Zeeuws Meisje aan de Kousteensedijk Handhaving zen van de drie anderen ontnamen het directe zicht. Het kringetje mensen dat nog beroep mag instellen, wordt door de Middelburgse magistraten wel heel erg klein gemaakt. De man die zijn hondje uitlaat in het park zal het moeilijk krijgen in Middelburg, en ook de dame bij de oude eik zal niet zonder meer worden toegelaten tot de rechter. Gelukkig heeft de Middelburgse rechtbank niet het laatste woord: tegen de uitspraak over de Terneuzense bomen is inmiddels hoger beroep ingesteld bij de Raad van State in Den Haag. De kans is groot dat deze rechters de lat iets lager zullen leggen Jan-Eelco Dijk is milieujurist bij bet Bureau voor Rechtshulp Zuid-Holland Zuid in Dordrecht dat in samenwerking met de ZMF mensen die met milieupro blemen kampen, juridisch helpt. Jan-Eelco Dijk Wordt er een boom in de buurt geveld? Wordt een parkje prijsgegeven aan de bouw van woningen? In de wet is geregeld dat belanghebbenden tegen deze beslissingen in beroep kunnen bij de rechtbank. "Belanghebbende"zegt de wet vervolgens, "is iedereen wiens belang rechtstreeks bij een besluit is betrokken". Voor de rechter is de schone taak V weggelegd aan deze vage omschrij ving nadere invulling te geven. Waar ligt de grens? Ben je nog belangheb bend, als je weliswaar aan de andere kant van het dorp woont, maar wel iedere dag je hond uitlaat in het parkje waar huizen wor den gebouwd? En hoe zit het met de dame die alleen vanuit haar zolderraam zicht heeft op de oude eik 50 meter verderop in de straat? Mag zij in beroep tegen de kap- vergunning? De Middelburgse rechtbank, die Zeeuwse beroepszaken behandelt, heeft zich de laat ste tijd regelmatig uitgesproken over het belang van omwonenden. Helaas heeft Zeeuws Meisje toegeslagen in de zittingza len aan de Kousteensedijk: de rechtbank is erg zuinig. Slechts een klein clubje omwo nenden mag zich belanghebbende noemen. Een paar voorbeelden uit de praktijk: Rilland In Rilland stelde een mevrouw beroep in tegen de bouw van kassen in de Tweede Bathpolder: ze woonde op een kilometer afstand van de geplande glazen stad; de woning werd van het glastuinbouwgebied gescheiden door de spoordijk. De recht bank achtte de dame niet-ontvankelijk omdat ze de kassen vanuit haar huis niet kon zien. Kwadendamme Even later stapte een bewoner van Kwadendamme naar de rechter. Hij protes teerde tegen de komst van regenkappen bij hem in de buurt; voor de plastic kappen, die worden gebruikt ter bescherming van Hoger beroep tegen kap bomen. Foto: Peter Verdurmen. de fruitteelt, was geen vergunning gevraagd. Tussen woning en regenkappen lag 600 meter; een boomgaard onttrok het plastic enigszins aan het zicht. Hoewel de man vanuit zijn huis de kappen kon zien, werd hij door de rechter niet-ontvankelijk verklaard. Niet alleen de afstand tot de woning speelde een rol bij de beslissing, maar ook het feit dat de eiser zich had beroepen op de vrees voor precedentwer king. De Kwadendammer was bang dat zijn buurman door de fruitteler zou worden aangestoken ook zonder vergunning regen kappen op te richten. Nu zijn bezwaren eigenlijk betrekking hadden op de buur man, ontbrak een rechtstreeks belang, aldus de rechtbank. Terneuzen Nog weer later stelde een groepje omwo nenden in Terneuzen beroep in tegen de kap van een aantal platanen en een oude kastanje voor de bouw van een politiebu reau. Twee van de vijf appellanten werden niet-ontvankelijk verklaard. Weliswaar woonden ze op slechts enkele tientallen meters afstand van de bomen, maar de hui 17 WANTIJ oktober'99

Wantij | 1999 | | pagina 21