uitwisselen van reststoffen. Hiervoor Steeds meer auto's doen de milieuwinst per auto teniet. Foto: Jaap Wolterbeek. loopt een onderzoek in het Sloegebied. De bedrijven in het Sloegebied hebben zelf het initiatief genomen. Ook bij de inrichting van de Axelse vlakte wordt gezocht naar mogelijkheden tot het uitwisselen van rest stoffen (water, warmte, lucht, etc.) Relatief Vaak is er sprake van relatieve ontkoppe ling. Er is dan minder vervuiling per een heid product, terwijl de totale milieudruk toch is toegenomen. De auto is hiervan een voorbeeld: per auto nam de milieudruk af, maar in het totaal nam de milieudruk afkomstig van auto's toe door de grote toe name van het aantal auto's. Een ander voor beeld is het aanbrengen van een waterbe sparende douchekop en tegelijkertijd veel vaker gaan douchen. Deze maatregelen ver- minderen dus niet de milieudruk in absolu te zin. Rol Bedrijven, consumenten en de overheid spelen een belangrijke rol bij het tot stand komen van absolute ontkoppeling. De over heid moet in overleg treden met het bedrijfsleven om de gewenste trendbreuk te realiseren. Daarnaast moet de overheid regelgeving opstellen die leidt tot ontkop peling. Voorbeelden hiervan zijn het door berekenen van milieukosten in de prijs van goederen, minder belasting op arbeid en meer belasting op grondstoffen, reductie doelstellingen opleggen, stimuleringssubsi dies verlenen, etc. De overheid kan zelf het goede voorbeeld geven door zich nadruk kelijk te richten op het aanschaffen van milieusparende producten en diensten. Daarmee geeft de overheid een signaal én schept ze een markt. Educatie van de consument wordt ook gezien als een belangrijk instrument. Als de consument zijn koopgedrag verandert dan volgen winkelier en producent vanzelf. Voor bedrijven geldt dat marktontwikkelin gen worden aangegeven door de overheid, door consumenten en door concurrenten. Als een bedrijf het gevoel heeft achterop te liggen ten opzichte van andere bedrijven, zal het eerder vernieuwingen oppikken. Zeeland Het uitgangspunt van de provincie Zeeland bij het opstellen van het 3e Zeeuwse Milieubeleidsplan is relatieve ontkoppeling, dus de milieudruk minder snel laten stijgen dan de economie. Volgens de provincie is absolute ontkoppeling in Zeeland niet te combineren met bijvoorbeeld het aantrek ken van nieuwe bedrijven. Hoe de provin cie dan toch een bijdrage wil leveren aan de absolute ontkoppeling op nationaal niveau is onduidelijk. De ZMF kiest voor absolute ont koppeling, omdat alleen dan de milieudruk werkelijk kan afne men. Wat dit concreet inhoud en waar we dan op in zetten of juist niet, is ook voor de ZMF nog een onderwerp van discussie. Bovendien is het begrip ontkop peling tot op heden vooral popu lair in abstracte beleidsnotities. We zien er in de praktijk nog heel weinig van terug 9 Marja van der Lubbe is stafmedewerker milieu en econo mie van de Zeeuwse Milieufederatie. 12 WANTIJ oktober'99

Wantij | 1999 | | pagina 16