Duindoorn Richard Struijk Najaar en winter spreken de doorsnee mens minder aan dan voorjaar en zomer. Alleen de echte liefhebber houdt open oog voor wat groeitbloeit en onsDaartoe mag zeker de duindoorn gerekend worden, een alom in het Zeeuwse aanwezige struik, die mens en dier veel te bie den heeft. Niet in de laatste plaats vanwege de talrijke oranje bessen. Van eind augustus tot maart vormen ze een blikvanger. VVan oorsprong een steppenbewoner heeft de duindoorn zich als echte pionier op onherbergzame plaatsen gevestigd, waar andere het ongetwijfeld hadden laten afweten. Net als alle vlinder bloemigen en de els beschikt de duindoorn over wortelknollen, waarin zich bacteriën bevinden. Deze verstaan de kunsi stof te binden, zodat de struik op heel schrale, arme gronden kan groeien. Vandaar o.a. de aanwezigheid in de buiten ste duinen. staten en Finland zijn wat dat betreft niet kinderachtig en ook langs de Belgische kust zag ik vrouwen ijverig plukken. In reform zaken is duindoornsap te koop en Duitse vrienden verrasten me deze zomer met een grote fles, afkomstig van een kwekerij in de voormalige DDR. Een waarschuwing is op zijn plaats, want zuur is het spul wel van wege het hoge gehalte aan ascorbinezuur, vitamine C. En dat proefje. De bessen bevatten daarnaast veel vruchtensuikers en gelden als buitengewoon voedzaam. Vogels Wanneer in oktober de troepen kramsvo gels en koperwieken uit Noord- en Oost- Europa arriveren, vinden zij de tafel gedekt. Niet alles wat oranje is verdwijnt in de maag. Veel bessen worden alleen maar uit geknepen en blijven als loze velletjes ach ter. Naarmate de herfst verstrijkt worden de bessen minder smakelijk. Via de vrucht- wand wordt vocht opgenomen en treden gistingsprocessen op. Deze beïnvloeden de smaak nadelig. De struiken blijven evenwel trekpleisters. Zeker ook voor fotografen. Wanneer op een heldere dag de oranje tak ken fraai tegen de lucht afsteken, kan ik nog steeds niet de verleiding weerstaan enkele plaatjes te schieten. Geleidelijk aan vermindert de voorraad en na half februari moet je, zeker na een strenge vorstperiode, de bessen gaan zoeken. Toch komt het maar zelden voor dat ze op zijn, terwijl de winter gevyeken is. Een geruststellende gedachte voor oog en maag, voor mens en Bessen Het doet vreemd aan struiken te ontdek ken, die vol met bessen zitten, terwijl er op korte afstand tientallen groeien zonder een enkele vrucht. Voor kenners niet zo verba zingwekkend, want de duindoorn is twee- huizig. Er zijn dus struiken met vrouwelijke bloemen, die bessen dragen, en met manlij ke, die na gedane arbeid onopvallend ver der door het leven mogen gaan. Van speci culaire bloei is trouwens nooit sprake. Alleen met behulp van een loepje zijn de eigenlijke voortplantingsorganen, meeldra den en stampers, goed te zien. Eetbaar Ik heb iets met duindoorns. Reeds vanaf mijn (kwa)jongensjaren, toen ik door de Zandvoortse en Bergerduinen zwierf, sieren elk najaar enkele takken met bessen m'n kamer. Daar is enige moed voor nodig, want zoals de naam al zegt zijn stevige handschoenen vereist om deze katjes aan te pakken. Dat geldt niet alleen voor het afknippen van de takken, maar eens te meer wanneer geprobeerd wordt een maaltje bessen te plukken voor sap of jam. Bewoners van de Oostzeekust, de Baitische Het kan vriezen of dooien, maar langs de Zeeuwse kust zullen tot de lente duindoornbessen beschikbaar zijn Richard Struijk is voorzitter van de Stichting Duinbehoud Walcheren. 16 WANTIJ oktober '99

Wantij | 1999 | | pagina 20