Geheimzinnige eendenkooi bij Oostkapelle Jan Moekotte In Zeeland zijn nog een paar eendenkooien. De k.ooi in St. Phillipsland wordt beheerd door het Zeeuws Landschap, is toegankelijk voor het publiek, maar niet meer in gebruik. De kooi bij Oostkapelle is eigendom van Staatsbosbeheer en in gebruik bij een particulier, die voor het onderhoud aan de kooi een vergoeding krijgt. De kooiker vangt nog echt en mag zijn eenden verkopen, bij voorbeeld aan poeliers. dDeze kooi is voor publiek niet toe gankelijk en ligt in het toch al beperkt toegankelijke waterwinge bied. Rondom deze eendenkooi is het stil en geheimzinnig. Stil omdat er anders geen wilde eend gevangen wordt. Geheimzinnig omdat maar weinig mensen weten wat zich rondom de kooi afspeelt en hoeveel eenden de nek worden omge draaid. Vangstcijfers De kooi bij Oostkapelle is volgens vogelbe schermers uniek voor Nederland omdat alleen van daaruit nog eenden "in de pan" verdwijnen. Maar zo uniek blijkt deze kooi in dat opzicht niet te zijn. Het Noordhollands Landschap heeft een aantal eendenkooien in beheer die verhuurd wor den aan semi commerciële exploitanten onder de voorwaarde dat openheid gege ven wordt over de vangstcijfers. Medewerker Witte van het Noorhollands Landschap: Kooikers hebben, net als beroepsvissers, de neiging niet het achter ste van hun tong te laten zien. Al weten we dus dat de verstrekte cijfers niet bijster betrouwbaar zijn, het is in elk geval iets". Richard Struyck, voorzitter van de Stichting Duinbehoud (afdeling Walcheren) is het eens met Witte waar het om vangstcijfers gaat: "Op zijn minst zou Staatsbosbeheer daar zicht op moeten houden". Jacht Over eendenkooien kunnen cultuur- en natuurbeschermers elkaar flink in de veren vliegen. Op het verwijt "hoe toch natuurbe elkaar bijten. Hij vindt het "niet meer van deze tijd om de kooi aan een particulier te verhuren die eenden de nek omdraait en over de vangsten geheimzinnig kan doen Hij vindt dat er alleen gevangen mag wor den om onderzoeksdoelen te dienen. "Je kunt er eenden, smienten, talingen, pijl staarten en zaagbekken ringen en registre ren, maar geef ze in elk geval de vrijheid terug". Remijn ziet ook graag dat de kooi, zeker buiten het vangstseizoen, openge steld wordt voor belangstellenden. Boswachter Vader (de kooi ligt in 'zijn' gebied) is wel gecharmeerd van dat idee. Hij vindt de kooi een bezienswaardigheid, een prachtig natuurhistorisch monument. Zijn baas bij Staatsbos-beheer, A. van Haperen, wil echter voorkomen dat de kooi een toeristische trekpleister wordt. Van Haperen vreest dat, wanneer in de PZC staat dat de eendenkooi te bezichtigen is, daar honderden mensen op afkomen. "Het mag daar best een beetje mysterieus blijven". Wel zegt hij toe verzoeken om een rondlei ding van bijvoorbeeld het KNW of een heemkundige kring "wel willend te bekijken" 1. de kooi plas, het wed 2. de sating, de saad 3. de borst 4. de vang pijp, de keel 5. het vanghokje 6. de vanderhandse kant 7. het scherpe eind 8. de rietweeg 9. de spartelkorf 10. het wenhok 11. de observatiehut 12. het kooi huisje 13. het kooipad 14. enkele fruitbomen 15. een griendje 16. het kooi bos schermers een vórm van jacht in stand kun nen houden", reageerde het Noordhollands landschap als volgt: "Dat is verdedigbaar omdat het algemeen belang van natuurbe heer uitgaat boven dat van een gevangen eend, mits de vangst geen nadelige invloed heeft op de populatie". Maar Pauline de Jong van de Stichting Faunabescherming vindt het zonder meer kwalijk dat vanuit kooien nog altijd eenden worden 'afgevoerd'. "Zo'n kooi kan een prachtig natuurgebied zijn, maar er moet niet meer gevangen worden. De guillotine die als je cultuurhistorisch monument bewaart en afstoft, gebruik je toch ook niet meer". Onderzoek Ook Henk Remijn, drijvende kracht van het KNW afdeling Walcheren, noemt de een denkooi een plek waar natuur en cultuur Bij de tekening: Denk bij een eendenkooi niet aan een kip penhok. Het gaat om iets veel groters. Een eendenkooi bestaat uit een waterplas met een oppervlakte van al snel een hecta re. Daaromheen ligt een bos. Veel kooien hebben het model van een rogge-ei, waar bij op vier plaatsen vangpijpen gegraven zijn. De vangpijpen, met gaas afgedekt, hebben veel weg van een fuik en eindigen in een vanghok. Om de kooiplas en de vangpijpen staan rietmatten. Met tamme eenden, voer en een mysterieus hondje lokt de kooiker wilde eenden in de pijp. Wat zich achter die schermen afspeelt is voor de eenden op de plas niet te zien. Je kunt er nog het bordje "Pas op voor voe tangels en klemmen" aantreffen. Jan Moekotte is lid van de Wantijredactie. 19 WANTIJ oktober'99

Wantij | 1999 | | pagina 23