De open ruimte van het polderlandschap aan de voet van de Brabantse Wal moet behouden blijven. Foto: Stichting De Brabantse Wal. Ï(G :cht- RHEIDE hfecht lf\BANTSE WAL t/m 6 Kaart: Ligging van de Brabantse Wal en het geplande bedrijvencentrum in Reimerswaal. een steentje aan natuurontwikkeling bijdra gen. Het voorstel is om daar landbouwers een tegemoetkoming te geven als ze de ran den van hun akkers natuurvriendelijk behe ren. Maar voor deze polders zijn ook ande re bestemmingen bedacht: nieuwe bedrij venterreinen bijvoorbeeld, voor Bergen op Zoom en Reimerswaal en een tracé voor een nieuwe goederenspoorlijn naar het Antwerpse havengebied. Cultuurlandschap Naast de overgang in natuurlandschap, is de Brabantse Wal ook een overgang in cul tuurlandschap. "Beneden liggen de polders met hun kleiige ondergrond. De wegen zijn recht, de percelen hoekig. Hier regeert de orde en de regelmaat van het calvinisme. Na de klim van soms meer dan tien meter begint het andere Nederland. De reiziger is op het zand van Noord-Brabant, in het katholieke deel van Nederland. Het land schap is wat rommeliger en gevarieerder. Êr staat veel bos, afgewisseld niet kleine akkers, de wegen kronkelen noteert jour nalist M. van den Broek in 1991 in de Volkskrant. De PZC berichtte afgelopen zomer over een onderzoek naar hoe Zeeuwen het land schap in hun provincie ervaren. Opmerkelijk is dat, naast het mooie land schap in eigen provincie, ook de abrupte overgang van de delta in Zuid-Beveland naar Brabant hoog gewaardeerd wordt. "Dit landschap is uniek voor Nederland." De onderzoekers bevelen aan het gebied te vrijwaren van woningbouw en verdere industriële ontwikkeling. Steeds meer wordt in Nederland het pleidooi voor het behoud van de open ruimte gehoord. Open ruimte is een niet weg te denken onderdeel van het Nederlandse landschap. Generaties schrijvers, dichters en schilders lieten zich erdoor inspireren. Toch is de voor Nederland zo karakteristieke open ruimte in razend tempo aan het verdwijnen. Elke stad en elk dorp wil zijn eigen uitbreidings wijk, bedrijventerrein en rondweg. Ook op** de Brabantse Wal. Hier speelt het probleem van de begrenzing van het gebied. Soms zien gemeenten zoals Bergen op Zoom en Reimerswaal een polder liever niet tot dit prachtige landschap gerekend omdat het expansie belemmert. Op de cultuur-histori sche waardenkaart van de provincie Noord- Brabant wordt de Brabantse Wal overigens als "gebied van topkwaliteit" aangemerkt, met name om de prachtige zichtlijnen van uit en naar de open polder. Plannenmakers De ligging in de "gouden delta" de econo mische as Rotterdam-Antwerpen, veroor zaakt een voortdurende stortvloed van plannen van megalomane haven- en indus trieplannen in de jaren zestig tot de moge lijke aanleg van een goederenspoorlijn in de nabije toekomst. Het gebied ligt continu in de vuurlinie van de plannenmakers. In Zeeland vormt de gemeente Reimerswaal een niet opdrogende bron van telkens weer nieuwe ideeën, van een racecircuit in het verleden tot een multimodaal, vooral op logistiek gericht, bedrijventerrein tussen het Schelde-Rijnkanaal en de A-4 nu. Op het symposium "Brabantse Wal breder bekijken" op 27 augustus 1999 in Ossendrecht, waaraan tal van overheids- en maatschappelijke organisaties deelnamen, was Reimerswaal de grote afwezige. De gemeente Woensdrecht deed zijn beklag dat Reimerswaal de ontwikkeling van een landschapspark aan de voet van de Brabantse Wal frustreert. Het landschapspark is een grens overschrijdend project van de gemeenten Antwerpen en Stabroek in België en Woens drecht en Reimerswaal. Het moet de definitieve noordelijke begren zing vormen van het Antwerpse haven- en industriegebied. In het park zouden de polders aan Nederlandse zijde hun functie van open ruimte behouden en de bestemmingen landbouw, natuur en extensieve recreatie krijgen, passend bij het landschap van de Brabantse Wal. Reimerswaal wil echter de mogelijkheid van een bedrijventerrein openhouden en frustreert daarmee voorlopig de verdere ontwikkeling van het park Ontdek de Brabantse Wal zelf Natuur- en milieuverenigingen en heem kundekringen in Woensdrecht en Bergen op Zoom hebben een stichting in het leven geroepen om de Brabantse Wal als uniek landschap te beschermen. Ze hebben langs de steilrand zes wandelroutes uitgezet die in een gids met achtergrondinformatie beschreven worden. De plaatselijke VVV heeft een fiets- en afstaproute over de Brabantse Wal uitgezet die in een folder beschreven wordt. De wandelgids is voor f 7,50 en de fiets route voor f 2,- bij de VVV Bergen op Zoom en Woensdrecht verkrijgbaar. Willem cle Weert is eindredacteur van Wantij en voorzit ter van Stichting De Brabantse Wal. 7 WANTIJ oktober'99

Wantij | 1999 | | pagina 7