lesgebouw van de Militaire School Luchtmacht Vliegbasis Woensdrecht werd begin november de concentratie van opleidingen bij de luchtmacht officieel afgesloten. Alle reden om de de ontwikkelingen van de lesbrompotten in de Delta nauwlettend te volgen. (tvm) Bedenkingen tegen vergunning Lamb-Weston Meijer Kruiningen Lamb-Weston/Meijer v.o.f. te Kruiningen heeft een aanvraag ingediend voor een vergunning Wet Milieubeheer voor het oprichten en in werking heb ben van een inrichting voor het schonen, sorteren, koelen en opslaan van landbouwproduc ten, het verwerken van aardap pelen tot voorgebakken pro ducten en aardappelpureevlok- ken, het verpakken, koelen, invriezen en opslaan van deze producten en de daarbij horen de ondersteunende activiteiten (waaronder een afvalzuiverings- installatie voor het verwerken van bedrijfsgebonden afvalwa ter) Het gaat om een vergun ning op hoofdlijnen. Als gevolg van het feit dat de aanvraag en de ontwerpvergun- ning slechts officieel bekend zijn gemaakt op het publicatie bord van de gemeente Reimerswaal en in het plaatse lijk informatieblad "Reimerswaal Informatie", was de ZMF niet tijdig in het bezit van de aanvraag en de ontwerp- vergunning. Daardoor kon er niet binnen de termijn worden gereageerd. Desondanks heeft de ZMF toch besloten om haar bedenkingen officieel in te dienen bij het col lege van Burgemeester en Wethouders van de gemeente Reimerswaal. Bedenkingen De ZMF heeft ten aanzien van het verlenen van een vergun ning op hoofdlijnen de volgen de bedenkingen: Door het verlenen van een ver gunning op hoofdlijnen wordt Lamb-Weston Meijer een hoge mate van flexibiliteit gegeven ten aanzien van haar milieube leid. Alleen voorhoedebedrijven kunnen in aanmerking komen voor een vergunning op hoofd lijnen. West-Lambton Meijer is, gezien de vele overtredingen van de huidige milieuvergun ning, niet bepaald zo'n bedrijf. De manier waarop het bedrijf de huidige milieuvergunning naleeft is onder de maat. Wij menen daarom te kunnen stel len dat de gemeente in haar vergunningverlening veel te veel vooruit loopt op de ver wachtingen die zij heeft ten aanzien van de milieuprestaties van Lamb-Weston/Meijer. Dit blijkt ook nog eens uit het feit dat de gemeente het niet gewenst acht dat het tijdstip van vergunningverlening te koppelen aan het moment van volledige invoering van het milieuzorgsysteem. De circulai re van VROM Wegwijzer Vergunning op Hoofdzaken van augustus 1999 geeft duidelijk de belangrijke voorwaarde voor het verlenen van een vergun ning op hoofdlijnen aan, name lijk dat het bedrijf een gecertifi ceerd milieuzorgsysteem op het niveau van ISO 14001 inwer king heeft. Het milieuzorgsys teem is voor het bedrijf een belangrijk hulpmiddel om er voor te zorgen dat wet- en regelgeving.en de afspraken zoals overeengekomen in het bedrijfsmilieuplan ook worden nageleefd. Als West- Lambton/Meijer wil aantonen dat dit werkelijk het geval is, dan moet het bedrijf de wer king van het systeem kunnen demonstreren. Onterecht In de ontwerpvergunning staat alleen vermeld dat er voorzien is in de invoering van een milieuzorgsysteem en dat er een begin is gemaakt met de opzet en invoering van dit sys teem. Het bedrijf hoeft pas per 1 januari 2001 in het bezit te zijn van een adequaat werkend bedrijfsintern milieuzorgsys teem. Het milieuzorgsysteem hoeft pas per 1 januari 2002 gecertificeerd te zijn conform ISO 14001. Omdat West- Lambton/Meijer nog geen (gecertificeerd) milieuzorgsys teem in werking heeft, wordt ten onrechte een vergunning op hoofdlijnen verleend. Wij kunnen dan ook slechts conclu deren dat de gemeente Reimerswaal met het verlenen van een vergunning op hoofd zaken het bedrijf onterecht te veel ruimte geeft. (mvdl) Bestrijdingsmiddelen Als u het nieuws heeft gevolgd, of aanwezig was tijdens de ledenvergadering van de ZMF, weet u dat de Stichting Natuur en Milieu en de waterleidingbe drijven (Vewin) enerzijds en de landbouworganisatie LTO- Nederland en Agrodis (bestrij- dingsmiddelenhandel) ander zijds, het niet eens zijn gewor den over het in beperkte mate gedogen van verboden land bouwgif. Minister Pronk en staatssecretaris Faber hadden de organisaties verzocht daar over te overleggen. De LTO bleef vasthouden aan een lange lijst van te gedogen stoffen en aan een te hoge milieubelasting. Aan de eisen van Natuur en Milieu en de Vewin dat alleen boeren met geintegreerde teeltwijze (dit zijn biologische boeren en boe ren die voorlopen op het gebied van milieu) een beroep zouden mogen doen op deze middelen, wilde LTO niet vol doen. Daardoor is een kans om echt werk te maken van een vermindering van de afhanke lijkheid van bestrijdingsmidde len, zoals 8 jaar geleden door de landbouw is beloofd, weder om niet benut. Dit is jammer omdat de natuur- en milieuor ganisaties pas kunnen en willen samenwerken met de landbouw wanneer die de discussie durft aan te gaan welke middelen men kan missen. Nog steeds wil men zoveel mogelijk bestrij dingsmiddelen behouden. Wij kunnen pas samenwerken wan neer de landbouw kiest voor een grootschalige inzet van mechanische onkruidbestrij- ding, voor weinig ziektegevoeli- ge rassen, ruime vruchtwisse ling en bestrijding met natuur lijke vijanden. Zeeuws voorstel In het Zeeuwse projectvoorstel Minas en Middelen Meester waarin zowel de landbouw, de provincie, de waterschappen als de ZMF deelnemen, is dit een van de doelstellingen. Op lan delijke niveau is een kans gemist, laten we het op provin ciaal niveau beter doen! De ZMF zal zich hiervoor inzetten (me) EPA Nederland verplichtte zich in het Kyoto-protocol om de uit stoot van broeikasgassen te ver minderen. Op welke wijze de overheid deze doelstelling denkt te halen is beschreven in de Uitvoeringsnota Klimaatbeleid die in 1999 is gepresenteerd. Een belangrijk deel van deze doelstellingen is te realiseren door in bestaande bouw beter te isoleren. Naar verwachting zal een regeling hiervoor per 1 januari 2000 van kracht worden. Bij deze rege ling, de EPA regeling (Energie Prestatie Advies) wordt het energieverlies van bestaande woningen berekend. Hierna wordt geadviseerd over de methoden die het energiege bruik kunnen beperken. Voor enkele maatregelen, zoals het plaatsen van HR++glas, dak-, wand- en vloerisolaties, bestaan reeds premies. Boven op deze premies zal een bonus komen van 25% als een EPA advies uit gevoerd is. Ook zullen de kos ten van het advies tot een bedrag van fl. 350,- vergoed worden. Premies kunnen bij verbouwing van woningen tot globaal fl. 9000,- oplopen. Het is mogelijk vanaf 1 januari een EPA uit te laten voeren door Informatiecentrum Duurzaam Bouwen VIBA zuid west, Houtkade 7b, Goes, tel: 0113-213953. (cb) Nieuwjaarswens Bestuur en medewerkers van de Zeeuwse Milieu federatie wensen leden en relaties een opperbest 2000 toe. 10 WANTIJ december'99

Wantij | 1999 | | pagina 10