I Zuid Chemie verlengt schoorstenen Geen garantie voor gezondheid Marja van der Lubbe hierbij om een momentopname en niet om blootstelling over een lange periode. Deze gevolgen zijn pas over 5 a 10 jaar bekend. Ook de effecten van blootstelling in het ver leden zijn onbekend, omdat er in het verle den geen metingen zijn gedaan. Klankbordgroep Het veiligheidsgevoel voor omwonenden is erg belangrijk. Zuid Chemie probeert de bewoners van Sas van Gent gerust te stel len. Daartoe heeft het bedrijf de klankbord groep Zuid Chemie opgericht, waarin de bewoners zitting hebben. De klankbord groep treedt in overleg met het bedrijf. De Stichting Welzijnsraad Sas van Gent neemt deel aan de klankbordgroep Zuid Chemie. Vorig jaar is de groep voor het eerst bij elkaar gekomen en zijn de plannen van Zuid Chemie besproken die moeten leiden tot vermindering van overlast. Ook heeft de Welzij nsraad samen met bewoners een regi stratiesysteem opgezet in de nabije omge ving van het bedrijf. De aard van de klach ten, de overlast, windrichting en tijdsduur van de overlast zijn door de mensen bijge houden. De geregistreerde gegevens wor den als referentie gebruikt om te beoorde len of het verhogen van de schoorstenen het gewenste resultaat oplevert. Geureenheden Er zijn al verschillende metingen uitge voerd naar de effecten van het verhogen van de schoorstenen. Stankoverlast wordt gemeten in geureenheden (een meeteen heid waarbij 1 geureenheid gelijk is aan de concentratie waarbij meer dan de helft van een panel personen de geur ruikt). Vóór het verhogen van de schoorstenen werden vlakbij de fabriek gemiddeld zon twaalf geureenheden gemeten. De afgelopen weken was het meetresultaat op een afstand van 1500 m van de fabriek twee geureenheden. Het bedrijf verwacht de geurbelasting terug te kunnen brengen tot anderhalve geureenheid. van 60 meter gaswasinstallatie. in Sas van Overigens moet uit het klachten patroon straks blijken of ook in de beleving van de mensen de geurbelasting wezenlijk is afgeno men. Ook hierbij is het uitvoeren van een belevingsonderzoek essentieel 9 Marja van der Lubbe is stafmedewerker industrie van de Zeeuwse Milieufederatie. In augustus heeft Zuid Chemie haar oü lengd van 35 tot 47 meter en een niei hoog geplaatstgekoppeld aan een Hiermee denkt het bedrijf de stankol Gent en omgeving te verminderen. Zuid Chemie geldt al jaren in het Z zuidelijke deel van de Kanaalzone als een grote stankproducent. Jaarlijks komen er bij de provinciale milieudienst zo'n veertig tot vijftig klachten binnen, hoofdzakelijk over stank. Ook maken omwonenden zich al jaren zorgen over de effecten van de luchtvervuiling op hun gezondheid. Op het terrein van Zuid Chemie wordt al sinds 1919 kunstmest gemaakt voor de land- en tuinbouw. Sinds 1962 gebeurt dit onder de naam Zuid Chemie. Bij het fabri ceren van kunstmest komt er een bulk aan stoffen vrij, waarvan niet bekend is welke stoffen nu precies klachten veroorzaken. Onderzoek door het provinciaal Bureau Medische Milieukunde voor GGD's in Brabant en Zeeland laat zien dat er op dit moment geen gezondheidsrisico's aanwezig zijn. In het rapport wordt wel aangegeven dat stankoverlast als gevolg van uitstoot van zwavelhoudende verbindingen onder bepaalde omstandigheden denkbaar is. Gezondheidsrisico Met bovenstaand onderzoek en het verho gen van de schoorstenen is nog geen garan tie gegeven dat de klachten en gezond heidsrisico's voortaan verdwenen zullen zijn. Zo is er nog weinig bekend over de effecten van menging van stoffen, met name van de organische stoffen die zich in de uitstoot bevinden. Bovendien geven de metingen die gedurende 24 uur zijn uitge voerd, een vertekend beeld. Als de uitstoot van een bepaalde stof stank veroorzaakt, is dit meestal gedurende een beperkte perio de, een zogenaamde piekperiode. Echter, de gemeten geureenheden worden uitge smeerd over 24 uur waardoor het effect van een piekperiode verdwijnt. Het kan dus De nieuwe schoorstenen van Zuid Chemie. Foto: Peter Verdurmen. gebeuren dat mensen klagen over stank en bezorgd zijn om hun gezondheid, terwijl de normen niet worden overschreden. Hieruit blijkt dat belevingsaspecten erg belangrijk zijn. Tot nu toe is daar nauwe lijks naar gekeken. Op basis van de metingen verwacht men geen gezondheidsrisico's. Maar het gaat 8 WANTIJ oktober '99

Wantij | 1999 | | pagina 8