Mogelijkheden voor natuur op recreatiebedrijven i.anascnap Winant Halfwerk Verspreid door Zeeland liggen tal van campings, mini- campings en bungalowparken, die 's zomers druk worden bezocht door toeristen. Toeristen die vooral komen voor zon, zee en strand, maar ook voor rust en ruimte en daar mee samenhangend voor natuur en landschap. Recreatiebedrijven zijn soms heuse oases van groen en rust in een overigens kaal, agrarisch landschap. Niet nis maken door bijvoorbeeld natuurspeur- tochten te doen, braakballen van uilen uit te pluizen of nestkasten te timmeren. Milieueducatieve centra lenen materiaal uit waarmee kinderen, door middel van veld werk, proefjes, spel en theater, veel over natuur en milieu kunnen opsteken. Als het terrein zich er toe leent kan er een kleine wandeling worden uitgezet en op rustige, wat afgelegen plekjes een bankje worden geplaatst. Gasten kunnen worden betrokken bij het onderhoud van bepaalde natuurelementen. alleen toeristenmaar ook veel planten en dieren zijn er te gast. mMet enige eenvoudige aanpas singen is een recreatiebedrijf aantrekkelijk te maken voor verschillende planten en dieren. Ook de inpassing van het bedrijf in het landschap kan verbeterd worden. Het mes snijdt dan aan twee kanten: aan een kant is een leef gebied voor planten en dieren gemaakt, aan de andere kant is de verblijfsruimte voor recreanten aantrekkelijker geworden. Project In het kader van het Zeeuwse convenant tussen de recreatiesector en de natuur- en milieusector is in 1998 het project Natuurgerichte recreatie en toerisme in Zeeland gestart. Onderdeel hiervan is het in kaart brengen van de mogelijkheden voor natuur en landschap op recreatiebe drijven. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) heeft dit uitgewerkt in een handleiding 'Natuur op recreatiebedrijven' Voor elk mogelijk onderdeel van de cam ping worden tips en ideeën ten behoeve van de natuur opgesomd. Het streven is zoveel mogelijk exploitanten zó enthousiast te maken, dat ze een aantal van de voorge stelde maatregelen zullen gaan toepassen. Campings Een recreatiebedrijf kan een grote verschei denheid aan natuurlijke leefgebieden her bergen: grasland, bloem- en kruidenrijke overhoeken, poelen en waterlopen, bosjes, houtsingels, houtwallen, heggen, hoog- stamboomgaard, bloementuinen. Alleen de aanwezigheid van een element, wil nog niet zeggen dat het ook waardevol voor de natuur is. Manier van aanleg en onderhoud spelen ook een rol. Niet op elk bedrijf is evenveel mogelijk. Op een grote camping is meer ruimte voor hoekjes met natuur. Een boerderijcamping heeft enkele specifieke onderdelen zoals schuren of stallen waarin kerkuilen en zwa luwen kunnen broeden. Bovendien kunnen natuurelementen op een boerderijcamping worden opgenomen in het grotere geheel van akkers, weilanden, erf, huisweiden en de boomgaard. Een puur recreatiebedrijf daarentegen hoeft weer geen rekening te houden met een agrarische bedrijfsvoering die bepaalde maatregelen zou kunnen uit sluiten. Betrokkenheid Via informatiebordjes, folders of het geven van rondleidingen kunnen gasten geatten deerd worden op de natuurwaarden bin nen het bedrijf. Waarom zijn sommige maatregelen getroffen of bepaalde elemen ten aangelegd? Kinderen kunnen op speel se wijze met de natuur op de camping ken Voorbeeld SLZ heeft voor vier campings een plan opgesteld dat als doel heeft het verhogen en versterken van de natuurwaarden. Het zijn voorbeeldcampings, bedoeld om ande re recreatieondernemers duidelijk te maken wat nu concreet het verhogen van de natuur- en landschapswaarden op het bedrijf inhoudt. Maatregelen voorgesteld in deze plannen zijn onder meer: aanleggen van gevarieerde houtsingels aanleggen van hoogstamboomgaardjes graven van poelen planten van solitaire- en laanbomen met hoge natuurwaarden planten van knotbomen vergroten van broedmogelijkheden van uilen en zwaluwen maken van houtrillen en takkenhopen maken van vlinderrijke hoekjes Stichting Landschapsbeheer Zeeland is graag bereid campings advies te geven over het vergro ten van de natuurwaarden op hun terrein Winant Halfwerk is medewerker van de Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ). 15 WANTIJ oktober '99

Wantij | 1999 | | pagina 19